RECENZIA: Dreams, čo je to zač a je to niečo pre mňa?

RECENZIA: Dreams, čo je to zač a je to niečo pre mňa?

 

Exkluzivita Dreams vyšla už pred takmer piatimi mesiacmi ako Early Access titul pre PlayStation 4. Komunita teda už mala dostatok času na to, aby si softvér vyskúšala a vytvorila v ňom zaujímavé diela. V akom stave je Dreams dnes? Oplatí sa kúpiť si aktuálnu verziu?

Začnime však poporiadku. Ak ste o Dreams ešte nepočuli, možno vás zarazilo, že som preň použil pomenovanie softvér a nie hra. Ak by som však Dreams nazval jednoducho hrou, veľmi by som tomuto titulu krivdil. Dreams je vlastne nástrojom, v ktorom si dokáže aj laik vytvoriť vlastné hry či videá, od tvorenia modelov a scén, skladania hudby, nahrávania animácií až po skriptovanie hernej logiky. Ak chcete bližší popis, ako to všetko funguje, určite si prečítajte predchádzajúci článok s dojmami z beta testovania. V princípe všetko z neho je stále aktuálne, a tak sa nebudeme opakovať.

Napriek ovládaniu herným gamepadom (čo bolo spočiatku nepredstaviteľné), funguje Dreams ako nástroj na tvorenie skvelo najmä vďaka dômyselnému zakomponovaniu pohybového senzora. V jednom ucelenom editore je možné od základov vytvoriť všetko, čo potrebujete na poskladanie hry alebo môžete využívať a upravovať výtvory ostatných členov komunity. Jednoduchosť a intuitívnosť nástrojov ma neprestávajú udivovať a pri tvorení stále nachádzam a učím sa nové veci. Aj keď som v editore Dreams dokopy strávil už desiatky hodín a absolvoval väčšinu tutoriálov, stále mám pocit, že som videl iba špičku ľadovca. Preto moje názory berte trocha s rezervou, sám mám totiž o Dreams ešte pomerne povrchné znalosti.

Novinky

Keďže Dreams sa momentálne nachádza v móde Early Access, vývojársky tím Media Molecule nelení a usilovne pracuje na vylepšovaní tohto titulu. Tieto zmeny sa však až tak netýkajú samotnej tvorivej časti zvanej Dream Shaping, ktorá sa od beta testovania veľmi nemenila. Dalo by sa povedať, že tá je už viac-menej hotová a určite sa vám nestane, že by ste sa v nej niečo naučili a vývojári by to od základov prekopali.

Okrem Dream Shapingu obsahuje titul aj časť zvanú Dream Surfing, v ktorej si môžete pozrieť, vypočuť a zahrať výtvory iných používateľov. Komunita ponúka nekončiaci rad obsahu, ktorý je možné filtrovať presne podľa vašej chuti. Práve v tejto časti som si všimol od spustenia Early Access najväčší posun. Počas beta testovania bol veľký problém nájsť zaujímavé výtvory mimo tých najvyššie hodnotených, čo bolo vyriešené dvomi hlavnými spôsobmi.

V Dreamsurfingu pribudlo niekoľko zoznamov výtvorov označených samotnými vývojármi z Media Molecule ako najzaujímavejšie, čo pomôže najmä pri počiatočnom oboznamovaní sa s Dreamiverzom. Nech na ne narazíte kdekoľvek, uvidíte pri nich srdiečko predstavujúce akýsi punc kvality.

Okrem toho bol značne vylepšený algoritmus starajúci sa o obdobu news feedu pre Dreamsurfing. Namiesto jednoduchého zoznamu najpopulárnejších výtvorov je to teraz zoznam prispôsobený vášmu vkusu na základe toho, čo sa vám v minulosti páčilo a akých tvorcov sledujete. Pekným vylepšením je aj odfiltrovanie obsahu, ktorý ste už hrali.

Popri týchto zmenách v Dreams pribúdajú stále nové video-návody, ktoré sú spracované veľmi dobre, avšak stále ani zďaleka nepokrývajú všetky funkcie editora, a tak pri komplexnejších výtvoroch už musíte nástroje preskúmavať sami. Ešte sa mi však nestalo, že by som niečo nevedel nájsť či musel googliť, ako niečo funguje.

Obdobne pribúdajú pravidelne nové Community Jamy, týždňové udalosti, v ktorých komunita tvorí na základe danej témy a každý môže hlasovať za najlepšie výtvory. Víťazné priečky patria medzi to najlepšie, čo si môžete v Dreams zahrať, a tak sa vždy teším na vyhlásenie víťazov.

Je Dreams pre mňa?

Predpokladám, že keď ste článok dočítali až sem, tak vás titul Dreams zaujal a už sa vám rysujú v hlave nápady, čo všetko by ste v ňom radi vytvorili, prípadne by ste si radi pozreli výtvory, ktoré za pol roka komunita vyprodukovala. So súčasnou cenovkou 30 eur však nie je jednoduché odporučiť Dreams len tak hocikomu.

V prvom rade, nástroje na tvorenie sú jednoduché, no neznamená to, že budete bez hudobného sluchu skladať orchestrálne veľdiela alebo bez umeleckého cítenia namaľujete dokonalú repliku Mony Lisy. Ak máte kreatívneho ducha a čas nazvyš, Dreams je pre vás možno naozaj to pravé orechové, obzvlášť, ak vás bavia podobné tituly ako Super Mario Maker, Garry’s Mod alebo radi fidlikujete v nejakom „ozajstnom“ hernom engine. Neočakávajte však, že vďaka Dreams vykúzlite majstrovské diela bez predošlých skúseností. Aspoň teda nie hneď.

Ak vás Dreams zaujal z opačnej strany a lákajú vás hŕby hier zdarma vzdialených iba jedno kliknutie, vedzte, že v Dreams asi tak skoro nebude remake Uncharted 4. Takmer všetky hry v Dreamiverze sú krátke demá a asi tam nenájdete 2D plošinovku, ktorá sa hrá tak dobre ako Celeste, ani hack-n-slash, ktorý by sa mohol merať s Devil May Cry. Zato tam však nájdete zaujímavé experimenty, vtipné mechaniky i krásne umelecké zážitky. Netvrdím, že v Dreams nikdy nikto nevytvorí niečo rozsiahlejšie, no v súčasnosti je drvivá väčšina hier zábavkou maximálne na pár minút.

Oplatí sa vám teda zaobstarať si Dreams? To musíte zhodnotiť sami. Ja viem, že v Dreamiverze ešte minimálne pár desiatok hodín určite strávim. Dupľom vtedy, keď pridajú sľubovanú podporu PlayStation VR, ktorá by Dreams mohla posunúť do úplne inej ligy.

Naše hodnotenie

Pre ľudí, ktorí nemajú záujem o samotné tvorenie, Dreams v súčasnom stave asi ešte nemožno odporučiť. Ak však máte kreatívneho ducha, radi sa učíte a skúmate nové veci, Dreams vám môže ponúknuť potenciálne neobmedzené množstvo zábavy a uviesť vás hravou formou do sveta vývoja hier, animácie, digitálneho umenia či dokonca tvorby hudby. Toto všetko sa dá jednoducho tvoriť priamo v editore Dreams. Nečakajte však zázraky a rátajte s tým, že kým sa do toho dostanete, chvíľu to potrvá.

Klady

  • jednoduchosť a intuitívnosť editora
  • Community Jamy
  • aktívna komunita tvorcov

Zápory

  • takmer žiadne rozsiahlejšie výtvory (zatiaľ)
  • video-návody pokrývajú iba základy editora (zatiaľ)

Informácie o hre

Dreams

Dreams 2019

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Systém na tvorenie interaktívneho obsahu
  • Výrobca: Media Molecule
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer

Korekcia: Ivana Macková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk