Všetko čo vieme o novom ovládači k Playstation 5 – DualSense

Všetko čo vieme o novom ovládači k Playstation 5 – DualSense

 

Radikálne zmeny a aj malé úpravy.

Tak už to máme oficiálne. Sony včera v neskorých hodinách vypustila informáciu o svojom novom ovládači, ktorý sa prekvapujúco nevolá Dualshock 5, ale DualSense, čím aj Sony naznačuje, že ide o celkom nový a radikálny prístup k dizajnu gamepadu. A tento príspevok vytvoril na sociálnych sieťach nové rekordy (napríklad na Instagrame), no nás primárne zaujíma to, čo tento gamepad prinesie a akých zmien sa dočkal oproti Dualshocku 4.

Dizajn

Nový ovládač je už na prvý pohľad iný oproti predchádzajúcim gamepadom od Sony. A tým nemyslíme iba farebnú kombináciu, ktorá je zjavne originálna a predpokladáme, že v podobnom vyhotovení bude aj samotná konzola.

Veľkosťou sa DualSense očividne nafúkol a priblížil k veľkosti gamepadu, ktorý preferuje Microsoft so svojim Xbox One a teraz aj Xbox Series X gamepadom. Analógové páčky však zostali v klasickom Playstation symetrickom rozpoložení, takže žiadna heréza sa nekoná. PS tlačidlo sa zmenilo z kruhového na tvar loga Playstation a štyri tradičné tlačidlá budú tentokrát v sivej farbe a bez farebného rozlíšenia.

Zmenami prešli dve tlačidlá popri touchpade. Share tlačidlo sa premenovalo na Create a to má podľa Sony lepšie vystihovať možnosti, ktoré toto tlačidlo ponúkne. Aké to však budú, to zatiaľ nevieme. Druhé tlačidlo môžeme označiť ako Start/Menu tlačidlo a jeho funkcionalita by mala zostať rovnaká.

Zmeny sa jemne dotkli L2 a R2 tlačidiel, ktoré sú oblejšie a uhladenejšie, pričom L1 a R1 zostali prakticky rovnaké.

LED svetlo sa z vrchu ovládača presunulo na okraje dotykovej plochy, ktorá ostala v rovnakej podobe, no trochu zmenenom tvare.

Navyše Sony potvrdilo, že v gamepade ostal zachovaný aj 3,5mm jack pre pripojenie slúchadiel.

Výdrž batérie

Jedným z najväčších problémov pri Dualshocku 4 bola výdrž integrovanej batérie, ktorá po relatívne krátkom čase atakovala 5-6 hodín hrania. Jednak za to mohlo svetlo a zároveň aj nízka kapacita batérie. To by však pri DualSense malo byť minulosťou. Teda aspoň to tvrdí Sony: „Dlho sme uvažovali, ako zabezpečiť lepšiu výdrž batérie vstaveného akumulátora.“ Zároveň dostane DualSense aktuálny USB-C konektor.

Nové funkcie

DualSense ovládač sa môže pochváliť hneď niekoľkými novinkami, ktoré zlepšia váš herný zážitok.

Advanced Haptic Feedback – táto technológia umožní lepšiu odozvu v podobe vibrácií gamepadu. Gamepad tak bude vibrovať inak keď budete v Gran Turisme jazdiť po trati a keď prejdete po obrubníkoch. Keď budete v platformovej hre ísť po ľade tak by ste to mali cítiť na odozve. Samozrejme tu sa bavíme o technológii a tie budú musieť využívať aj vývojári a ak nebudú, tak budete mať k dispozícii bežné vibrácie.

Adaptive triggers – Ide o technológiu, ktorá zmení správane triggerov L2 a R2 v závislosti od toho čo robíte. Asi najlepší príklad je uvedený pri streľbe z luku. Ak totiž v niektorej hre natiahnete tetivu tak budete od triggeru cítiť akýsi odpor.

Novinkou je taktiež zabudovaný mikrofón v gamepade, ktorý zabezpečí možnosť komunikácie s ďalšími hráčmi bez toho, aby ste museli mať headset a predpokladáme, že taktiež ponúkne možnosť komunikácie s konzolou hlasovými príkazmi. Ak však nechcete, aby vás gamepad a konzola počúvali, viete si ho deaktivovať.

Cena

Cenu gamepadu zatiaľ nepoznáme, no je dosť možné, že všetky prídavky hlavne v podobe dodatočného mikrofónu a zväčšenia kapacity batérie spôsobia, že gamepad určite nebude lacnejší ako Dualshock 4 a osobne predpokladáme, že bude o dosť drahší. Dualshock 4 sa po vydaní Playstation 4 predával za 59,99€.

Zdroj: Sony

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk