PlayStation 5 po týždni – Najrýchlejšia konzola generácie

PlayStation 5 po týždni – Najrýchlejšia konzola generácie

Rýchlosť však nie je všetko.

Konečne sme sa dočkali. Po siedmych rokoch nastupuje na frontu nová generácia konzol, my sa lúčime so starou a s napätím očakávame príchod tej novej. V mojom prípade je to generácia PlayStationu s poradovým číslom „5“. Netajím sa tým, že moje sympatie sú naklonené viac na stranu spoločnosti Sony, ale je to osobná preferencia, ktorá pramení už od roku 1996, a teda od čias prvého PlayStationu.

V každom prípade za tie roky nedospel len PlayStation, ale samozrejme aj ja, takže aj moje očakávania zmenili priority a uvedomujem si, že nie všetko je hra vysokých čísel a peknej grafiky. Poďme však pekne poporiadku.

Predpokladám, že ste nevynechali náš unboxing, takže predstavu o balení asi máte. Už v tomto bude je cítiť tradíciu Sony a vo svojej podstate nijak nevybočili, ak sa teda bavíme o balení. V zásade sa nič nemení a v konečnom dôsledku je konzola PlayStation 5 zabalená úplne rovnako ako predchádzajúce generácie PlayStationu. Na prvý pohľad však neprehliadnete jedno – veľkosť samotnej krabice. A nie je to len veľkosť, ale aj váha. Zaspomínal som si na časy PlayStation 3, kde som si počas kúpy hovoril, že tá konzola bude určite mohutná. A to sa zopakovalo aj teraz. Navyše sme už poznali rozmery a vedeli sme, že PlayStation 5 je poriadny obor. Samotná konzola (s optickou mechanikou) váži 4,5 kg a v rozmeroch je to 39 x 26 x 10,4 cm. A verte mi na výšku je tých zhruba 40 cm dosť. Vráťme sa ale k baleniu. Po otvorení na vás vybehne gamepad, ktorý tentoraz mení označenie DualShock na DualSense, čo je v konečnom dôsledku najzásadnejšia zmena oproti predchádzajúcej generácii. Len pripomeniem, že sa teraz nechcem venovať technickému rozboru, keďže k tomu bude priestor v nadchádzajúcom článku. Po gamepade nastupuje kabeláž v podobe napájacieho kábla, ktorý je končene tenký a nepoužíva „počítačový“ štandard.

Samozrejme nechýba ani USB-C kábel na nabíjanie gamepadu, ktorý má dĺžku zhruba jeden meter. Za zmienku určite stojí aj fakt, že v balení nájdeme HDMI kábel v revízii 2.1, čo samozrejme spĺňa všetky požiadavky na prenos signálu v maximálnej kvalite a snímkoch za sekundu. Nasledujú manuály, ktoré akoby z oka vypadli svojim predchodcom. Pod nimi nás ešte čaká podstavec, ktorý je potrebný k udržaniu stability samotnej konzoly, nech ju postavíte akokoľvek. Konečne sa dostávame ku samotnej konzole, ktorú po stranách držia ochranné kartóny. Po vybalení vás určite prekvapia rozmery a váha, ale je to skutočne len prvý dojem, ktorý vyprchá po zapojení a pár hodinách vo vašej domácnosti. Možno si viacerí hovoríte, že vám dizajn nezapadne do konceptu vašej obývačky, ale verte mi, že ani mne sa na prvý pohľad kombinácia futuristického dizajnu s našou obývačkou nepozdávala, ale nakoniec to zapadlo viac než dobre. Potvrdila to aj priateľka, takže ženské obecenstvo to aj napriek prvému slovnému spojeniu – to je ale veľké – nakoniec privítalo úplne v pohode.

Teraz však nastáva prvá dilema. Postaviť konzolu horizontálne alebo vertikálne. Môj prvý plán bol vertikálne, takže som pristúpil k montáži stojanu. Ten je vyhotovený veľmi intuitívne s japonským zmyslom pre detail a využitie. Stojan stačí pootočiť a dostanete sa ku skrutke, ktorá drží stabilitu konzoly. Stačí na spodnej časti PlayStation 5 odstrániť záslepku a stojan namontovať a prichytiť danou skrutkou. Spomínanú záslepku zas zasuniete do stojanu tak, aby ste ju nestratili. Nastáva však problém. Konzola je vysoká a zasahuje mi do obrazu televízora. Takže musím pristúpiť k opačnému scenáru a konzolu umiestniť horizontálne. Žiadny problém. Odmontujem skrutku a vrátim ju na miesto. Stojan otočím a len jednoduchým zasunutím umiestnim pod konzolu. Presný stred konzoly symbolizujú PlayStation znaky na zadnej strane, takže sa pekne trafíte na stred. Treba byť však opatrný pri posúvaní konzoly už so samotným stojanom, keďže sa môže vysunúť z držiaku, takže pozor, aby vám konzola neskĺzla.

Zapájam napájací a HDMI kábel. Určite neprehliadnete jeden štandardný USB port vpredu a ďalšie dva vzadu. Ide o vysokorýchlostné USB porty s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s. V prednej časti ešte nájdete aj jeden SUB-C port. Vzadu samozrejme nechýba ani gigabitový ethernet port k pripojeniu na internet, ak teda nechcete využiť 802.11ax Wi-Fi pripojenie (známe ako Wi-Fi 6).

Zapínam konzolu a nasleduje ikonické pípnutie, po ktorom konzola štartuje. Ak by konzola nepípla, tak ani neviete, že už beží, ak teda ignorujete podsvietenie bočníc. Stred konzoly totiž zdobí pár led pásikov, ktoré si zachovávajú PlayStation 4 štandard. Konzola v pohotovostnom režime svieti na oranžovo a v zapnutom stave je to biela farba. Podsvietenie nijak neprekáža v hraní a je to skutočne decentná intenzita. Okrem tlačidla štart nájdete v prednej časti aj ďalšie menšie tlačidlo na vysunutie disku z mechaniky, ak teda nevlastníte čisto digitálnu verziu konzoly.

Prvý štart sprevádzajú úvodné nastavenia, ktoré sú intuitívne a prispôsobujú sa vášmu televízoru a osobným preferenciám. Spomeniem hlavne možnosť nastaviť si správnu HDR úroveň či jednoduché prihlásenie do PSN pomocou QR kódu a to vďaka novej mobilnej aplikácii. Nemusíte teda manuálne zadávať meno a heslo. V úvode veľmi poteší možnosť preniesť si obsah z PlayStation 4 do novej konzoly a taktiež všeobecný osobnostný profil v hrách. Tu si viete nastaviť, že hry budú automaticky používať obrátený pohľad či preferovaná obťažnosť hry. Tieto veci tak nebudete musieť v každej hre opäť nastavovať.

Po krátkej chvíli a úvodných nastaveniach sa dostávam do hlavného menu. To je prehľadné a vychádza zo známeho XMB menu. Všetko je však vypilované do evolučných detailov a na prvý pohľad pôsobí menu svižne a reakčné časy sú takmer okamžité. Absolutórium si zaslúži integrácia PlayStation Store priamo do menu, takže sa viete v obchode pohybovať bez dodatočného sťahovania aplikácie. To isté platí aj o video prehrávači. Po vložení Blu-ray filmu prešla konzola automaticky do prehrávača a film spustila. Veľmi potešila aj možnosť vrátiť sa do pasáže filmu, ktorú ste počas sledovania opustili. Miernym prekvapením bola absencia prehrávača klasických audio CD diskov, ktoré si však nerozumeli ani s predchádzajúcim PlayStationom.

Zopakujem, že skutočné zlepšenie zaznamenáte prakticky okamžite vďaka prelomovému SSD disku, ktorý celkom určite dostane ešte väčší priestor na ukázanie svojej kvality v nasledujúcich rokoch. PlayStation 5 totiž disponuje SSD diskom, ktorý dokáže spracovávať čisté dáta rýchlosťou 5.5 GB/s a až 8-9 GB/s ak sú dáta komprimované. Toto riešenie je prakticky dvojnásobok oproti novej generácii Xboxu. Nejde len o rýchlosť, ale aj spôsob spracovania dát, no o tom si určite povieme viac v inom článku

Pokiaľ ide o čistú kapacitu, tak počítajte, že dostanete zhruba 660 GB voľného priestoru. Niečo si zhltne systém a zhruba 10 GB zaberie hra Astro's Playroom. Hru je však potrebné najprv stiahnuť. Ak ju po vyskúšaní odinštalujete, tak získate navyše pár GB.

Celkom určite však Astro's Playroom odporúčam vyskúšať, keďže je to v konečnom dôsledku technologické demo ku gamepadu DualSense. Po spustení vás hra prevedie všetkými možnosťami nového ovládača a konečne pocítite haptiku a adaptívne triggery.

Pri gamepade by som sa na zastavil. Vyhotovenie pôsobí robustnejšie a všetko zdá sa drží pevne na mieste. Konečne nám ovládač rozmerovo o kúsok narástol a na prvé ohmatanie si iste všimnete drsnejšie vyhotovenie spodnej strany. Toto zabezpečí, že vám ovládač nebude v rukách kĺzať a to isté platí aj o samotných analógových páčkach. Tie mi prišli o niečo viac drsnejšie a bolo to cítiť aj pri zápale boja v novom Call of Duty: Black Ops Cold War. Samotnou kapitolou je však haptická odozva a adaptívne triggery. Haptiku som si vyskúšal aj pri Nintendo Switch Pro gamepade, ale pri DualSense mi príde pocit z haptiky o poznanie citeľnejší. A to nehovorím, že adaptívne triggery sú len do počtu. Za mňa osobne je práve táto technológia skutočným game changerom a prajem si, aby toto využívali aj ostatné konkurenčné ovládače. Odpor, ktorý dokáže gamepad na páčkach vyvinúť ma prekvapil a už teraz sa teším na jeho ďalšie využitie v nadchádzajúcich tituloch. Nie je to len o odpore páčok, ale aj o samotnom pocite z hry. Toto je vec, ktorú vám ťažko opíšem, toto si proste musíte vyskúšať.

Ďalšou samotnou kapitolou je celkom určite spätná kompatibilita. PlayStation 5 totiž dokáže prehrať takmer všetky PlayStation 4 hry. Chýba snáď pár menších titulov, ktoré spočítate na jednej ruke. Tešiť sa môžete na viac ako 4 tisíc hier z PlayStation 4 a to vrátane VR hier. Tie som však nemohol otestovať, keďže ešte nedisponujem špeciálnym adaptérom k PlayStation 4 kamere, ktorý spoločnosť Sony rozdáva na vyžiadanie zdarma. Spustenie kompatibilných hier prebehlo úplne bez problémov. Keďže disponujem PlayStation 5 verziou s optickou mechanikou, tak stačilo vložiť PlayStation 4 hru do mechaniky a hotovo. Vyskúšal som hru Ghost of Tsushima a neznamenal som žiadny problém. Veľkým prekvapením bola aj rýchlosť sťahovania aktualizácií. Pri PlayStation 4 som narážal na nestabilné pripojenie, respektíve pomalé pripojenie. Pri PlayStation 5 to bolo limitované len mojim pripojením.

Aj počas inštalácie hry som sa pohyboval v menu, prezeral si nastavenia či PlayStation Store a všetko reagovalo svižne a oproti predchádzajúcemu PlayStationu to je neporovnateľné zlepšenie.

Zlepšila sa aj hlučnosť, teda hluk konzoly. Konzola je skutočne extrémne tichá a na pocit takmer úplne studená. Hluk sa nezvýšil ani pri hre Demon's Souls, ktorá je vo svojej podstate jediným exkluzívnym next-gen titulom. Iste si pamätáte tie nepríjemne hlučné večery, ktoré aj pri slúchadlách prehlušoval zvuk z PlayStation 4. Pri PS5 to zatiaľ nehrozí a to aj vďaka vylepšenému spôsobu chladenia a tekutému kovu medzi APU čipom a masívnym chladičom.

Veľmi ma potešila kompatibilita s bezdrôtovými slúchadlami, ktoré boli primárne určené pre PlayStation 4. Nepotešila však absencia podpory DualShock 4 gamepadu. Ten síce viete použiť na novom PlayStatione, ale len v prípade, že hráte hry určené pre PlayStation 4. Tento fakt ma udivuje o to viac, že funkcie DualSense ovládača viete úplne vypnúť, takže mi tu akosi chýba logika.

Prvých pár dní tak ubehlo ako voda. Vyskúšal som si niekoľko hier a niektoré z nich spomenieme aj v samostatných recenziách. Nech sa na PlayStation 5 pozerám akokoľvek, tak tými najzásadnejšími zmenami sú zatiaľ rýchly SSD disk a samotný DualSense ovládač. Toto sú veci, ktoré odlišujú nový PlayStation od svojich predchádzajúci generácií, a ja sa už neviem dočkať ďalších skvelých rokov v spoločnosti PlayStation 5.

Zdroj: vlastný

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk