RECENZIA: Murder on Eridanos je tým najlepším, čo The Outer Worlds ponúka

RECENZIA: Murder on Eridanos je tým najlepším, čo The Outer Worlds ponúka

 

Nemusíte byť detektívom, aby ste to zistili!

Jedna z najočakávanejších nových značiek posledných rokov, The Outer Worlds, končí – aspoň zdanlivo, aspoň nateraz. Niežeby som vedel alebo byť len tušil, čo Obsidian zamýšľa s kolóniou Halcyon do budúcna. Je však optimistické predpokladať, že jednou hrou a dvomi DLC sa táto napoly šialená, napoly absurdná sci-fi odysea o neúspešnom dobývaní vesmíru neskončí. 

Aspoň dúfam, že nie; akékoľvek výhrady voči The Outer Worlds mám – a v recenzii základnej hry ich nebolo málo – nechcem, aby tento nápad, tento na hlavu postavený byrokratický svet, zapadol prachom. Naopak, s rozpočtom od Microsoftu sa, pevne verím, zopakuje jeden z tých videoherných zázrakov, kedy priemerný (alebo ľahko nadpriemerný) prvý diel odštartuje mega úspešnú sériu – ako napríklad pri Borderlands.

The Outer Worlds vo mne vyvoláva nanajvýš zmiešané pocity – od úplného prvotného nadšenia, spôsobeného ohlásením tejto „falloutovskej“ hry, cez čiastočné sklamanie z výsledného produktu, až po terajší stav, kedy mi je ľúto, že už nás žiadny ďalší prídavok nečaká. Aspoň nie v dohľadnej budúcnosti. 

Ale emócie bokom: Obsidian s The Outer Worlds určite lepšie skončil než začal – a nehovorí sa snáď, že koniec dobrý, všetko dobré?

Rozšírenie s názvom „Murder on Eridanos“, teda vražda na Eridanose, bývalým vývojárom Falloutu: New Vegas vyšlo viac než predchádzajúce DLC „Peril on Gorgon“. Ba čo viac, vyšetrovanie vraždy Halcyonskej Helen bolo záživnejšie než väčšina obsahu, ktorý ponúkala základná hra. Tam ma veľmi rýchlo začali odrádzať generické postavy, recyklácia herných modelov a veľmi jednoliaty, nie príliš kreatívny level-dizajn. Príbeh bol tiež nanajvýš OK a celú situáciu zachraňovala hŕstka zapamätateľných postáv a občasný vtip či brilantná konverzácia.

Naopak, nové DLC prináša aj závan kreativity, ktorý predtým po pár hodinách hrania základnej hry vyprchal. Atmosféra spojená so zaujímavo sa odvíjajúcim scenárom nielenže udrží vašu pozornosť, ale vzbudí vo vás zvedavosť, motiváciu dokončiť to, čo ste začali príchodom na Eridanos.

Dôležité je skrátka to, že nové DLC aj pôsobí novo a nie ako staré jedlo ohriate v mikrovlnke a posypané syrom.

Považoval som totiž za obrovskú škodu a nevyužitý potenciál, že Obsidian vytvoril pri The Outer Worlds podľa mňa jeden z najlepších videoherných svetov vôbec, no nezvládol – alebo nemal čas – využiť kreativitu aj pri jeho napĺňaní.

Murder on Eridanos tento problém do značnej miery napráva inovatívnym, originálnym prostredím, nevídanou zápletkou a aj novou hernou mechanikou, ktorá gameplay spestruje. Aj tu však Obsidian pokulháva s krivkou kvality a nedarí sa mu udržať rovnú čiaru, no zachádzať do podrobností by vám mohlo predčasne a najmä zbytočne pokaziť radosť z hrania. Murder on Eridanos je solídnou vesmírnou detektívkou, kde nechybajú kriminálne klišé, zaujímavo sa odvíjajúci príbeh, vhodné „pasujúce“ postavy a planéta, ktorá nie je len o džungli či meste, kde je väčšina dverí aj tak nepriechodných.

Máte šťastie, v hoteli sa totiž po vražde uvoľnila tá najlepšia izba!

Vyšetrovanie ohavného zločinu v luxusnom hoteli na vznášajúcich sa ostrovoch je niečo medzi slávnymi detektívkami Agathy Christie a dystopickým sci-fi. Ako vyšetrovateľ vraždy Halcyonskej Helen – najväčšej seriálovej hviezdy celej kolónie – prichádzate na planétu Eridanos, kde sa nachádza aj továreň na produkty spoločnosti Rizzo. Práve táto firma si celebritnú herečku najala, aby na okázalej slávnosti miestneho grand hotela predstavila ich horúcu novinku, nový variant vodky značky Spektrum.

Novinkou v hre je váš nový neoceniteľný pomocník, tzv. „zosilovač odchýlok“. Je to akási polointeligentná hovoriaca „lupa“, Watson k vášmu Sherlockovi, ktorou budete skúmať podozrivé veci a možné stopy vraha ako skutočný futuristický detektív. Hoci je váš „Watson“ špeciálne naprogramovaný, aby vám lichotil a chválil vás za úspešné dedukcie, podobnosť so Sherlockom Holmesom sa tým končí.

Áno, Murder on Eridanos je akousi pa-detektívkou, či skôr RPG s detektívnymi prvkami, no vy sa veziete spolu s lineárnym príbehom a nemáte v podstate možnosť niečo pokaziť – napríklad prehliadnuť závažnú stopu a zvaliť vinu na nesprávneho človeka. Nič iné som ale, úprimne, ani nečakal – hoci je Obsidian pri svojich RPG známy „hĺbkou“ a komplexnosťou, The Outer Worlds je ako oddychový nedeľňajší projekt a nemyslím to v tomto prípade ako výčitku. Jednoducho nesmiete očakávať tradičné a náročné „erpégéčky“, ktorými sa Obsidian po New Vegas zviditeľnil, a budete spokojní.

Detektívna atmosféra hru výborne dotvára a slúži prevažne ako kulisa, čo mi úplne vyhovovalo. Hoci vás odvíjajúci sa príbeh nebude po intelektuálnej stránke príliš trápiť, zrejme sa stále neubránite hádaniu, kto asi v tomto tajomnom prípade ťahá za nitky – a je veľmi podstatné, že vývojári dokázali udržať hráčsku zvedavosť až do konca.

Okrem „Watsona“ dostanete navyše do užívaia aj ultraluxusný „prezidentský“ apartmán grand hotela; koniec koncov, jeho predchádzajúca majiteľka ho už potrebovať nebude.

Grandiózna izba bude teda po novom plniť podobnú funkciu ako vaša loď – nájdete v nej celú posádku, ale napríklad aj nástenku s fotkami stôp a podozrivých, presne takú, akú musí mať každý správny detektív. Niežeby mala nejaký efekt – z praktického hľadiska je úplne zbytočná, no opäť ide skôr o atmosféru než praktickosť.

Neviem však, prečo autori zabudli do vášho nového penthausu presunúť aj vašu bedňu s pozemskými statkami v podobe nepoužívaných brnení či zbraní a balkón by tiež nebol odveci, ale hej – v tomto dovolenkovom raji halcyonskej smotánky ste predsa pracovne.

Niežeby ste ako donedávna zamrznutý kolonista prebudený z hibernácie patrili k profesionálom na vraždy.

Keď stereotypy fungujú

Každá správna detektívka – či už na Zemi alebo vesmíre – potrebuje plejádu zaujímavý postáv, ktoré môžete analyzovať, prešetrovať ich alibi či motívy. Vypočúvať teda budete napríklad slávneho športovca, celebritného herca a aj miestneho mafiána. Bola to pomsta? Zrada? Vražda zo žiarlivosti? Alebo niečo iné? Prečo krásna Helen, hviezda milovaná celým vesmírom, zomrela tak násilne?

Skrátka a jasne, The Outer Worlds – Murder on Eridanos nešetrí klasickými detektívnymi stereotypmi, akými sú napríklad na pohľad očividný kandidát na vraha, typické motívy pre vraždu či podozrivý hotelový poslíček, o ktorom neviete, čo si máte myslieť. A to je len a len dobre! Výborná zápletka vás vtiahne, príbeh pekne graduje a aspoň mňa celá táto šachová partia s vrahom nútila zamýšľať sa, kto mohol Helen zabiť.

A o čom je detektívka, ak nie o tomto? Hádať, domýšľať si a uvažovať, kto mal najlepší motív... a popritom pomaly odhalovať temnú mozaiku, ktorá nemusí byť nutne len o vražde.

Obsidian navyše výborne zvládol rozvetvenú krimi úlohu prepojiť s podozrivými, nechutnými a šialenými korporátnymi praktikami, čo je vlastne alfou a omegou celého sveta The Outer Worlds. Uletený humor nechýba tiež a na moment, keď som vošiel do hotelovej izby slávneho športového hráča a našiel som v nej namiesto neho živú kravu s kocovinou, budem ešte dlho spomínať.

Príjemnou zmenou oproti predchádzajúcemu DLC je aj pomerne unikátny level-dizajn; zatiaľ čo v Peril on Gorgon pôsobilo prostredie tuctovo, teraz prichádzajte na ostrovy vznášajúce sa v atmosfére Eridanosu a pospájané visutými mostami. Nejde však o žiadny div sveta ako z Avatara; gravitáciu celý dovolenkový rezort rozprestierajúci sa na niekoľkých ostrovoch prekonáva vďaka gigantickým raketovým motorom.

Aj tentoraz navyše do hry vďaka DLC pribúda niekoľko nových zbraní a napríklad už spomínaný detektívny nástroj, ktorým budete analyzovať okolie. Vaši spoločníci navyše neváhajú situáciu komentovať, dokonca občas ponúkajú aj obšírnejšíi dialóg týkajúci sa celého vyšetrovania alebo vám rovno pomôžu či poradia. Ich interaktivita je pomerne vysoká a treba oceniť, že sa na tento aspekt Obsidian „nevyflákol“. Vaša posádka nie je len nemým pozorovateľom, ale vytvára dojem zúčastnenosti a živosti.

Murder on Eridanos je vskutku veľmi dobrým dovetkom k inak mierne nadpriemernej hre, škoda len, že to najlepšie z celého obsahu si Obsidian nechal až na úplný koniec. Oveľa viac by som si toto DLC vedel predstaviť ako prvý dodatok k hre, na ktorý by priamo nadväzovala ďalšia expanzia – kde by si dal Obsidian aj reálne záležať na tom, ako sa s hrou celkovo rozlúči, a hlavne by viac pracoval s jednou postavou, ktorá vám bude v Murder on Eridanos predstavená. Nuž, možno sa dočkáme v prípadnom druhom dieli. Snáď...

Naše hodnotenie

The Outer Worlds – Murder on Eridanos na plnej čiare prekonáva nielen predchádzajúce DLC „Peril on Gorgon“, ktoré bolo skutočne sklamaním, ale aj väčšinu základnej hry celkovo. Škoda, že si táto expanzia nedokáže udržať vysoký štandard po celý čas, pretože antiklimaktický koniec zamrzí asi po všetkých stránkach – no predtým vás čakajú hodiny a hodiny slušnej zábavy.

Klady

  • skvelá zápletka a dobrý príbeh
  • detektívne prvky
  • množstvo nového obsahu
  • atmosféra novej planéty a jej prostredie

Zápory

  • škoda toho záveru...

Informácie o hre

The Outer Worlds: Murder on Eridanos

The Outer Worlds: Murder on Eridanos 2021

 

  • Platforma: Xbox One
  • Žáner: role-playing game
  • Vývojár: Obsidian Entertainment
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Private Division

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Mário Lorenc

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk