RECENZIA: Nioh 2: The Tengu's Disciple - Obstojíte ako samuraj v ďalšej výzve?

RECENZIA: Nioh 2: The Tengu's Disciple - Obstojíte ako samuraj v ďalšej výzve?

 

Koľko utrpenia ešte zvládnu uniesť hráči, ktorých pôsobisko je hlavne v souls-like tituloch? Nad touto otázkou sa určite zamýšľalo nejedno štúdio. Pokojne si to rozoberme na drobné. Vždy, keď vyjde nejaká nová hra z tohto žánru, na strane fanúšikov sa strhnú diskusie o tom, že práve v nej máte možnosť naraziť na toho najťažšieho bossa. A táto formulka sa týka aj všetkých DLC. Vývojári z Team Ninja o tom vedia tiež svoje. Už prvým dielom Nioh dokázali hráčom, že ich kúsky nikomu nič zadarmo nedarujú a ako štúdio si zaslúžia svoje miesto v sieni veľkých vývojárov hier. Druhý diel nám ich snahu len potvrdil a teraz k nemu dostávame aj prvé DLC s názvom The Tengu's Disciple. Ide však o plnohodnotný prídavok, alebo sme sa dočkali len pár levelov? Odpovede na všetky tieto otázky nájdete v recenzii nižšie.

Hneď na úvod upozorním, že v tomto texte sa budem venovať výhradne DLC, nie aj samotnému druhému dielu. V The Tengu's Disciple sa vydáme do obdobia, ktorá sa odohráva ešte pred dejom Nioh 2, pretože udalosti po ňom sú v podstate obsiahnuté v prvej časti. Konkrétnejšie ide o koniec obdobia Heian v roku 1185. Po dokončení pôvodnej hry vstupujete do regiónu Yashima a hra vás rovno upozorňuje na odporúčaný level 120, čo by v tom prípade nemal byť až taký problém. Vydávate sa do prvej lokality, kde si cestu budete musieť presekať cez trosky potopených lodí. V Japonsku práve zúri občianska vojna, v ktorej proti sebe bojujú klany Taira a Minamoto. Zničené lode sú teda pozostatky z vojny a jednou z vašich úloh bude hlavne nespadnúť do vody. Samozrejme, nebude to jediné úskalie, resp. lepšie povedané nebezpečenstvo, ktoré znamená smrť. Hneď zo začiatku sa budete stretávať so starými známymi tvárami, no nepotrvá to dlho a narazíte na nové a ešte ohavnejšie stvorenia. Určite musím spomenúť obrovských krabov, ktorých budete stretávať pomerne často a doteraz neviem, kde majú predok a kde zadok. Niektorí nepriatelia sa dokonca budú podobať na tých z pôvodnej hry, opica Enki tam má tiež svojho nevlastného brata, no nenechajte sa oklamať.

Vďaka DLC si pričuchnete aj k novému typu zbrane. Jej názov je Splitstaff a tí viac zainteresovaní do hier od Team Ninja určite nájdu podobnosť so zbraňou Lunar Staff zo série Ninja Gaiden. Ide o palicu, ktorá sa však môže rozložiť na dva jednoručné palcáty a z vás sa tak opäť stane nezastaviteľný hrdina rozbíjajúci všetko, čo mu stojí v ceste. Zbraň je založená na magic statoch rovnako ako Switchglaive, preto som s ňou nemal problém začať takmer okamžite, keďže Switchglaive som používal asi od polovice pôvodnej hry. Nechýba ani kopa nového brnenia a setov.

Datadisk ponúka celkovo desať misií, z čoho len dve sú príbehové. Možno preto som sa v perexe načrtol otázku, či nejde len o pár levelov. Áno aj nie. Ak totiž ideme pátrať po príbehu a nezaujímajú nás vedľajšie aktivity, veľa muziky nedostaneme. Čakajú na nás iba piati bossovia, noví nepriatelia, kopa nového brnenia a nový typ zbrane. Nemôžem to však odpísať hneď takto prvoplánovo. Už Nioh 2 pôsobil ako vec, ktorá sa musí grindovať. Už tam sme mali možnosť hrať dookola recyklované levely a občas sme museli zabiť toho istého bossa znova. Bohužiaľ, Nioh 2 taký je a cieľová skupina na to musí byť nastavená. Preto ponúka aj New game +. Spolu s novým DLC obsahom sa zážitok z NG+ prehĺbi – prichádza nová obťažnosť Dream of the Demon, čo je ekvivalent k NG++, pričom vyškolí aj tých najlepších souls hráčov. Obsahuje viac nepriateľov, ktorí budú silnejší a bojachtivejší. Táto obťažnosť sa odrazí aj na bossoch, no viete si predstaviť, ako asi bude prebiehať boj s bossom, ktorý pôsobí ako na drogách.

Vrátim sa ešte k misiám. Zhruba v polovici prvej vás čaká súboj s mníchom menom Benkei. Po ňom príde príjemné prekvapenie a vy sa stretnete so samurajom Minamotom na Yoshitsune, ktorý je reálnou postavou so základmi v histórii. Práve on zdieľa rovnaký osud ako vy, a teda že je bytosť medzi človekom a yokai démonom. Na konci prvej misie na vás opäť čaká prekvapenie. Nejde o niečo nečakané, ale skôr o niečo, s čím sme už raz bojovali. Ak ste poctivo prešli prvý Nioh a pamätáte si ešte na bossa Umi-bozzu, budete celkom príjemne prekvapený z ďalšej recyklácie. A hoci sa dostanete do arény s pompéznejšími kontúrami, no stále som sa nemohol zbaviť pocitu, že som si tým už raz v minulosti prešiel. V druhej misii sa vydáte do baní a následne do priľahlých lesov. Tu vám však už o hlavnom antagonistovi napísať viac nemôžem, pretože by to mohlo pokaziť celkový dojem z hry. No a tým sa naša cesta za poznaním akosi končí. Ako som už spomínal, príbeh nie je problém prejsť za päť hodín a neostáva vám nič iné, ako pustiť sa do ôsmich vedľajších misií, prípadne si celú jazdu zopakovať odznova na vyššej obťažnosti.

Naše hodnotenie

DLC The Tengu's Disciple u mňa veľký úspech nezožalo. Hoci si tento prídavok viete zaobstarať už za necelých 10 eur, jeho prejdenie vám bude trvať iba približne 5 hodín. Hovorím o hlavnom deji, je mi jasné, že pri preskúmavaní a získavaní každej maličkosti to bude na dlhšie. Nie som však veľkým zástancom recyklovaného obsahu, preto ma krátka hrateľnosť trochu zaskočila. Zatiaľ je to prvé DLC z troch, pričom dúfam, že zvyšné prinesú viac obsahu, viac démonov z japonského folklóru a viac nápadov. Ak ste však hráčom, ktorý Nioh 2 dokázal hrať viac ako 100 hodín a stále mu bolo málo, toto DLC si určite kúpte.

Klady

 • pár zaujímavých nepriateľov
 • nový NG++ pre extra náročných
 • nový typ zbrane

Zápory

 • iba dve hlavné misie
 • jeden z bossov prišiel z prvého dielu
 • opakujúce sa úrovne

Informácie o hre

NIOH 2: THE TENGU'S DISCIPLE

NIOH 2: THE TENGU'S DISCIPLE 2020

Nekompromisný klon Dark Souls, ktorý svojou originalitou v mechanikách boja často krát zatieni aj svojho predchodcu. Celá hra sa nesie v nádychu japonského folklóru, vďaka ktorému sa atmosféra samurajov nedá zameniť s inými hrami.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Akčné RPG
 • Výrobca: Team Ninja
 • Distribútor v GB: Sony Interactive Entertainment
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk