Detailne sme porovnali originál Final Fantasy VIII a Final Fantasy VIII Remastered

Detailne sme porovnali originál Final Fantasy VIII a Final Fantasy VIII Remastered

 

Je podnázov Remastered oprávnený?

Jedno z najvzrušujúcejších ohlásení pre fanúšikov Poslednej Fantázie na E3 2019 bola remasterovaná verzia Final Fantasy VIII pre PC, PS4, XONE a Nintendo Switch. Zaslúži si ale Final Fantasy VIII Remastered svoj podnázov? Podľa toho, čo sme mohli zistiť, sú výsledky tak nejako rozpačité. Rozoberme si každú jednu dôležitú scénu a porovnajme s pôvodnou verziou, či už vydanou na PlayStation v roku 1999 alebo na PC o rok neskôr.

Je nutné povedať, že Square sa podľa všetkého rozhodlo zamerať hlavne na postavy, ktoré teraz majú doslova až charakter grafiky PlayStation 2. Zvyšok za nimi bohužiaľ dosť zaostáva.

Squall Leonheart

Hlavná postava, introvert v puberte, ktorý musí prekonať svoju ostýchavosť a nejako tak aj takú osobnú nevôľu voči staraniu sa do záležitosti iných, aby sa stal správne sa rozhodujúcim vodcom v tej najkritickejších situáciách ohrozujúcich celý svet. Ako môžeme vidieť, Squall je po novom inšpirovaný výzorom z bojovky Dissidia, v ktorej bol predstavený s tmavšími vlasmi a trocha iným strihom. Jeho koženka má tentokrát jasné zúbkovanie, kožušinku vyzerajúcu konečne skutočne ako kožušinka a aj jeho prívesok Grievera na krku má tentokrát jasné obrysy, na rozdiel od prostej machule v origináli. Zároveň vyzerá tentokrát mladšie, čo popravde aj viac pasuje jeho veku v hre, kde má len 17 rokov.

Final Fantasy VIII Remastered

Final Fantasy VIII

Zaujímavé detaily sa objavujú na jednej z jeho lepších zbraní majúcej meno Twin Lance. Vzhľadom na to, že Squallov typ zbrane je gunblade, má veľká časť z nich aj bubienok ako revolver. V remasteri ho vidieť už krásne vymodelovaný na rozdiel od pôvodnej hry, kde namiesto bubienka bola len plochá textúra. To značí, že sa Square podujalo zapracovať na určitých detailoch. Aj keď nie je to dokonalé. Všimnite si čepeľ zbrane, ktorá je v nízkom rozlíšení, ako aj časť textúr jeho oblečenia. Podľa všetkého sú postavy vymodelované stále z nízkeho počtu polygónov. Dôvod môže byť buď obmedzenie pôvodného enginu alebo jednoducho rozhodnutie tvorcov nejsť s úpravami až príliš do hĺbky.

Final Fantasy VIII Remastered

Final Fantasy VIII

V E3 2019 videu bola zobrazená príprava na jeho špeciálnu schopnosť Blasting Zone. Oproti originálu budú efekty jasnejšie, pôsobivejšie a samozrejme vo vyššom rozlíšení. Zdá sa, že sú aj viac košatejšie pridaním dodatočných grafických efektov, ktoré sú ale verné originálnemu štýlu a uvedomíte si ich najskôr až pri priamom porovnaní pekne vedľa seba. Ak nás teda neklame zrak. Všimnite si Squallov červený opasok. Tentokrát jasne vidieť jeho vybíjanie a detailnejšie je vykreslená aj jeho pracka.

Pozrime sa aj na font použitý pri jeho slávnom Renzokukene. Slovo Trigger! sa vcelku verne podobá pôvodnej PlayStation a PC verzii.

Final Fantasy VIII Remastered

Final Fantasy VIII (PC)

Final Fantasy VIII (PlayStation)

Rinoa Heartilly

Rinoa je členkou miestneho odboja Timber Owls. Napriek tomu, že má táto tínedžerka pomätené srdce, ktoré práve objavuje svoju prvú lásku, dokáže nazbierať sily a zdravý úsudok, aby čelila silám zla a bránila spravodlivosť. Rinoa patrila medzi prvé ženské (dievčenské) postavy vo Final Fantasy sérii so značným sexappealom, aj keď ten bol samozrejme dávkovaný elegantnou a veľmi slušnou formou. Tento remaster ju ale mohol pocitť lepším prepracovaním. "Nová" Rinoa je na prvý pohľad staršia, než v hre naozaj je, k čomu dopomáha predovšetkým zvláštny výraz tváre, ktorý vytvára dojem, že je Rinoa upätým a príliš zásaditým dievčaťom. Pôvodné riedke vlasy z originálu sú v remasteri konečne verné FMV scénam, v ktorých ich Rinoa mala omnoho hustejšie.

Final Fantasy VIII Remastered

Final Fantasy VIII

Potešia taktiež jej šaty, ktoré konečne zachytávajú ich pravú podstatu. V pôvodnej hre sa nerozlišovala farba sukne a šiat, nakoľko obe boli takmer rovnakej modrej farby, hlavne v PC verzii. V FMV scénach sme ale mohli poznať, že šaty sú viac azúrovej farby a sukňa tmavomodrej. V remasteri to bude konečne správne. Náhrdelník teraz zobrazuje to čo má, a to dva prstene a jej výstrih už nie je kockovaný. Na samotných šatách už môžeme badať aj zvislé línie, ktoré v pôvodnej verzii až také výrazné neboli, ak teda vôbec. Pri predvádzaní jej schopnosti Angel Wing si všimnite detailne vypracované kanady, na ktorých sú krásne viditeľné tenké šnúrky.

Final Fantasy VIII Remastered

Final Fantasy VIII

Quistis Trepe

Aj napriek tomu, že je len o rok staršia než Squall, je jeho inštruktorka v škole Balamb Garden, vychovávateľka a celkovo má k nemu ako keby materinský vzťah. Poučujúca a roztržky medzi študentami riešiaca Quistis vyzerala v pôvodnej hre ako Pinocchio, no v remasteri bude vyzerať Quistis jednoducho úžašne. Od jej tváre, ktorá má krásne oblé hrany, cez realisticky pôsobiaci účes, až po jej detailne zobrazenú oranžovú kombinézu s jemnými pruhmi a vkusne odhaleným pupkom, prepracovaná Quistis budí rešpekt.

Final Fantasy VIII Remastered

Final Fantasy VIII

Na tomto porovnaní môžeme vidieť vyhladené pozadia, ktoré boli v pôvodnej PC verzii (na obrázku) viditeľne polygónové. Mraky budú tentokrát jemnučké, hoci kopce v pozadí ostávajú stále vo výrazne nižšom rozlíšení. Tu môžeme porovnať aj font textov, ktorý pravdepodobne vychádza z pôvodnej PC verzie. PlayStation verzia mala trocha iný štýl, hoci podobný. Skúste si zaskrolovať vyššie k Rinoe, kde predvádza Angel Wing. Všimnite si písmeno W a porovnajte ho s W v názve Ultra Waves na obrázok Quistis Trepe. Aj keď v traileri na remaster nevidieť vyobrazené Command menu, je možné predpokladať, že bude vyzerať ako v PC verzii.

Final Fantasy VIII Remastered

Final Fantasy VIII

Selphie Tilmitt

Roztopašná a poplašená študentka Selphie je síce maličká, no dokáže vám poriadne naložiť nunčakmi. V pôvodnej verzii vyzerala ako psychopat, no v remasteri bude konečne vyzerať ako to malé roztopašné dievča. Jej zvláštny účes naberá kontúry viditeľné v FMV videách, jej úbor pôsobí jemnejšie, vidieť dokonca zúbky na zipse. Aj keď súdiac podľa úchytu jej zbrane (prekrývajúce sa polygóny), Square sa neodhodlalo opraviť tento chybný grafický detail. Nezabudnite si všimnúť jemne spracovanú reťaz v remasteri.

Final Fantasy VIII Remastered

Final Fantasy VIII

Irvine Kinneas

Balič žien, poskytovateľ pornočasopisov a po všetkých čertoch skvelý ostreľovač dokonale dokazuje, že tieto nové modely by sa nestratili aj vo Final Fantasy X pre PlayStation 2. Preč je jeho strnulá bezemočná studená tvár plná ostrých hrán, v remasteri bude pôsobiť neporovnateľne prirodzenejšie. Zmien sa dočkal aj jeho klobúk, ktorého stred je vykreslený viac rovno a náušnica v ľavom uchu konečne vyzerá ako náušnica a nie ako obyčajná tmavá machuľa. Prirodzenejšie pôsobia aj pramene jeho vlasov.

Final Fantasy VIII Remastered

Final Fantasy VIII

Zell Dincht

Najzábavnejší člen partie, ktorý sa vrhá strhmlav do akéhokoľvek nebezpečenstva nemysliac na to, aké to môže mať následky. Zella vo videu príliš nevidieť, no jeden záber stačí na to, aby sme si mohli urobiť obraz. Premena Zella v modernú postavu je úžasná. Jeho tvár sa síce trocha zaokrúhlila, no účes, tetovanie a hlavne oči sú spracované nádherne do detailov. A to platí aj o jeho oblečení. Modré plamene na ramenách bundy tentokrát vyzerajú tak ako majú. Tak ako predchádzajúce postavy, aj on má detailne spracované vlasy a celkové oblečenie má realistickejší nádych. Možno ste si to už všimli vyššie, no ak nie, pozrite sa na jeho prsty. V pôvodných verziách nemali postavy vymodelované jednotlivé prsty tak detailne, v remasteri podľa všetkého však mať budú.

Final Fantasy VIII Remastered

Final Fantasy VIII

Keď sme už pri Zellovi, pozrime sa na vyobrazenie časomiery počas jeho špeciálnych kickboxerských útokov. Vo videu bol predstavený Punch Push. V pôvodnej verzii boli číslice zobrazené vskutku svojským štýlom a vidíme, že po novom budú mať už citeľnejšie generickejší štýl. Aj keď budú tradičnejšie, nevyzerajú vôbec zle a do hry pekne pasujú. Boj proti Grand Mantisovi (ten na pavúka sa podobajúci tvor) prezrádza, že obyčajní nepriatelia budú zrejme nedotknutí grafickým upgradom. Pre porovnanie prikladám Grand Mantisa z PlayStation verzie. Rozdiely v kvalite modelov by ste hľadali márne.

Final Fantasy VIII Remastered

Final Fantasy VIII

Final Fantasy VIII (PlayStation)

Ifrit (Guardian Force)

Mocný boh pekelných plameňov sa k vám pridá hneď v úvode celého dobrodružstva a nakoľko sa predviedol aj vo videu, neunikol pozornosti nášmu porovnávaciemu oku. A sú tam zmeny. Mohutné svaly Ifrita budú v remasteri pôsobiť vypracovanejšie vďaka lepšie použitému kontrastu farieb. Poteší fakt, že boli vymodelované jednotlivé chumáče chlpov na lakťoch. Tam, kde v origináli to bola len viacmenej plochá textúra, v remasteri to bude plnohodnotný 3D objekt. Remaster ale Ifritovi ukrojí z rohov, ktoré sú viditeľne kratšie, no na druhej strane naberú na detailoch zakrivenosti.

Final Fantasy VIII Remastered

Final Fantasy VIII

Všimnite si tie zlaté okovy na jeho zápästiach. V remasteri budú krásne detailné s jasne vyrytou textúrou. V pôvodnej hre to boli len žlté telesá s machuľou. Po tejto stránke sa remaster určite podaril. Škoda len, že kvalita textúry plamenných kameňov ostali nedotknutá. Tento remaster by bol skutočne fantastický, ak by takto detailnú prácu venovali tvorcovia každému jednému objektu, každej jednej textúre. Zadný pohľad na jeho chrbát prezrádza, že nová verzia hry predstaví Ifrita so zmenenou štruktúrou svalstva.

Final Fantasy VIII Remastered

Final Fantasy VIII

Cerberus (boss)

Na záver tu máme bossa Cerberusa, ktorému budú naši hrdinovia čeliť približne v polovici hry. A tento boss naznačuje, že aj keď obyčajní nepriatelia sa podľa všetkého vynovovacej kúry nedočkanú, bossovia budú vylepšení rovnako ako hrateľné postavy. Cerberus bude omnoho detailnejší, tvárnejší a hladší. Všimnite si hlavne kaskádovitý krk hlavy na pravej strane. Ak porovnáte PC verziu i verziu z PlayStation, ktoré mali len ploché textúry evokujúce 3D objekty, vyjde vám, že tvorcovia jednoznačne upravili model tohto bossa pridaním dodatočných výčnelkov a detailov. Snáď takto budú vylepšení všetci bossovia. Ak si ale všimnete pozadie arény, tá sa stále nesie v rovnakom lowres štýle, čo je určite škoda.

Final Fantasy VIII Remastered

Final Fantasy VIII (PC)

Final Fantasy VIII (PlayStation)

Zdroj: Gamesite, YouTube

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk