RECENZIA: Balan Wonderworld – takto sa to nerobí do psej matere!

RECENZIA: Balan Wonderworld – takto sa to nerobí do psej matere!

 

Plošinovky milujem a vyrastal som na nich. Mám rád najmä tie dvojrozmerné, ale aj tie, ktoré sa snažili pridať aj ten tretí rozmer. Hoci pri transformácii do 3D to zo začiatku bol celkom „pôrod“, časom sa vyprofilovali do skvelých sérií, ako sú napríklad Crash Bandicoot, Spyro, či dokonca Super Mario 64. V dnešnej dobe so všetkými možnými nástrojmi snáď nie je problém vytvroriť dobrú platformovku. Alebo sa mýlim?

Celá hra je založená na kostýmoch

Ak si pozorne prečítate Steam stránku (pozn. autora: hra je recenzovaná na PS4), tak si určite všímate popis hier. A práve Balan Wonderworld láka na to, že sa v ňom nachádza osemdesiat kostýmov. Prosím, povedzte mi, čo je to za lákadlo, že je to v popise? Hoci je hra už na prvý pohľad farebná, je

noduchá a detinská, čakal som aspoň sofistikovanejší a chytľavejší popis toho, na čo sa chystám. No povedal som si, že predsa na tom niečo bude, preto som nažhavil svoju konzolu a bol zvedavý, čo sú tie kostýmy zač.

Ale ešte predtým, ako sa dostaneme k popisu samotnej hry, povedzme si, o čom je „príbeh Balan Wonderworld“. Na začiatku si vyberiete, či chcete hrať za dievča alebo chlapca, a následne sa pustíte do hry. Váš život je tak nudný, že sa len tak flákate po meste a nemáte do čoho kopnúť. Keď tu zrazu uvidíte akéhosi „pišišvora“, ktorý si veselo poskakuje a vy sa rozhodnete nasledovať ho. Tvor vojde do domu takého typu, že triezvy a normálny človek sa mu vyhne oblúkom. Ale vy nie, vy doň ihneď vkročíte. Na stoličke však uvidíte akúsi kreatúru, ktorá vás privíta v Balanovom úžasnom svete a urobí vám úvodnú prehliadku ako sveta, tak aj vás ako postavy. Keby sa toto stalo v reálnom svete, mal by pán Balan na krku už pár žalôb a obvinenie z obťažovania.

A tak sa spoločne s druhou postavou opačného pohlavia dostávate do tohto úžasného sveta. Ten sa skladá celkovo z dvanástich kapitol, pričom každá je venovaná určitej postave a určitému zloduchovi. Vy sa, samozrejme, ako dobrák budete snažiť pomáhať dobrej postave. V každej úrovni zbierate rôznofarebné drahokamy a sošky Balana a keď ich nazbierate určitý počet, hra vám otvorí ďalší svet. Podmienkou na prejdenie kapitoly nie je nazbieranie všetkých sošiek, tie sú podmienkou na otvorenie ďalších kapitol. A verte či nie, toto je extrémne otravný mechanizmus. Prejdete celú kapitolu, porazíte bossa a môžete ísť opäť od začiatku zbierať sošky, ktoré ste s aktuálnymi kostýmami nemali možnosť získať. Pretože napríklad kostým, ktorý si otvoríte v treťom svete, nájde využitie aj v prvom. A tak sa stále vraciate späť, no do nudných svetov, z ktorých možno už podaktoré nechcete v živote vidieť. Navyše, po porazení bossa sa výskyt diamantov, ktoré zbierate, zresetuje.

Sošky, sošky, všade samé sošky!

Niektoré sošky vidíte ihneď, iné sú zas skvele skryté a ďalšie síce vidíte, ale neviete sa k ním dostať. A tu sa dostávame k hlavnému mechanizmu titulu, ktorými sú už spomínané kostýmy. Každý z nich má určitú schopnosť, ktorú postave prepožičia. Vďaka jednému môžete na nepriateľa chrliť gule, ďalší zas z vás urobí pavúka, iný morskú medúzu a podobne. Okrem toho, že vlastne vyzeráte ako úplný kretén v kostýme, niektoré vlastnosti kostýmov sa na seba extrémne podobajú a prinášajú iba menšiu obmenu. Je to najmä preto, aby ste vedeli všetky úrovne prejsť v podstate s menším počtom týchto oblečkov. Na konci každej úrovni vás bude čakať hlavný boss, ktorého vôbec nie je zložité poraziť. Ten v sebe ukrýva ďalšie tri sošky Balana, ktoré odomknete tak, že ho udriete určitým typom kostýmu.

Mimochodom, nachádzajú sa tu aj rôzne mini úrovne. Keď napríklad pozeráte animáciu Balana, ktorý niečo robí, zrazu sa prekryje so svojim tieňom a vy musíte presne trafiť dané prekrytie. Hra vašu presnosť ohodnotí a vy dostanete bonusové body.

Úrovne sú slabé

Úrovne sú obrovské, často sa v nich zo začiatku stratíte, čo je ďalší problém. Musíte poznať každé jedno zákutie najmä preto, aby ste vedeli nazbierať sošky na odomknutie iných úrovní. A tak sa počas hrania zasekávate, ste deprimovaní z toho, že tú sošku neviete nájsť a premýšľate, že sa na to vykašlete.

Úrovne sú nudné, ničím vás neohúria, pôsobia staticky, prázdne a vágne. Často sú plné animácií, ktoré sa prehrajú, hoci ste daný level už raz prešli, pričom vás to len a len spomaľuje a otravuje. V úrovniach sa okrem sem-tam vyskytujúcich sa nepriateľov (ktorým musíte skočiť na hlavu) objavujú aj priateľské postavy. V momente, keď sa k ním priblížite, ich však hra jednoducho „vypne“ (postavy zmiznú). Premýšľam, na čo ich tam vlastne tvorcovia tlačili...

Určite sa teraz pýtate, na čo sú tu už spomínané drahokamy. Po dokončení každej úrovne sa vrátite na svoj „vzdušný ostrov“. Tu máte polia podľa farieb drahokamu, kam ich „vysemeníte“, prídu malí pišišvory (ktorí sa volajú Timíci), tí z nich rastú a „stavajú“ akúsi vežu (Timi Tower). Timíkov navyše zbierate, vyliahnu sa vám z vajíčka a každý Timík určitej farby pridáva akúsi schopnosť (červený útočí, ružový je schopný pomôcť pri hľadaní vecí a podobne). Veža ma maximálnu schopnosť poňať 24 000 Timíkov. Tento vrchný limit sa budete, samozrejme, snažiť dosiahnuť.

Budete mať chuť rozbiť gamepad

Pri ovládaní som sem-tam strácal nervy, pritom som pokojná povaha, čo sa týka hrania, aj keď narážam na chyby. Kamera sa hýbe, ako sa jej zachce, zbieranie drahokamov chce presnú mušku a tak sa okolo nich točíte ako mucha okolo výkalu. Skákanie na nepriateľov je nepresné a jediné, čo pomôže, je neustále „hopsanie” okolo a dúfanie, že ich prosto trafíte.

Dokonca som narazil na bug, ktorý mi ovládanie spomalil o pár sekúnd. Neviem, či to bola chyba konzoly, hry, prípadne nejakej fúzie medzi týmito dvoma elementmi, no hranie mi to veru znepríjemnilo.

Čo túto hru zachráni? Jedine cutscény

Na Balan Wonderworld môžem vyzdvihnúť cutscény medzi jednotlivými úrovňami. Tie sú spravené naozaj veľmi dobre a krásne sa na ne pozeralo. Rovnako je super aj to, že hra obsahuje češtinu, no popravde, textu tu príliš veľa nie je a tie otravné hlášky a monológy by ste vedeli preložiť aj z angličtiny. Hlavná postava počas skákania neustále opakuje hlášky, z čoho vám bude trešťať hlava. Čerešničkou na torte je súboj s bossom. Ak ho porazíte, bude vás čakať tanec hlavnej postavy s postavou, ktorej pomáhate. Verte či nie, pri tomto pochopíte význam slova cringe.

Ono, hru by som si vedel predstaviť dať vyskúšať o pár rokov môjmu malému synovi, no hoci má Balan Wonderworld hodnotenie PEGI 7, niektoré animácie či postavy sú tak nechutné a strašidelné, že by som trikrát váhal, či mu radšej nepustím nejakého starého Super Maria. A asi by som spravil aj lepšie.

Naše hodnotenie

Na každej videohre, ktorú recenzujem, sa snažím nájsť aspoň niečo dobré. V Balan Wonderworld sú to cutscény, ktoré sú urobené naozaj krásne. Ale to je všetko. Nemotorné ovládanie, bugy, hlúpy príbeh, veľmi otravná hrateľnosť, neustále opakovanie toho istého, hra založená na extrémne nezaujímavom hľadaní sošiek – to všetko robí Balan Wonderworld najhorším titulom, aký som kedy vyskúšal, a myslím, že ho tak skoro neprekoná asi nič. Doslova som sa premáhal, aby som hral dlhšie čo i len o minútu. Ak ste náhodou premýšľali nad kúpou Balan Wonderworld, prosím, rozmyslite si, do čoho chcete investovať svoje peniaze.

Klady

 • podarené cutscény
 • čeština
 • pišišvory (Timíci)

Zápory

 • zlá hrateľnosť
 • príbeh bez nápadu
 • neznesiteľné ovládanie a kamera
 • vyskytujúce sa bugy
 • opakujúce sa hlášky postáv, z ktorých vás bude bolieť hlava
 • smiešny svet
 • po súboji s každým bossom nasleduje pesnička a tanec, pri ktorom sa budete cítiť trápne

Informácie o hre

BALAN WONDERWORLD

BALAN WONDERWORLD 2021

Farebná plošinovka vás zavedie do neobyčajného sveta, kde si vyskúšate viac ako osemdesiat kostýmov, ktorý každý má vlastnú schopnosť.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: 3D plošinovka
 • Vývojár: Square Enix, ARZEST Corp.
 • Vydavateľ: Square Enix
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk