RECENZIA: AO Tennis 2 - KVALITNÉ DRUHÉ PODANIE

RECENZIA: AO Tennis 2 - KVALITNÉ DRUHÉ PODANIE

 

S tenisovými simulátormi je to v posledných rokoch také všelijaké a kvalitných titulov je ako šafranu. Poslednou AAA hrou z tohto športu, ktorá naozaj stála za to, bol pravdepodobne Top Spin 4. A ten vyšiel, prosím pekne, pred deviatimi rokmi! Milovníci tenisu s radosťou spomínajú aj na Tennis Elbow z roku 2013, inak to bola bieda. Ukončil AO Tennis 2, novinka od veteránov z Big Ant Studios, čakanie na skvelý tenisový kúsok?

Austrálski veteráni svojou troškou do mlyna prvýkrát prispeli pred dvomi rokmi. AO Tennis a ani jeho vylepšená verzia AO International Tennis však veľkú dieru do sveta neurobili. Voči pokračovaniu, ktoré sľubuje vylepšenie vo všetkých smeroch (a že bolo čo vylepšovať), som preto bol trochu skeptický. Po množstve odohraných zápasov ale musím priznať, že hoci kvalít Top Spin 4 nedosahuje, AO Tennis 2 má čosi do seba a za vyskúšanie rozhodne stojí.

Fantastické možnosti pre komunitu

Hneď na začiatku vaše nadšenie schladím, no následne aj... oteplím? Hm, to neznie dobre. Nevadí, nevšímajte si. Chcel som iba upriamiť pozornosť na to, že AO Tennis 2 má naozaj málo licencovaných hráčov a hráčok, pričom z najznámejších mien sú to v podstate iba svetové jednotky Rafael Nadal a Ashleigh Bartyová. Na druhej strane, tu sa dostávame k jednej z najsilnejších stránok titulu.

Komunita už v prvom diele vytvorila relatívne verné kópie množstva ďalších hráčov, ktoré si viete poľahky stiahnuť aj do dvojky, a hoci sa s prácou vývojárov nemôžu úplne porovnať, je to veľmi schopná alternatíva. To isté sa týka aj rôznych turnajov, takže hoci sa zo štvorlístka grandslamov v hre nachádza iba Australian Open, vďaka šikovnej komunite a dobre prepracovanému systému si môžete vychutnať aj Wimbledon, Roland Garros či US Open.

Tenis so skvelým základom

A aký je vlastne samotný tenis? Nuž, prekvapujúco dobrý. Po katastrofálnej nude v podaní Tennis World Tour ide o príjemné prekvapenie. K dispozícii máte štyri základné údery - flat, slice, topspin a lob, pričom kombináciou tlačidiel môžete skúsiť silnejší úder či „kraťas“. Platí, že rovnako ako v ozajstnom tenise, na rôzne situácie platia rôzne údery, a tak sa oplatí striedať ich a myslieť dopredu. Slice sa často hodí na upokojenie situácie, keď ste pod tlakom, pomocou topspinu však môžete zariskovať, presunúť hru na druhú stranu a ktovie, možno sa vám vďaka tomu podarí súpera prekvapiť.

Musím vás však upozorniť, že bude chvíľu trvať, kým si na ovládanie zvyknete. To, či úder dopadne dobre, závisí od toho, či správne skombinujete načasovanie a umiestnenie. Je to trošku ťažkopádne, po pár zápasoch to však prejde do krvi a po niekoľkých hodinách budete zelené načasovanie triafať ako majster a užívať si naozaj rôznorodý tenis. Dovtedy to ale nebude hanba, ak si kvôli tomu radšej znížite obťažnosť - priznám sa, že ja som to urobil.

Hlavným a najbohatším módom AO Tennis 2 je kariéra. Vybrať si môžete už existujúceho hráča, no ja vám rozhodne odporúčam vytvoriť si vlastného. Tunajší editor je totiž fantastický a podobne rozsiahly som naposledy videl hádam pri The Sims. Vášho tenistu / vašu tenistku si viete upravovať vo všetkom možnom vrátane veľkosti tretej vrásky zľava na čele, a ak vám to nestačí, môžete si vygenerovať tvár podobnú tej vašej vďaka systému Playface. Jednoducho nahodíte vlastnú fotografiu a môžete sa premávať na virtuálnom kurte. Vyberiete si aj nejaké to tenisové oblečenie, upravíte základné informácie, štýl hry, atribúty a môžete ísť na to.

Bohatá a zábavná kariéra

Kariéra je odhliadnuc od rôznych editorov asi to najzaujímavejšie, čo AO Tennis 2 ponúka. Každý týždeň kalendárneho roka môžete vykonať jednu z pár činností, ako sú tréning, sponzorské podujatie, turnaj či oddych. Kým sa s hrou zoznámite, prvé zápasy budú poriadne náročné, takže odporúčam trochu času venovať tréningu a až potom sa pustiť do nejakého turnaja kategórie Future (napríklad aj v Bratislave!), kde môžete nazbierať skúsenosti a prvé body do rebríčka, aby ste neskôr mohli na Challengeroch bojovať už o celkom slušné peniaze a postupne sa šplhali hore. Do hry v tomto bode vstupuje aj taktický prvok. Musíte si totiž dávať pozor na energiu, ktorú strácate okrem spomínaných činností aj cestovaním do ďalekých destinácií, a tak odporúčam plánovať dopredu.

Časom prichádzajú prvé víťazstva na väčších turnajoch, pričom za peniaze si môžete vylepšiť vaše štatistiky, prípadne zabezpečiť lepšieho trénera, nutričného špecialistu, vlastného fotografa, ale aj upgradovať cestovanie a ďalšie dôležité maličkosti. Keď už dosiahnete prvé triumfy a aspoň ako tak si vylepšíte hráča, na rad príde tá pravá zábava. Momenty, keď budete zvádzať vyrovnané boje s Rafaelom Nadalom na jeho posvätnej antuke, majú poriadnu šťavu. Mimochodom, samotný tenis si viete prispôsobiť podľa vášho gusta – hra ponúka niekoľko nastavení hrateľností a obťažnosti. Ak nemáte čas na päťsetové bitky, ale chcete ten grandslam aj tak vyhrať, nie je žiaden problém, pokojne si zápas nastavte na dva víťazné sety.

Nedokončené nápady, Salingova a Tagova

Zatiaľ zneli v podstate iba slová chvály, musím však dodať, že si kariéru viem predstaviť ešte trochu prepracovanejšiu. Chýba mi napríklad viacero aktivít, ktoré môžete robiť mimo turnajov, nejaký systém kvalifikácií na veľké grandslamy, a potešil by aj systém rivality s ostatnými tenistami na okruhu, prípadne aspoň nejaká interakcia okrem toho, že môžete niekoho pozvať, aby sa stal vaším partnerom vo štvorhre.

A prosím vás, čo znamenajú tie cutscény? Rozumiem, že išlo o akýsi pokus o príbeh, vôbec to však nevyšlo. Nepozerá sa na ne práve najlepšie a neohúri ani ich scenár a dabing, keďže sú plné všelijakých klišéovitých fráz. Zbytočne pôsobili aj tlačovky. Nemusíte byť vyštudovaným novinárom (hoci úplnou náhodou ním som), aby ste sa nesmiali na trápnych otázkach, ktoré vám po zápase kladú tamojší žurnalisti. Podľa toho, ako im odpovedáte, sa mení ich postoj, že by to malo nejaký dopad na kariéru, som si nevšimol.

Výhrady mám voči hráčom, ktorých vývojári použili ako tzv. „výplň”. Pri týchto náhodne vygenerovaných tenistoch totiž často nesedia mená a národnosti. Pri Slovákovi Florianovi Florescuovi som si nostalgicky spomenul na časy NHL a reprezentačného brankárskeho dua Salingova a Tagova. Našťastie, komunita sa naozaj činila a vy si viete stiahnuť dobre spracovaných najlepších hráčov vrátane Martina Kližana.

Keď proti vám nastúpi armáda Nadalov

Okrem kariéry máte na výber aj niekoľko ďalších režimov. Je to tutoriál, ktorý vás naučí základy a obstojne vysvetlí, na čo sa ten-ktorý úder hodí, klasická exhibícia, či plne licencovaný Australian Open. Taktiež si môžete vytvoriť vlastný turnaj či zahrať online proti ostatným hráčom. Ak k tomu pripočítame už spomenuté editory, obsahu je tu celkom dosť a len tak sa nezunuje.

Nuž a po všetkých týchto relatívne pekných slovách sa opýtam jednu vec. To hru pred vydaním nik neskúšal? Ako je možné, že za trojsetový zápas má váš súper iba dve nevynútené chyby? Pri nižších obťažnostiach sa to dá zvládnuť, ale na tých vyšších je jednoducho frustrujúce, keď umelá inteligencia odvráti aj nemožné. Je len málo vecí, ktoré ma pri virtuálnom tenise vedia nahnevať viac, ako keď si poctivo pripravujem útok, rozbehám si súpera, dám skvelý úder do rohu kurtu... a on to dobehne aj z druhej strany a nechytateľne trafí do opačnej strany.

A to sa, prosím pekne, stáva pravidelne. Takto si predstavujem robota, nie reálneho hráča a mám pocit, že proti mne často stojí Proti vám armáda Rafaelov Nadalov. Akési riešenie existuje aspoň pri vašom servise. Stačí kvalitne podať a nabehnúť na sieť, kde to už budete mať jednoduchšie. Ale ozajstný tenis takto nefunguje, nehovoriac o tom, že ak robíte jednu vec dookola, uberá to na zábave.

Atmosféra a grafika? Tak pol na pol

Po grafickej stránke je AO Tennis 2 ťažký priemer. Pozerať sa na to dá, hoci cítiť nižší rozpočet, a občas to pri priblížených záberoch vyzerá, akoby hra pochádzala z roku 2005. Chýbajú aj také maličkosti, ktoré robia tenis tenisom. Do oči bije napríklad to, že loptička na antuke nezanecháva stopu a ani vaši hráči na nej nekĺžu, keď dobiehajú k úderu. O tom, aké sú hnusné textúry antuky či trávy pri už spomínanom priblížení, ani nehovorím.

Naopak, zvuková atmosféra samotného zápasu a s ňou spojené výkriky hráčov, rozhodcov či vzdychy divákov sú na veľmi dobrej úrovni. A to najmä počas Australian Open, ktorý je poriadne prepracovaný. Priznám sa, že keď som v druhej sezóne kariéry prvýkrát vybehol na kurt Arény Roda Lavera, na tvári sa mi rozhostil blažený úsmev. Pochválim aj dobre vybratý soundtrack, ktorý je mixom akéhosi indie popu, popu a pop rocku. Trochu však zamrzí chýbajúci komentár.

Žiaľ, aj niekoľko dní po vydaní má množstvo hráčov problém pri online mulitplayeri, keď im hra jednoducho padne, pričom nepomohli ani rýchle vydané hotfixy. Za klobúk si vývojári určite nedajú ani množstvo technických nedostatkov, ktoré vychádzajú na povrch počas zápasov. Bežne sa napríklad stáva, že váš hráč ani po stlačení príslušných tlačidiel nereaguje na loptičku, pri ktorej by nemal mať žiaden problém. Prípadne sme svedkami momentu, keď sa model vášho súpera zasekne na mieste, no animácia akoby pokračovala, a loptičku tak odvráti akási „neviditeľná” ruka. Keď sa to stane párkrát za zápas, uvedomíte si, že tu niečo nesedí.

Naše hodnotenie

AO Tennis 2 je dobrým pokračovaním neveľmi dobrej hry. Na rozdiel od prvého dielu je totiž hrateľný už v prvej verzii a fanúšikom tenisu by som ho odporučil, hoci s istými výhradami. Verím, že o pár mesiacov a niekoľko patchov to bude hra smelo konkurujúca Top Spin 4 a zaslúži si aj tú štvrtú hviezdičku. Potenciál rozhodne má.

Klady

 • skvelý základ a potenciál
 • zábavná kariéra
 • editory
 • komplexná tvorba postavy

Zápory

 • priemerná grafika
 • chýbajúce licencie a komentár
 • technické nedostatky
 • „nedorobky“ v hrateľnosti

Informácie o hre

AO Tennis 2

AO Tennis 2 2020

 

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Tenisový simulátor
 • Výrobca: Big Ant Studios
 • Vydavateľ: Bigben Interactive
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk