RECENZIA: Marvel's Avengers – značka, za ktorú sa platí

RECENZIA: Marvel's Avengers – značka, za ktorú sa platí

 

Od nášho beta testovania Marvel‘s Avengers ubehlo už niekoľko týždňov a hra sa medzičasom dostala do „plnohodnotnej“ fázy. Ak vás zmiatli úvodzovky, nepomýlil som sa, naozaj tam majú byť. Ako určite mnohí dobre viete, aj noví Avengeri sa stali otrokmi novodobého systému a sú preplnení rôznymi „game as service“ prvkami. To okrem prítomnosti Hero Challenge Card – akejsi obdoby Battle Passu – a rôznych mikrotransakcií znamená aj to, že hra k nám prišla v nie úplne dokončenom stave. Ako to už pri podobných modeloch býva samozrejmosťou, obsah je pridávaný dodatočne a hra sa postupne obohacuje o nové prvky, postavy alebo prostredia.

Už v preview som spomínal predchodcu, ktorým bol Marvel: Ultimate Alliance. Od doby, keď sme hrávali túto kooperatívnu sekačku, pretieklo už príliš veľa času, takže porovnávať ju s Marvel´s Avengers stráca akýkoľvek zmysel. Z pôvodnej idei nám totiž zostali len uzavreté prostredia a boj s hordami nepriateľov. Preto zostaňme len pri tom, či sa novinke ako duchovnému nástupcovi Marvel: Ultimate Alliance podarilo dôstojne splniť svoju úlohu.

Príbeh (ako) vytrhnutý z komiksu

Príbeh, ktorý sa nám črtal v bete a nezobrazoval udalosti v ich logickom slede, nám plná verzia servíruje pekne poporiadku. Ocitáme sa v koži dievčaťa menom Kamala Khan. Mladá tínedžerská fanúšička Avengerov sa práve nachádza na najväčšej „superhrdinskej“ výstave, keď sa v meste začnú diať katastrofické udalosti. Avengeri preto neváhajú a ako mnohokrát predtým, aj teraz sa vrhnú do záchrany pospolitého ľudu. Tentoraz však udalosti neprebehnú úplne hladko a zo záchrannej akcie sa vykľuje komplot, ktorý kompromituje povesť obľúbených hrdinov. Avengeri strácajú u ľudí dôveru a upadajú do nemilosti. Deň, keď sa stali nepopulárnymi, ba dokonca nebezpečnými pre ľudstvo, sa do histórie zapíše ako A-Day. Vzniká však odbojové hnutie, ktoré má zabrániť manipulatívnej teroristickej organizácii A.I.M. v ich nekalých aktivitách. Je to práve mladá Kamala, ktorá sa chtiac-nechtiac zapojí do boja proti teroristickým okupantom. Najskôr plávate príbehom len v jej tele, no potom sa pomaly zhostíte aj úloh ostatných hrdinov. Snažíte sa obnoviť existenciu Avengerov, aby sa im podarilo získať späť stratenú reputáciu.

Intenzívne súboje si zamilujete...

Už v úvode si vyskúšate každého hrdinu a spoznáte jeho prednosti. Musím uznať, že Marvel’s Avengers si ma ihneď podmanili svojím akčným prístupom a dobrým spádom. Hra vám nedovolí nudiť sa ani chvíľu a tak je nielen úvod naozaj intenzívny. Súboje môžu zo začiatku pôsobiť jednoducho, ale ako si postupom času odomykáte ďalšie schopnosti a vylepšujete svojho hrdinu, zistíte, že majú oveľa väčšiu hĺbku. Keď sa po úvode, kde sa zoznámite s jadrom príbehu, dostanete do JARVIS-ovej tréningovej miestnosti, budete prekvapený, aké pekné kombá sa dajú v súbojoch predvádzať. Neskôr sa vám to bude naozaj hodiť, keďže boje sú niekedy prekvapivo ťažké aj na strednej obťažnosti, ktorú som si zvolil.

Ak nerešpektujete herné princípy a budete si ľahkovážne myslieť, že sa bitkami preťukáte jedným tlačidlom, tak ste na veľkom omyle. Budete teda nútený súperiť rozumne a snažiť sa čo najviac kombinovať bojové prvky. Okrem klasickej obrany a spomínaných kombo útokov má každý hrdina k dispozícii aj tri špeciálne schopnosti, ktoré sa po použití obnovia vždy po uplynutí časového limitu. Preto treba dobre zvážiť, kedy si ktorú vyčerpáte. Každý hrdina má tieto výnimočné schopnosti trocha iné. V hre sa nachádza aj základný RPG systém a každá postava postupne dostáva vylepšenia. A hoci majú hrdinovia podobné prvky alebo schopnosti, pocitovo pôsobia trocha odlišne. Ak napríklad hráte za Hulka, ktorý disponuje extrémnou silou, stáva sa nemotornejším a ovládanie je iné, ako keď prevezmete kontrolu nad štíhlou Kamalou alebo Black Widow. Iný pohľad na súboje vám môže dať aj Iron-Man, ktorý má schopnosť lietať, prípadne Thor s jeho povestným Mjölnirom, ktorý rozhadzuje nepriateľov pri lete vzduchom smerom do davu, ale aj naspäť.

Ako už určite viete, Spider-Man sa stal exkluzívnym obsahom pre platformy od Sony. Pavúčí muž sa však v titule ešte nenachádza - rovnako ako aj množstvo iných prvkov a obsahu, do hry pribudne až neskôr.

Ako som už spomenul, každá postava ponúkne o niečo iný zážitok z boja. Všetci sa však ovládajú prevažne rovnako a aj možnosti v strome schopností sú viac-menej na jedno kopyto. Každý hrdina disponuje rovnakým takýmto stromom, kde vás vyzýva k zlepšovaniu buď ľahkých a ťažkých útokov, obranných schopností, alebo streľby. Hra sa odohráva v uzavretých lokalitách, ktoré sú zasadené do rôznych typov prostredí a postupným hraním sa odomykajú ďalšie. Jednotlivé úrovne majú okrem svojho primárneho cieľa aj tie sekundárne, ktoré ak splníte, tak, samozrejme, môžete v daných oblastiach opäť nájsť lepšie vybavenie a doplnky pre hrdinov. Pripravte sa však na to, že zadania sú často otravne podobné.

Fortnite, si to ty?!

Okrem variability hrdinov sa vás hra bude snažiť upútať jej „game as service“ prvkami. To znamená, že každá postava dostala svoju obdobu Battle Passu - systém Hero Challenge Card. Ten ponúka výzvy na dennej a týždennej báze. Ak ich plníte, budete odmeňovaný v podobe nového oblečenia pre postavy, získate nové emotikony, môžete si pridať do zbierky nový obal komiksu, alebo aj zarobiť hernú menu, za ktorú nakúpite lepšie vybavenie či vylepšenia vzhľadu, respektíve aj v budúcnosti aj nových DLC hrdinov.

Ako som spomínal už v preview, hra z vás neťahá peniaze úplne očividne. No a po dôkladnom preskúmaní celého systému musím skonštatovať, že je to naozaj tak. Na prvý pohľad pôsobí odpudivo a nesympaticky a mnohí by za to Avengerov určite najradšej ukameňovali. Áno, je naozaj odvaha pridať podobný mikrotransakčný model do hry, ktorá stojí plnú sumu. Ale treba podotknúť, že systém je spracovaný dobre aj pre ľudí, ktorí nebudú chcieť platiť navyše. Jediné, čo budete musieť obetovať, je viac času a trpezlivosti, aby ste dosiahli niektoré ciele. Už spomínaných nových hrdinov si nebudete musieť nevyhnutne kúpiť za reálne peniaze, môžete si na nich „zarobiť“ aj hraním. Podobne to je aj s inými vecami - nakupovať teda budú musieť len tí menej trpezliví. V každom prípade je však tento systém, ak to mám prehnať, tak trochu „vydieraním“ hráčov a núti vás, aby ste pri hre strávili čo najväčšie množstvo času. Samozrejme, je na každom, aby zvážil, či mu to za to stojí.

„Úloha prvá: Nájsť si živých spoluhráčov.“

Tým, že podstúpite ťažké súboje, naberie skúsenosti, samozrejme, aj vaša postava. A keď vravím, že súboje sú ťažké, verte mi, že pri niektorých sa riadne zapotíte. Ja som si hru spustil na strednej obťažnosti a v niektorých momentoch mi naozaj nebolo všetko jedno. Normálne som mal chuť odhryznúť páčky z Dualshocku a konzolu prejsť parným valcom. Preto je lepšie zvládať jednotlivé úrovne s kamarátom alebo celou partiou. Pri zdolávaní osamote vám síce asistujú AI spolubojovníci, ale tí vás často nechajú v úzkych a vy sa budete opäť len zbytočne rozčuľovať.

Keďže Marvel‘s Avengers zvolili „game as service“ model, majú mierne nedokonalú formu. V hre nájdete množstvo prevažne drobných chybičiek najmä po vizuálnej stránke. Veľa rôznych grafických glitchov a nepekností budete vidieť na každom rohu. Či už sú to dlhšie sa načítavajúce textúry alebo ich úplná nekvalita. V niektorých momentoch to kazilo už aj tak úplne priemernú grafiku. Našťastie, po ostatných stránkach je Marvel‘s Avengers (prekvapivo) v dobrom stave. Snímkovanie na PS4 Slim bolo stabilné a nezachytil som ani nepríjemné bugy, keď by sa postava zasekla alebo podobne. Dá sa čakať, že veľa neduhov, ktoré sa tu nachádzajú, sa skôr či neskôr stratí, pretože hra dostáva updaty naozaj pravidelne. Je vidieť, že v štúdiu Crystal Dynamics makajú ako fretky. Rýchle súboje prebiehali po technickej stránke vcelku dobre. Jediné, čo mi často robilo vrásky, bola ich neprehľadnosť. Kamera ma niekedy neposlúchala a pri niektorých ťažších súbojoch s bossmi som často preto trpel ukrutnou frustráciou. Sklamaním pre mňa tiež boli vedľajšie misie, v ktorých máte možnosť plniť spomínané denné alebo týždenné úlohy. Už v bete sa zdalo, že sú otravne nezáživné a jednotvárne a, žiaľ, je to tak aj v plnej verzii. Ako inak, hádam sa dočkáme pestrejšieho obsahu neskôr s prichádzajúcimi updatmi.

Naše hodnotenie

Marvel‘s Avengers naskočili na vlnu mainstreamu a komercie plnou parou a asi je už na zhodnotení každého, či tieto podmienky akceptuje. A hoci mne to až tak nereže, musím povedať, že Avengeri majú po hernej stránke čo ponúknuť. Ak ste fanúšikmi univerza a máte radi tento štýl hier, určite budete spokojný. Zmieriť sa musíte len s tým, že to môže byť drahý špás.

Klady

 • Jupí, Avengers!
 • dynamické a oku lahodiace súboje
 • kooperácia
 • dobre zapracovaný mikrotransakčný model

Zápory

 • Dokelu, Avengers!
 • priemerná grafika
 • drobné technické nedokonalosti
 • repetitívnosť vedľajších misií
 • občas neposlušná kamera
 • to, že hra obsahuje mikrotransakcie

Informácie o hre

MARVEL‘S AVENGERS

MARVEL‘S AVENGERS 2020

 

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Akčná RPG/ Beat’em up
 • Výrobca: Crystal Dynamics
 • Vydavateľ: Square Enix
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk