Predstavujeme Windows 8

 

26. október je už pred nami a s ním dorazí aj nový operačný systém od Microsoftu, Windows 8. Zmien a noviniek je v novom systéme viac než dosť a okrem nového užívateľského prostredia sa po prvý raz v histórii dostane desktopová verzia OS Windows aj na zariadenia s ARM procesormi.

Windows 8 bol prvýkrát oficiálne predstavený začiatkom roka 2011 a počas vývoja systému boli pre verejnosť k dispozícii celkovo tri testovacie verzie. V auguste tohto roku jeho vývoj dospel do finálneho štádia, čo znamenalo, že je systém pripravený na predaj. Do obchodov sa však dostal až teraz a postupne sa bude objavovať predinštalovaný na väčšine nových počítačov a notebookov.

Nové prostredie “Metro”

Najviditeľnejšou zmenou oproti Windows 7 je nová štartovacia “Metro” obrazovka, ktorá nahradila klasické Štart menu, známe už z čias Windows 95. “Metro” beží len v celoobrazovkovom režime a je tvorené štvorcovými, prípadne obdĺžnikovými dlaždicami. Dlaždice v systéme Windows 8 pripomínajú tie z mobilného prostredia Windows Phone, keďže okrem statického obrazu, ako je napríklad ikona programu, môžu zobrazovať aj vcelku užitočné informácie. Dlaždica, prislúchajúca mailovému klientovi, tak môže zobrazovať informácie o doručenej pošte, inde môže byť zobrazené aktuálne počasie a tak podobne.

Ako sa však nové prostredie ovláda? Microsoft ho od začiatku demonštroval na zariadeniach s dotykovými displejmi, pre ktoré je aj primárne prispôsobené. Počítačov, vybavených dotykovým displejom, je však stále mizivé percento, preto muselo byť nové prostredie prispôsobené na intuitívne a rýchle ovládanie aj pomocou klasickej kombinácie myš + klávesnica. To sa vo veľkej miere aj podarilo splniť, no aj tak je na mnohých miestach možné pozorovať nekonzistentnosť medzi klasickým desktopom a Metrom. Hlavným prvkom ovládania sú jednotlivé rohy obrazovky, zvlášť tie ľavé. Po presune kurzora do ľavého dolného rohu sa zobrazí miniatúra úvodnej metro obrazovky, na ktorú sa po kliknutí v tomto rohu dostanete, ak už sme v prostredí “Metra”, zobrazí sa miniatúra pracovnej plochy, a tak je medzi nimi možné prepínať. Oveľa rýchlejšie je to však za použitia klávesy označenej logom Windows. Ľavý horný roh slúži na prepínanie medzi spustenými aplikáciami, žiaľ, nie však tými desktopovými. Po prejdení do ľavého horného rohu a následnom posunutí kurzora dole pozdĺž okraja obrazovky sa vysunie lišta s miniatúrami aktuálne bežiacich “Metro” aplikácií. Tie je možné ukončiť kliknutím pravého tlačidla a následnom kliknutí na „ukončiť“ v kontextovej ponuke. Jednoduchšie ukončovanie týchto aplikácií je však v ich maximalizovanej podobe, kedy stačí kliknúť pod horným okrajom obrazovky a následne potiahnuť myšou dole, čím sa aplikácia takpovediac “zahodí”. Mnohí sa určite pýtajú, prečo sa nedajú “Metro” aplikácie ukončovať jednoducho ako tie desktopové? Odpoveď aj tentokrát prinesie mobilný Windows Phone. Po minimalizovaní sa totiž spustená aplikácia pozastaví, a nespotrebúva tak systémové prostriedky, teda okrem operačnej pamäte. Po následnom znovuotvorení aplikácie sa jej stav obnoví do okamihu pred minimalizovaním. A odkiaľ vlastne tieto aplikácie získať? Niekoľko ich je už predinštalovancých.

Za zmienku stojí najmä vcelku podarený, aj keď jednoduchší, emailový klient, alebo IM (Internet Messaging) klient, ktorý umožňuje aj prepojenie s Facebookom. V súvislosti s poslednou menovanou aplikáciou sa oplatí spomenúť jedna zaujímavá funkcia, ktorá umožňuje mať na obrazovke vedľa seba spustené dve aplikácie aj v kombinácii s desktopovým rozhraním. Medzi aplikáciami sa v takomto prípade zobrazuje tenký čierny pruh, ktorý je možné posúvať v oboch horizontálnych smeroch, a tak prideliť viac priestoru tej či onej aplikácii. Ďalšie nové aplikácie je možné inštalovať z Windows Store, čo je akási alternatíva ku App Store od Apple a Google Play, aj keď počtom dostupných aplikácií sa im zatiaľ nevyrovná. K používaniu obchodu s aplikáciami je potrebné prihlásenie s Windows Live účtom, ktorý sa následne používa aj v ďalších aplikáciách ako je cloudove úložisko SkyDrive alebo Xbox Live. Prihlasovanie do Windows Live účtu prebieha pri alebo zapnutí, alebo prebudení počítača zadaním hesla k účtu a predchádza mu nová “uzamykacia” obrazovka, na ktorej sa okrem času zobrazujú aj rôzne notifikácie ako počet nových správ, indikácia nabitia batérie alebo počasie. V prípade, že sa nechcete registrovať do novej služby, je tu stále prítomná možnosť offline účtu, treba však počítať s tým, že niektoré funkcie nebudú sprístupnené.

Čo sa týka prostredia desktopu, to je vo veľkej miere podobné tomu vo Windows 7. Spodný okraj stále patrí panelu úloh, aj keď už bez tlačidla “Štart” v ľavom dolnom rohu. Menšie dizajnové a funkčné zmeny zaznamenali aj samotné okná. Rohy už nie sú zaoblené, ale ostré a zmizol aj transparentný okraj, ktorý je teraz nepriehľadný. Najväčších zmien sa však dočkal správca úloh, ktorý bol prepracovaný takmer od základov. Zobrazuje oveľa viac informácií, umožňuje spravovať programy spúšťané pri štarte systému a nechýbajú ani také detaily, ako priemerná prístupová doba na disk a grafy využitia jednotlivých systémových prostriedkov. Okrem správcu úloh bol upravený aj Windows Explorer, menu prevzal z novších verzií MS Office, konečne sa vrátila šípka pre návrat o úroveň vyššie v štruktúre priečinkov, v hornom okraji pribudol panel najčastejšie používaných funkcií a po novom je možné pripojiť iso a img  obrazy diskov bez potreby inštalovania ďalšieho softvéru. Zmenil sa aj dialóg, informujúci o kopírovaní súborov, ktorý konečne ukazuje reálnejší odhad času potrebného na prenos dát a nechýba ani graf, zobrazujúci rýchlosť kopírovania. Kopírovanie je navyše možné aj kedykoľvek pozastaviť a neskôr v ňom pokračovať, čo je užitočné pri operáciách s viacerými súbormi naraz.

Ak sa vám zdá, že noviniek nie je až tak veľa, je to preto, že sa mnoho zmien uskutočnilo aj “pod povrchom”. Vo finále beží Windows 8 s novým prostredím rýchlejšie ako Windows 7, nový systém dokonca spotrebúva na rovnakom stroji menej operačnej pamäte ako jeho predchodca, a to aj o viac ako 100MB, závisí to však od celkovej veľkosti RAM. Dobrou správou tiež je, že sa skrátil čas spúšťania systému aj aplikácií. Z technických noviniek pribudla v novej verzii operačného systému aj natívna podpora pre USB 3.0, takže už nie je potrebné inštalovať dodatočné ovládače. Po novom nechýba ani možnosť nainštalovania systému na prenosný disk a vylepšená bola aj podpora viacerých monitorov. Ak sa systém spomalí alebo prestane fungovať tak, ako má, do pôvodného stavu sa obnoví vďaka funkciám Reset a Refresh, prevzatých z mobilných zariadení. Funkcia Reset vymaže všetky užívateľské dáta, aplikácie, obnoví nastavenia a automaticky preinštaluje systém. Refresh je možné použiť pri menších problémoch, po jeho spustení sa rovnako preinštaluje systém, no všetky užívateľské dáta, „Metro“ aplikácie a nastavenia ostanú zachované.

 

Edície, ceny a možnosti upgrade

Na trhu budú spolu štyri edície systému. Tá najzákladnejšia pre PC nesie názov jednoducho Windows 8 a je určená najmä pre domácnosti. Vyššia edícia, označená ako Pro, obsahuje navyše funkcie pre šifrovanie disku, možnosť inštalovania Metro aplikácií z iných zdrojov ako Windows Store, bootovanie VHD obrazov diskov alebo Hyper-V virtualizáciu. Najvyššia edícia Enterprise obsahuje navyše len pokročilejšie sieťové funkcie a možnosť inštalácie na prenosný disk. Štvrtá edícia systému s názvom Windows RT nebude predajná samostatne, ale bude predinštalovaná na tabletoch s ARM procesormi. Ochudobnená bude o podporu klasických aplikácií pre Windows a ponúkne len obmedzené desktop prostredie. Primárne bude táto edícia využívať len nové “Metro” prostredie a aplikácie preň určené.

Ak ste si v poslednom období zakúpili počítač s predinštalovaným Windows 7 a chceli by ste ho upgradovať na novú verziu bez toho, aby ste museli znovu platiť za celý systém, je tu možnosť aktualizácie za priaznivú sumu. Ponuka platí pre všetkých, ktorí si v období od 2. júna 2012 do 31. januára 2013 kúpili, resp. kúpia, nový PC s Windows 7. V takomto prípade sa k novému Windows 8 dá dostať len za 14,99€, stačí sa zaregistrovať na stránke http://windowsupgradeoffer.com a uplatniť si zľavu.

Ceny pri kúpe OEM verzie základnej edície Windows 8 sa pohybujú na úrovni 100€ za 32 aj 64bitovú verziu, edícia Windows 8 Pro stojí približne 130€.

Pred kúpou však treba počítať s minimálnymi nárokmi, tie sú v tomto prípade pre všetky edície nasledovné: 1GHz procesor s podporou PAE, NX a SSE, 1GB (32 bitový) alebo 2GB (64 bitový systém) operačnej pamäte, 16GB voľného miesta na disku a grafická karta s podporou DirectX 9 spolu s dostupnými ovládačmi. Tým však požiadavky nekončia, pre plnohodnotné využitie systému sa odporúča dotykový displej alebo tablet (u notebookov touchpad) s podporou viacerých dotykov. Minimálne rozlíšenie pre použitie Windows Store a “Metro” aplikácií je 1024x768 a pre možnosť prichytenia dvoch aplikácii vedľa seba je vyžadované rozlíšenie aspoň 1366x768.

Záver

Windows 8 má už od svojho predstavenia mnoho odporcov, ale aj prívržencov. Pravdou však je, že nový Windows je o niečo rýchlejší a funkčne vybavenejší ako jeho predchodca, no na druhej strane, nové užívateľské prostredie nemusí padnúť do oka každému. Pre prípadných záujemcov je tu stále možnosť vysúšať nový systém v jeho 90-dňovej testovacej edícii úplne zadarmo, stačí navštíviť stránky Microsoftu.

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk