RECENZIA: NHL 21 – stačí nám len vylepšený “Be a pro” režim?

RECENZIA: NHL 21 – stačí nám len vylepšený “Be a pro” režim?

 

Už je to pár rokov, odkedy recenzujem sériu NHL. Samozrejme, predtým som hrával množstvo dielov, no k hodnoteniu som sa dostal až v roku 2016. A ak čakáte, že aj tento rok budem vyplakávať nad tým, že nový ročník virtuálneho hokeja neobsahuje Frostbite engine, ste na omyle. Ja už na to, s prepáčením, zvysoka kašlem. Proste mi to je jedno.

Potrebuje táto generácia konzol vôbec niečo nové v NHL?

Odpoveď je jednoduchá – nepotrebuje. A ani sa tvorcom nečudujem, keď sa pred rokom dopočuli o tom, že príde nová generácia konzol, že do NHL 21 (a v podstate aj do 20) príliš času neinvestovali. Namiesto toho sa snažili do hry pridať niečo, čo by ľudí pri obrazovkách ešte nejaký ten rôčik udržalo.

A správnou voľbou bola úprava „Be a Pro“ režimu. I keď mne, ako fanúšikovi európskeho hokeja, by sa viac páčilo mať možnosť medzinárodného turnaja a nie iba európskeho šampionátu, kde navyše absentujú slovenské kluby. Ak ste hrávali tento mód ešte v predchádzajúcich ročníkoch, nebudete ničím prekvapení. V podstate ide o rovnakú obdobu toho „starého“ s tým rozdielom, že konečne môžeme vidieť animácie, dávať rozhovory či rozprávať sa so svojím agentom či šéfom, a nie si to celé iba virtuálne predstavovať.

Nový dych pre obľúbený režim

Celé to začne napríklad na Európskom šampionáte klubov (alebo inej súťaži, ktorú si zvolíte), kde si vás začnú všímať rôzne kluby a ich manažéri. Agent vás počas hrania informuje o pozícii v drafte do najlepšej súťaže sveta - NHL. Podľa toho, ako hráte a koľko bodov zaznamenáte, máte šancu byť na vyšších pozíciách. Počas rozhovoru so svojím agentom máte na výber rôzne odpovede, pričom každá z nich vám pridáva na určitom atribúte – chcete byť hviezdou alebo obľúbený medzi spoluhráčmi? Voľba je na vás. Agent príde s ponukou, že vaša tvár by sa hodila na cereálie, čo vy na to? Dostanete nejaké peniaze do vačku a môžete sa pokúsiť celému družstvu navyše vybaviť prístup k týmto dobrotám zdarma. Tu by som sa však chvíľku pristavil. Každou odpoveďou dostanete napríklad +25 bodov k „Hviezdnemu atribútu“, 25 bodov k „Spokojnosti vedenia“ a tak podobne. Jednoducho, na vašej odpovedi záleží. Mne však príde tento systém pomerne strohý, jednoduchý, ba priam až hlúpy. Možno by bolo jednoduchšie, keby hráč nevidel počet bodov a videl len to, kde sa mu „darí“ a kde zas ide „do mínusu“. No a keď potom príde vstupný draft do NHL, čaká vás pohovor s rôznymi tímami. A tak ďalej a tak ďalej. Jednoducho sa bavíte a vyvíjate si svoje vzťahy. V strome skúsenosti si viete odomknúť aj možnosť odpovedať špeciálnymi odpoveďami, ktoré vám prinesú niečo navyše. To je však hop alebo trop.

Počas hrania ako v NHL, tak aj v čase pred NHL rozdávate rozhovory aj médiám. Tu môžete sľúbiť rôznym novinárom, že ďalší zápas strelíte gól, prípadne zaznamenáte body. Svojim spoluhráčom zas napríklad prisľúbite, že počas ďalšieho zápasu sa budete viac vracať do obrany. Môžete sa dostať aj do nepríjemnej situácie – pôjdete so spoluhráčmi večer na bowlingovú párty, alebo sa radšej pripravíte na zápas na 100%? Rozhodnutie je vždy len a len na vás.

Rozhovory sú super. Presne to mi v tomto režime chýbalo. Škoda, že „váš príbeh“ nie je viac „cinematický“, ako to je už dlhé roky v sérii FIFA. Na druhej strane je aj toto krok vpred. Prekáža mi však, že celý režim pôsobí vrcholne nedokončeným dojmom. Animácie sú pekné, to áno, no dabing tu nie je, čo na mňa ako konzumenta pôsobí naozaj zle. Jedine, čo to zachraňuje, je komentár rôznych osobností virtuálneho hokeja či komentátorov, ktorí váš výkon komentujú. Tie sedia do hry vynikajúco. Nahovorené odpovede hráča alebo iných postáv by režimu jednoducho pridali na kvalite.

Je tu vôbec niečo nové?

Na prvý pohľad? Ani nie. Ak ste však hrali predchádzajúce ročníky, všimnete si pár na prvý pohľad nepatrných, no zaujímavých zmien. Hráči sa na ľade hýbu uveriteľnejšie a ich animácie sú opäť lepšie. Dokonca aj v scénach medzi hrou sa už nedejú čudné situácie, keď hráč napríklad neprirodzene narážal do iných hráčov, prípadne sa naozaj zvláštne tešil z danej situácie. Toto konečne vymizlo. EA dokonca po asi troch rokoch opravilo grafický glitch, ktorý tu bol tuším už od NHL 16. V režime „Be a Pro“ sa počas simulácie diala čudná vec - ak tím napravo dal gól, tak sa rozsvietilo nie číslo, ale štvorec posunutý o niekoľko stoviek pixelov. Tu to už nie je. Konečne!

Grafika je síce teda v starom engine, no hra z neho ťaží maximum a vyzerá tak, ako by mala. Určite je čo zlepšovať aj naďalej, no v momentálnej situácii je NHL v najlepšej forme, v akej doposiaľ bola.

Rovnako som spokojný aj s UI a UX menu. To je síce vďaka tomu, že beží na konzole, pomalšie a menej dynamickejšie, ale tak to je už dlhšiu dobu. Vývojári z EA vedia v NHL spraviť každý rok krásne menu, na ktoré sa dá pozerať, a to je plus.

A čo zvyšok?

Ako každý rok, tak aj tento toho inde veľa nového nie je. V podstate sa dočkáme presne toho istého, čo minule. V NHL 21 hrá prím najmä vynovenie „Be a Pro“ režimu a na tom celom EA stavia. Tento krok mi príde dosť nešťastný, no už sme si zvykli. Keby som celú hernú sériu a spoločnosť EA Sports nepoznal, povedal by som si, že veď to je len DLC. Možno by v EA spravili lepšie, keby vydali len jeden diel NHL a každý rok za menší poplatok vydávali rozšírenia tak, ako to robí napríklad World of Warcraft.

Ako sa z textu vyššie dá vyčítať, NHL prišla aj s jemným vylepšením pohybu hráčov. Tí sa konečne hýbu lepšie a za celé hranie som si nevšimol nič, čo by sa mi vyslovene na vizuálnej stránke hrateľnosti nepáčilo. Jediný malý problém vidím pri spoluhráčoch, ktorí sa až často neprirodzene stavajú na svoje miesta, vrážajú do vás, jazdia za pukom, i keď je vo vašej zóne a niekedy im skrátka „preskočí“. To je však chyba, ktorú si všímam už dlhší čas. Veľmi dobre hodnotím aj fakt, že góly si musíte zaslúžiť. Jednak svoju postavu (ak hovoríme o „Be a Pro“ režime) musíte vylepšovať a zároveň góly z diaľky nepadajú už tak často. Musíte preto vymýšľať, ako oklamať nielen obranu, ale aj brankára.

Naše hodnotenie

Ako sme čakali, NHL 21 neprináša nič nové, teda okrem vynoveného „príbehového režimu“, ktorý pôsobí sterilne a aj na ňom by sa ešte hodilo zapracovať. Skalný fanúšik rozdiel uvidí hneď v pohybe hráčov a ich animáciách, no bežný hráč si možno nič nevšimne. Ak sa pýtate, či tento ročník kúpiť alebo nie, tak moja rada je určite áno v prípade, ak máte radi režim „Be a Pro“. Ak ho vôbec nehrávate, o nič tento rok neprídete.

Klady

 • „Be a Pro“ režim má konečne nový rozmer
 • obťažnosť je konečne o niečo lepšia
 • hudobný sprievod je opäť fenomenálny

Zápory

 • hra pôsobí ako bežná aktualizácia
 • spoluhráči sú rovnaké nemehlá ako minulý rok
 • „Be a Pro“ režim pôsobí nedokončeným dojmom

Informácie o hre

NHL 21

NHL 21 2020

NHL 21 vás prevedie svetom športu ľadového hokeja a ukáže vám, aké ťažké je stať sa tým najlepším hokejistom v NHL.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: športový simulátor
 • Výrobca: EA Vancouver
 • Vydavateľ: Electronic Arts
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: ABC Data

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk