Tieto hry si nenechajte ujsť: Najlepšie hry 2019 redaktorov Gamesite.sk

Tieto hry si nenechajte ujsť: Najlepšie hry 2019 redaktorov Gamesite.sk

 

Rok sa nám chýli ku koncu a to je priestor na rekapituláciu toho, čo sme si stihli zahrať.

Ako to už na Gamesite.sk býva zvykom, nakoľko nie každý z nás vlastní každú platformu a hral každú hru, ktorá bola vydaná, rozhodli sme sa opäť pre rebríček v ktorom vám každý redaktor predstaví svoj osobný rebríček TOP 5 hier za rok 2019. Nebudeme tak otáľať a poďme rovno na to.

Róbert Gabčík

Platformy: PS4, PC

5. Metro Exodus

Tento rebríček sa mi robil veľmi ťažko. Je priveľa hier, ktoré si zaslúžia tu byť, no nehral som ich, lebo nebol čas. Napriek tomu, niečo som vybrať musel, takže takto. Sériu Metro mám rád, dokonca vlastním aj knihy, ktoré som aj prečítal... Čiže, áno, umiestňujem hru na 5. miesto, nie preto, žeby si zaslúžila byť až piata, ale nejako som to rozdeliť musel. Najviac sa mi páčilo, že si stále ide svoju lajnu, zastaralé mechanizmy, ktoré kedysi fungovali a dnes sa s nimi musíte proste zmieriť, alebo kašľať na to.

4. Medievil

Tento počin bol u mňa dlho očakávaný. Tešil som sa ako malé dieťa, kedy tento remake príde, pretože ako malý som si tú hru dosť užíval. Síce mi vtedy prišla o niečo ľahšia, herné skúsenosti, ktoré som za tú dobu nabral mi dosť pomohli. Nádherná farebná 4K grafika tak neskutočne sedí tejto hre, že mi nechýba ani pôvodná verzia. Perfektná pocta starej klasike a odporúčam všetkým pamätníkom, ba aj mladším ročníkom.

3. Resident Evil 2

Ďalší remake... Hold, PS1 so sebou priniesla legendárne hry, vďaka čomu sa sama stala legendou. Resident Evil 2 bola môj prvý hororový titul v živote a aj vďaka nemu som celkom prepadol tomuto žánru. Predobjednávka, ktoré naozaj často nerobím, bola v tomto prípade skoro povinnosťou a neľutujem. Moje očakávania dokonca boli prekonané a tu je krásne vidieť, že remastre by sa nemali robiť. Buď rovno remake alebo sa na to treba vykašľať. Capcom nastavil v tomto laťku veľmi vysoko a vďaka tomuto počinu som pripravený predobjednať si RE3 hneď, ako to bude možné.

2. Gears 5

Aj keď momentálne som v modrom tíme, je pravda, že minulú generáciu som bol v zelenom. Žiaľ, katastrofálne predstavenie Xboxu ma otočilo iným smerom. To ale neznamená, že som úplne zanevrel. Budúcu generáciu ešte rozhodnutý nie som. Aby som išiel k veci, na X360 bezpodmienečne najobľúbenejšie hry boli Gearsy. Všetky časti. Milujem túto sériu a práve Gears 5 bol dôvod, prečo som si kúpil notebook, ktorý nie je len na prácu ale zvláda aj hry. Titul nesklamal, je taký, ako si ho pamätám a verím, že sa dočkáme aj pokračovania číslo 6.

1. Days Gone

Rozmýšľal som celkom dlho, ktorá hra si zaslúži číslo jedna. Dead Stranding? Star Wars? NFS? Mortal Kombat? Pôvodne som myslel, že sem dám Ready Set Heroes, no aj keď sa mi hra mimoriadne páčila, rozhodol som sa pre Days Gone. Prečo? No to už som napísal v hrách desaťročia, do ktorých sme sa zaľúbili. Hra ma neskutočne oslovila príbehom, hrateľnosťou a možnosťami, ale predovšetkým likvidáciou hôrd. Samozrejme, na to, aby ste sa im postavili sa musíte vylevelovať, no to robíte popri zaujímavom príbehu v nádhernej krajine. Čo dodať? Len, že každý majiteľ PS4, ktorý má rád singleplayerové hry, by mal vlastniť tento titul.


Ľuboš Duraj

Platformy: Playstation 4, Xbox One, PC

5. Remnant: From the Ashes

Remnant je hra ktorá sa umiestnila do môjho rebríčku ako posledná, no nemožno povedať, že sa nejedná o skvelú hru. Ku tomuto kúsku som sa dostal ako ku poslednému z môjho rebríčku a to až s kúpou Xboxu a predplatením si ich služby Game Pass. Hra ma oslovila svojím inšpirovaním sa v Souls hrách a zakomponovaním skvelého multiplayeru. Ide o skvelý kúsok a odporúčam ho naozaj každému hráčovi, ktorý ešte stále hľadá výzvy, alebo len chce vytrestať kamarátov.

4. Death Stranding

Tak tento titul mal naozaj vynikajúci štart. Dlhá čakacia doba bola nakoniec preseknutá obrovskými hodnoteniami a hra si ich podľa môjho názoru naozaj zaslúži. Nakoľko musím napísať, že sa nejedná o nový žáner ako nám prisľuboval autor tohto veľdiela, jedná sa o naozaj prepracovaný systém sociálnej siete. V hre som si začal všímať, že veľa vecí by sa dalo prirovnať k metaforám z nášho ešte nezničeného sveta. Každopádne tlieskam Kojimovi za príbeh a dúfam, že do budúcnosti budem môcť navštevovať kino, kde sa budú premietať jeho filmy.

3. Apex Legends

Jedno veľké prekvapenie a BUM! Raketový štart hry, ktorá mala byť podľa mňa uvedená na trh už rok predtým. Presne tak, rok 2018 bol pre Battle Royale asi prínosnejším ale Apexu to zrejme vôbec neuškodilo, a vydanie až po masovom ošiali hre možno aj prospelo. Hra ma zaujala aj napriek tomu, že science-fiction je pre mňa strašne nepríťažlivou tématikou. Tejto hre vesmírne univerzum naopak pridalo na uveriteľnosti, pretože sa jedná o jeden z najrýchlejšie sa odohrávajúcich zápasov spomedzi konkurencie. Hra mi neskutočne sadla a vždy jej rád venujem jeden večer v týždni.

2. Resident Evil 2

Neznášam horory! A je to vonku. Naozaj horory nie sú tým žánrom, ktorý by sa u mňa často inštaloval. Ale dal som tejto hre šancu a zahral som si demo a to bolo to posledné čo som v ten večer spravil. Nemohol som spať pretože som si hru chcel ísť okamžite kúpiť ale bolo po desiatej, čiže som musel počkať do rána a tak trochu som nemohol zaspať aj kvôli tomu že som to hral sám za tmy doma a už bolo po desiatej... Koniec koncov, jednalo sa o výborný remake a neskutočne mi sadol kratučký gameplay za každú postavu. No asi som už trochu unavený z tých megalomanských svetov.

1. Sekiro: Shadows Die Twice

Tu sa nie je o čom baviť. Ja som zamilovaný do From Software(do ich hier, nie do nekonečného dojenia tých istých titulov) a zároveň zbožňujem samurajskú tematiku. Toto sú dva dôvody kvôli ktorým som vedel už pri prvom traileri, že sa jedná o must have titul. Musím napísať, že sa vo From Software prekonali a priniesli celkom nový gameplay. Už nešlo len o nekonečné uskakovanie, ale tu ste museli sa do boja hrnúť. Keď ste sa naučili bojové mechaniky naspamäť, hra Vás odmenila tak zaujímavými scénami, že by som to nazval až umením. Toto je naozaj titul, ktorý už žiadna z ohlásených hier tento rok neprekoná a verím, že ani žiadne prekvapenie do konca roka, by nedokázalo zosadiť jednorukého shinobiho z môjho osobného trónu.


Maroš Goč

Platformy: Nintendo Switch, PC

5. The Surge 2

Pokračovanie The Surge sa podarilo nadmieru dobre, a aj keď všeobecne hráčskou obcou tak trochu presvišťala (úprimne, kedy ste si na The Surge 2 naposledy spomenuli, respektíve kedy ste počuli, aby sa o hre rozprával niekto iný?), tak sama o sebe bola vynikajúcou Soulovkou, ktorá do zákonitostí prvého dielu pridala variabilitu v level dizajne a mnoho ľudských NPC postáv. Inak je to samozrejme “len” ďalší klasický klon Dark Souls. Síce klon, no výborne spravený klon. Navyše má ten klon skvelé boss fighty.

4. Astral Chain

Nintendo Switch sa tento rok pochlapilo a prinieslo niekoľko skvostov. Bolo to ťažké rozhodovanie, no vybral som si z nich práve Astral Chain a to kvôli kyberpunkovému zasadeniu, spájaniu viacerých žánrov (hack and slash, puzzle a adventúry) a celkovému nablýskanému vizuálnemu štýlu, ktorý ma zakaždým tak dostane. Nech mi to ale HC fanúšici Nintenda odpustia, táto hra mala vyjsť aj na ostatné platformy, hlavne na PC, kde by v high-end grafike vyzerala neskutočne príťažlivo.

3. Trine 4: The Nightmare Prince

Trine sa vrátilo s noblesou a ešte akou. Štvrtý diel dáva zabudnúť na nepodarok Artifacts of Power svojim návratom ku koreňom, kde ešte neplatili zjednodušenia a chaotický dizajn. The Nightmare King má jednu z najrozprávkovejších grafík posledných rokov, ktorá je ako keby vystavaná z pudingu, do ktorého sú vpichnuté lízanky a to všetko je posypané práškovým cukrom. A na tom je ešte hustá vrstva šľahačky. Hrateľnosť síce neprináša výraznejšie novinky od takej dvojky, no to, čo robí, robí úplne znamenite. Navyše, kto by chcel po experimentálnej trojke ďalší podobný experiment? Ja teda určite nie.

2. Resident Evil 2

Až do príchodu hry, ktorá sa umiestnila na prvom mieste, bol práve na tej najvyššej priečke remake legendy Resident Evil 2. Capcom sú jednoducho frajeri. Priniesť tak atmosféricky dokonaly, graficky pôsobivý a survivalovo príjemný zážitok, to si žiada viac než len “obyčajný” talent, tú hru musíte mať proste v srdci. A Capcom si narozdiel od ostatných svoje legendy aj patrične cení. Remake Resident Evil 2 je bez pochýb jeden z najlepších remakov všetkých čias, ktorý som osobne zhltol ako malinua už teraz sa neviem dočkať Resident Evil 3: Nemesis. Chcem späť do toho zombie pekla!

1. Disco Elysium

Prvé miesto musí jednoznačne patriť skvostu Disco Elysium. To, že moja chválospevná recenzia nebola len zábleskom v tme, ale že sa hra teší všeobecnému nadšeniu, dokumentuje aj fakt, že hra získala na The Game Awards 2019 najviac cien spomedzi ostatných a porazila tým aj Kodžimov Death Stranding (O to viac sa, mimochodom, človek zamyslí, prečo táto hra nebola nominovaná aj v kategórii hra roka). Ani neviem, čo skôr spomenúť, či úžasne sa rozvíjajúci dej, krásne komorné prostredie prístavného mestečka, špičkovú RPG hrateľnosť zameranú na dialógy a psychológiu hlavnej postavy, či fantastický ambientný soundtrack. Táto hra nie je v žiadnom prípade pre každého, užijú si ju len tí, ktorí chcú pri hraní premýšľať a neboja sa hŕby textu. Keď zistíte, že sa vám Disco Elysium zapáčilo, zároveň zistíte, že ste ako hráč dospeli.


Ľubomír Čelár

Platformy: PC, PlayStation 4

5. World of Warcraft Classic

Na klasické WoW som sa veľmi tešil. A to najmä, kvôli nostalgickým spomienkam ktoré hra priniesla. Z môjho pohľadu nešlo o nič prevratné (keďže som vedel do čoho idem), no vo svete Warcraftu som strávil dlhé hodiny hrania a zažil množstvo dobrodružstiev. Rovnako ma potešilo aj to, že komunita na mojom role-play servery bola naozaj dospelá a našiel som si kopec nových virtuálnych priateľov.

4. Terminator: Resistance

Nový Terminátor bol pre mňa veľkým prekvapením. Hra síce trpí niekoľkými problémami, ktoré v nej nemuseli byť, no to nevadí. Svet Terminátora je vyobrazený vynikajúco a hudba k tomu len pomáha. Výborný príbeh so zreteľom na prvé dva filmy mi opäť pripomenul klasické tituly ako Terminator: Future Shock a Terminator: SkyNet. Už teraz sa teším na pokračovanie.

3. The Outer Worlds

Ďalšia hra z dielne Obsidian Entertainment? Tak to bola The Outer Worlds. V posledných rokoch si všímam, že sa vývojári boja vytvárať nové hry a nové značky. No The Outer Worlds je niečo úplne nové. Príbeh, trefný humor, výborná hrateľnosť, či skvelý RPG systém. To všetko ste v The Outer Worlds mohli mať!

2. NHL 20

Nové NHL síce neprinieslo Frostbite engine, no oproti minulému ročníku ma zmeny konečne potešili. Hoc mi chýba režim majstrovstiev sveta, no v NHL som sa vybláznil do sýta. Výborná hudba, skvelé dynamické zostrihy, hrateľnosť a samozrejme, hokej! Na to sa každý rok teším a tento si v EA už trošku začali uvedomovať, že musia spraviť niečo viac, ako len animovať chrániče na zuby.

1. Star Wars Jedi: Fallen Order

Pre mňa je tohtoročný víťaz jasný a je ním najnovší Star Wars. Tento titul má pre mňa všetko, čo by som si prial. Skvelý príbeh, jednoduchý no za to dobrý RPG systém, zaujímavú hrateľnosť, kopec hádaniek ktoré prevetrajú vaše mozgové bunky a čo je hlavné, príbeh z univerza Star Wars. A teraz ma ospravedlňte, pretože čaká na mňa obnovovanie rádu Jediov...


Ján Schneider

Platformy: PS4, Xbox One, PC

5. Resident Evil 2 (2019)

Čo dodať, už sme si tak nejako zvykli na rôzne ramastre a remaky, ktoré zaplavujú posledné roky našu knižnicu hier. Nie je to zlé, ak sa to robí rozumne, a práve kompletný remake kultovej hororovky Resident Evil 2 z roku 1999 bol skvelá voľba. Nová technológia a upravená kamera v štýle “štvorky” nám ukázali, ako sa má robiť poriadny remake.

4. Sekiro: Shadows Die Twice

Áno, From Software a ich Sekiro. Dokonalá kombinácia a takmer perfektná samurajská sekačka, ktorá precvičila náš skill. Obdobie stredovekého Japonska mi vyhovovalo a rovnako tak aj samotný príbeh, ktorý dokázal skutočne zaujať.

3. A Plague Tale: Innocence

Táto hra z dielne Asobo Studio je jednoznačne tohtoročný čierny kôň. Nič nesľubovala, ale priniesla skutočne skvelú porciu zábavy. Príbeh Amicie a jej brata Huga ma dojal a už teraz sa neviem dočkať nedávno oznámeného pokračovania.

2. Blair Witch

Neviem, ale bude odvážne, ak poviem, že táto hra je pre mňa asi najlepšia hororovka posledných rokov? NIe je to žiadna epic story a má svoje nedostatky, no aj napriek tomu ma hra skutočne perfektne zabavila. Desivá atmosféra a návrak kultovky found footage hororu.

1. Death Stranding

Už dlhé roky si pýtame nejaký čerstvý vánok do herného stereotypu a čakáme na nejaké svetielko nádeje. Nech si každý myslí svoje, ale Kojimov Death Stranding je svetielko nádeje, ktoré nám ukázalo, že aj netradičným poňatím a hrateľnosťou vieme vykúzliť niečo zaujímavé a okázale. Kojima zase raz ukázal, že jednoducho vie. Tu nepotrebujete slová, toto potrebujete prežiť. A nezabudnite - pripravte sa, že zodpoviete tú najdôležitejšiu otázku...


Martina Juhásová

Platformy: PC, XBox One

5. Kingdom Hearts III

Tento rok vyšlo veľa skvelých hier, avšak nemala som čas ani to privilégium vyskúšať všetky. Vyberám preto z portfólia mojich recenzovaných hier a 5. miesto si v nich získal titul Kingdom Hearts III. Hoci príbehovo hra je pomerne komplikovaná a predchádzajúce diely som nehrala, ide o zábavnú hru pri ktorej si skvelo oddýchnete a zažijete dobrodrúžstva s obľúbenými Disney rozprávkovými postavami. Určite odporúčam každému hráčovi/rodičovi.

4. Tropico 6

Byť El Presidentom svojej vlastne tropickej krajiny má svoje čaro. Tropico 6 je skvelou budovateľskou stratégiou s uvoľnenou atmosférou, ktorá vás aspoň na chvíľku prenesie do exotického raja podľa vlastných predstáv. Šieste pokračovanie úspešnej série prinieslo niekoľko zaujímavých noviniek, ktoré sú určite hodné preskúmania.

3. World of Warcraft: Classic

Priznám sa bez mučenia, že hoci World of Warcraft milujem, nehrala som ho od Vanilly. Keď sa mi tento rok naskytla možnosť si vyskúšať prvú verziu mojej “srdcovky” tak som neváhala. Classic má svoje osobité čaro, ktoremu podľahli mnohí WoW hráči a ja som taktiež neodolala. Hoci som sa vrátila nakoniec späť k súčasnej BfA verzií hry, ktorá mi predsa len viac vyhovuje pri mojom uponáhľanom štýle života, Klasik je pre mňa zaujímavou skúsenosťou a “návratom” k minulosti, ktorú som nepoznala.

2. Rainswept

Táto nenápadná krátka Indie hra zo štúdia Frostwood Interactive si získala moje srdce v 2019. Rainswept je hra, bez prevratného gameplayu, bez voice-overu, ktorú prejdete za jedno popoludnie, ale s neskutočne úžasným príbehom a soundtrackom. Je to jeden z tých titulov, kde emócie sú na prvom mieste a zaoberá sa ťažkými témami, ktoré vám môžu pomôcť aj v osobnom živote.

1. Greedfall

Prvé miesto v roku 2019 si u mňa vybojovalo RPG Greedfall. Jednoznačne najlepšia hra tohto roka, ktorá príjemne prekvapila a zaujala. Keď som sa púšťala do jej recenzovania, nemala som žiadne očakávania. Po dokončení jej hodnotenia som ju však automaticky zaradila do môjho rebríčka top hier. Greedfall je RPG sen pre každého milovníka hier typu Dragon Age. Bez nudných misií, so slobodou prístupu k riešeniu problémov a so skvelým prostredím si jednoznačne zaslúži svoje miesto v tomto rebríčku. Odporúčam všetkými desiatimi. ;)


Dominik Farkaš

Platformy: Xbox One

5. The Outer Worlds

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Kúpa Obsidianu Microsoftom je asi najväčší steal zo všetkých investícií spoločnosti v poslednom období. Čo hra, to skvelý zážitok a s vysokým budgetom by mohli pokojne prekonať aj velikánov RPG žánru. No späť k The Outer Worlds. Pre mňa je toto ideálna RPG hra. Nemusím sa boriť polomŕtvym otravným open world svetom, kde vám 90% času zaberie chodenie z bodu A do bodu B, ale vytvorili ideálne veľkú hru, ktorá zaujme skvelými postavami, solídnou dĺžkou, skvelým humorom a prepracovanými RPG prvkami. Teším sa na ďalší chod.

4. Apex Legends

Nie som nejakým extra veľkým fanúšikom Battle Royale žánru, to určite nie. Ale Apex Legends priniesol desiatky hodín zábavy. Neviem či je to tým, že som „sucker“ pre všetko, čo štúdio Respawn robí, alebo sú iba tak šikovní. Faktom ale zostáva, že dokázali urobiť celkom veľkú dieru do sveta tohto žánru a dokázali to bez toho, aby sa „opičili“ po konkurencii. Jediným negatívom tejto hry je fakt, že kvôli jej úspechu sa pravdepodobne tak skoro nedočkáme Titanfall 3, čo mi prináša smútok do srdca.

3. Borderlands 3

Ako spraviť dobré pokračovanie? Zobrať to, čo fungovalo v predchodcovi, vylepšiť to, čo nefungovalo dokonalo a hotovo. Netreba žiadnu revolúciu, pretože hladné krky hráčov bažia po jemných vylepšeniach. A to Gearbox dodalo. Vylepšený gunplay, hromada zaujímavého lootu, solídne nové nápady a hlavne skvelá kooperatívna hrateľnosť. Neviem, či sa vôbec v hre dalo niečo spraviť lepšie. Viem, že niektorí hráči mali výhrady voči hlavným antagonistom, no pre mňa bol koncept „dementných streamerov“ celkom fajn.

2. Gears 5

Keď štúdio Coalition tvrdilo, že s päťkou sa budú snažiť sériu posunúť vpred, tak neklamali. Tak komplexný balíček sa vidí iba málokedy. Či už máte chuť na co-op, kompetitívny MP, príbehovú kampaň, alebo Horde mód, všetko je tu. A kampaň je skvelá, čo je určite základ. Zmena protagonistu na protagonistku bola viac ako logická a smerovalo sa k tomu od štvorky, takže odo mňa žiadne výhrady. Svet sa otvoril, pribudli vedľajšie misie, no stále všetkému tróni úžasná akcia a skvelé príbehové momenty.

1. Control

Áno, dal som Control iba 4/5. Tak čo tu hra robí? No...autori opravili väčšinu mojich výhrad, takže momentálne nemám absolútne žiaden problém hru odporučiť. Ba čo viac – je to hra, ktorú si musíte zahrať. Hra, ktorá svojmu virtuálnemu svetu venovala toľko pozornosti, koľko hrateľnosti. Hra, pri ktorej niekedy budete rozmýšľať, čo si autori pred dizajnovaním vypili, a ktorá vás pohltí mystériom a unikátnosťou. Osobne sa mi páčila aj ich predchádzajúca hra, Quantum Break, no je jasné, že toto je Remedy v najlepšej forme. 


 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk