RECENZIA: Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning - Svet Amaluru opäť raz potrebuje záchranu

RECENZIA: Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning - Svet Amaluru opäť raz potrebuje záchranu

 

Kingdoms Of Amalur vyšiel pôvodne v roku 2012. O remaster verzii sa síce hovorilo už nejakú dobu, svetlo sveta uzrela až o celých 8 rokoch neskôr. Toto z veľkej časti prehliadnuté RPG si však vašu pozornosť zaslúžilo ako pred rokmi, tak aj teraz. Ak ste teda jeden z mnohých, ktorí originálnu hru prehliadli, určite by ste si ju tentokrát nemali nechať ujsť.

V každej generácii hier sa vždy nájde zopár kúskov, ktoré z nejakého dôvodu aj napriek ich kvalitám ostanú prehliadnuté a nedostanú sa do pozornosti masy hráčov tak, ako by si to zaslúžili. Jednoznačne medzi ne patrí aj Kingdoms of Amalur, na ktorý si dodnes pamätám ešte z čias PS3 a ako ma vtedy veľmi príjemne očaril všetkým, čo v tej dobe na trh RPG titulov priniesol. Neopičil sa za ničím iným, priniesol úplne nový, zaujímavý a prepracovaný svet s kopou vlastných mechanizmov a výmyslov, ktoré ste nikde nevideli, neskutočne chytľavý a zábavný bojový systém a celkovú prepracovanosť. No aj napriek tomu sa nedostal do povedomia tak, ako by si zaslúžil. Prešlo však osem rokov a ak ste tiež jeden z tých, ktorí ho vtedy prehliadli, máte možnosť svoju chybu napraviť v ešte lepšom štýle.

Remaster s názvom Re-Reckoning prináša všetko, čo ste mohli zažiť v pôvodnej hre, výborne prepracované do moderného dizajnu, ktorý je krásne plynulý, hrá sa skvelo, no zároveň zanecháva všetko tak skvelé, ako to bolo a nebolo to treba meniť. Hoci originálny titul na tom bol po technickej stránke vynikajúco, nová verzia pár posledných chybičiek úplne odstránila a do rúk sa vám tak dostane hra v stave, ktorý jej môže závidieť väčšina veľkých AAA vydavateľstiev. Ak by ste náhodou chceli použiť argument, že iné hry sú oveľa väčšie a komplikovanejšie, neuspeli by ste ani v tomto smere. Amalur ponúka doslova enormné množstvo obsahu. Samému mi trvalo hru prejsť 96 hodín a to som ani zďaleka nerobil všetko. Inak by sa to veľmi jednoducho natiahlo, nebojím sa povedať, aj k 200 hodinám. Svet je obrovský a ponúka naozaj šialené množstvo príbehov, questov či postranných úloh. Aj samotná hlavná príbehová línia sa delí na niekoľko main questov, ktoré sa nakoniec stretnú v jednom a sama o sebe trvá desiatky hodín.

To ale nie je všetko. Okrem pôvodnej hry štúdio nezabudlo aj na všetok obsah, ktorý dostala po vydaní a v Re-Reckoning, samozrejme, nájdete úplne všetko, čo by ste mohli čakať. Dve pomerne veľké DLC rozšírenia, niekoľko zbraní, mini questov a kopec iného obsahu – remastrovaná verzia je naozaj všetko pod jednou strechou, no v novom balení a kabáte.

S pozitívami však stále nekončíme. Remastrované verzie dnes ľudia berú s kvapkou podozrievavosti. Človek totiž niekedy nevie, čo vo finále čakať, keďže už neraz sa stalo, že to boli naozaj katastrofy. V tomto prípade sa ale nemáte čoho báť. Samozrejme, titul po grafickej stránke vyzerá trošku staršie, no keď vám to neprekáža, beží krásne plynulo a hrá sa perfektne. Žiadne nepríjemné problémy, máte plynulé a stabilne FPS, žiadne padanie a nepodarilo sa mi natrafiť ani na žiadny bug. Naozaj veľmi príjemný zážitok skombinovania skvelého kúska, ktorý výborne beží a perfektne sa hrá.

Naše hodnotenie

Ak ste náhodou nad kúpou rozmýšľali, tak ani nemusíte ďalej čítať. Bežte a kupujte. Toto je určite jedno z RPG, ktoré by ste mali vo svojej zbierke mať a zažiť. Krásne prepracovaný nápaditý svet, výborný akčný bojový systém, neskutočné množstvo obsahu a v neposlednom rade perfektné technické spracovane vytvárajú kombináciu, ktorá bola skvelá v roku 2012 a dnes je ešte lepšia. Jediné negatívum sú snáď otravné loadingy a ich množstvo, no popri všetkých ostatných veciach je to naozaj niečo, čo sa titulu vzhľadom na jeho vek dá odpustiť. Prajem vám prijemne strávený čas v kráľovstvách Amaluru!

Klady

 • nápaditý svet
 • inovatívne mechanizmy
 • bojový systém
 • množstvo obsahu
 • technické spracovanie

Zápory

 • loadingy

Informácie o hre

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning 2020

Úspešné RPG sa vracia! Remaster Re-Reckoning so strhujúcou grafikou a hrateľnosťou ponúka napínavé RPG súboje vo veľkom hernom svete. Je späť a to lepší ako predtým!

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: RPG
 • Výrobca: THQ
 • Vydavateľ: THQ
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk