RECENZIA: Devil May Cry 5, Dante a Nero sú späť!

RECENZIA: Devil May Cry 5, Dante a Nero sú späť!

 

Aj keď nie ste fanúšikom žánru hack and slash, sériu Devil May Cry vám určite nie je potrebné nejak extra predstavovať. Dante a jeho Rebellion majú už za sebou nejeden rok a hordy mŕtvych démonov, no tento rok sú späť v plnej paráde!

Capcomu a ich hrám sa v poslednej dobe pomerne darí, o čom svedčí aj úspech Resident Evil či pokračovania Monster Hunter. Devil May Cry je ale séria, ktorá ma za sebou roky úspechu a jej fanúšikovia majú na tvorcov Danteho nemalé nároky. O to viac, že ide o jeden z najlepších kúskov v hack and slash žánri, ktorého hry musia spĺňať dosť konkrétne požiadavky, aby boli úspešné. Ak nám ale história série má niečo naznačiť, tak je to fakt, že v Capcome vedia, čo robia. Ako je na tom teda nový DMC?

Jedna z vecí, ktoré ocení každý hráč, je možnosť pozrieť si krátky animovaný film, ktorý vám zrekapituluje príbeh série od jej začiatku až po bod, keď vás hra vrhne rovno do príbehu. To vás hneď vnesie do atmosféry a sekanie hordy démonov sa môže začať. Koniec koncov, hráte DMC a to je hlavný dôvod, prečo ste hru zapli. Hor sa vymazať nekonečné zástupy pekelných monštier a urobiť to v čo najlepšom štýle.

Hrateľnostne sa nový DMC od svojich predchodcov príliš nevzďaľuje. V leveloch na vás budú čakať rôznorodé a meniace sa typy démonov, ktorí len čakajú na vaše pohladenie Rebellionom alebo Red Queen. Ako vždy sa však kladie dôraz na to, aké pri tom používate útoky, pohyby a kombá. Ak ste skúseným hráčom série, nečaká na vás veľa prekvapení, no na tom nie je nič zlé. Všetko, čo budete zažívať, je totiž skvele spracované a zábavné.

Nejaké novinky sa tu ale predsa len vyskytnú. Hoci niekoľko hrateľných postáv v DMC nie je ničím novým, dočkali sme sa nových postáv a možností hrať za tie staré a známe. Hru začínate ako Nero, ktorý po novom používa namiesto svojej démonickej ruky takzvaný Devil Breaker. To je vlastne protetická robotická ruka, v ktorej sa skrýva mnoho možností a variácií, ktoré budete môcť obmieňať a kombinovať. Či už ide o strieľanie laserov, priťahovanie alebo vybuchovanie nepriateľov, možností je niekoľko a každý si nájde to svoje. V Nerovom arzenáli sa, samozrejme, nachádzajú aj kúsky ako klasický Red Queen a Blue Rose, ktoré sa tiež dočkali nových útokov a variácií.

DMC by ale nebolo DMC bez Danteho a v momente, keď si za neho budete môcť konečne zahrať, sa vám otvoria nové obzory. Hra bola skvelá aj dovtedy, no Dante robí Devil May Cry 5 hrou, akou má byť. K jeho častiam navyše neodmysliteľne patria aj niektoré z najvypeckovanejších soundtrackov, ktoré bojom dodajú ten správny šmrnc.

Treťou a poslednou hrateľnou postavou je „V“, pri nej však veci začínajú byť trošku mätúce a neprirodzené. V jednoznačne nie je zlá postava a nie je ani zle nadizajnovaná, no v porovnaní s Dantem a Nerom podstatne zaostáva. Postava V si zakladá na boji z diaľky a ovládaní troch rozdielnych démonov, ktorí bojujú namiesto vás, čo ako koncept znie naozaj skvele. Problémom je ale jeho prevedenie, ktoré proste nedodáva dostatočný pocit nadšenia a dynamiky, aký by ste od postáv v DMC hre očakávali, keďže vlastne priamo neútočíte na nepriateľov. Často sa tak dostanete do situácie, že niektoré z vašich démonických zvierat zabili a vám neostáva nič iné ako sa stiahnuť a počkať, kým ich viete použiť znova. Sami toho totiž veľa nezmôžete, čo neraz vedie k frustrujúcim momentom.

Ak ste skalným fanúšikom DMC alebo aspoň iných hack and slash hier, ovládanie pre vás nebude až takým problémom. Aj skúsenému hráčovi však chvíľu potrvá, kým sa na pomerne komplikované ovládanie aklimatizuje, čo bude oveľa väčší problém pre niekoho, kto hrá Devil May Cry 5 ako prvú hru. Nepomáha tomu ani fakt, že každá z postáv na útoky používa a priorizuje iný set tlačidiel, čo ešte viac komplikuje zvykanie si na každú z nich, a to nehovorím o tom, že postupom hry sa učíte nové útoky a stále pribúdajú ďalšie kombinácie.

Postavy majú veľmi kvalitne a unikátne spracované osobnosti, ktoré vás budú baviť po celé dianie titulu, čo je vzhľadom na typ hry, ktorá si zakladá na hrateľnosti, skvelým bonusom. Neraz sa budete smiať na plné hrdlo, no príde aj na seriózne či emočné pasáže, pri ktorých budete na ich koniec čakať so zatajeným dychom. Ak to spojíte so skvele spracovanými fotorealistickými modelmi postáv, miestami sa ocitnete vo výborne spracovaných mini filmových úryvkoch, ktoré vás mihnutím oka prenesú do hry. Zaujímavým mechanizmom je aj štýl, akým je vyrozprávaný príbeh. Určité sekcie uvidíte z pohľadu jednej z postáv, len aby ste rovnakú sekciu hrali neskôr za ďalšiu a videli to z jej perspektívy.

Hneď na začiatku si určite všimnete, ako skvele Devil May Cry 5 vyzerá. Od vyššie spomenutých realisticky renderovaných postáv a animácií cez dizajn nepriateľov a pohybov až po prostredie a levely samotné, nikdy nebudete mať pocit, že by tomu niečo chýbalo. Ak k tomu pridáte skvelú plynulosť a frame rate, dostanete DMC, od ktorého skoro nemôžete chcieť viac.

K tomu všetkému, samozrejme, patrí aj legendárny soundtrack, ktorý nezaostáva ani v tomto pokračovaní. Vypeckovaná hudba každej z postáv počas jednotlivých sekvencií a bitiek vám bude hrať v hlave ešte dlho po tom, čo sa boj skončí a navnadí vás na ďalší.

Ani technickej stránke nemáme čo vytknúť. Celá hra bežala od začiatku do konca bezchybne. Žiadne bugy, padnutia a ani iné neduhy som počas niečo okolo tridsiatich hodín kampane nespozoroval. Čaká tak na vás ničím nerušená zábavná sekačka, akú sme tu už dlhší čas nemali.

Naše hodnotenie

Ak máte radi akčné hry ako Metal Gear Rising, Ninja Gaiden, Bayonetta alebo ste proste hardcore fanúšik série Devil May Cry, toto pokračovanie by jednoznačne nemalo uniknúť vašej pozornosti. Skvele spracovaná technická stránka, postavy, príbeh a všetko okolo neho vás vtiahnu do ničím nerušenej jazdy za zmasakrovaním démonov tak prirodzene, že sa toho nebudete vedieť nabažiť. Jediná kritika sa dá hádam vysloviť iba na adresu novej hrateľnej postavy, ktorá v podstate ani nie je zlá, len mierne zaostáva za dynamickými a akčnými sekvenciami Nera a hlavne Danteho. Keď vás ale nepresvedčilo ani toto všetko, opýtajte sa sami seba, v akej inej hre môžete za badass demon huntera, ako je Dante, držať v rukách motorku a mlátiť s ňou démonov, a dostanete odpoveď na otázku, či si Devil May Cry 5 máte zahrať.

Klady

  • postavy a animácie
  • nová postava
  • hrateľnosť a vizuálna stránka
  • príbeh
  • celkové spracovanie

Zápory

  • útočné mechanizmy V

Informácie o hre

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5 2019

Úplne nový diel do legendárnej série. Čaká na vás klasická zmes rýchlej akcie a nadpozemských a originálnych postáv, ktorými sa séria preslávila – a dokonca pribudnú aj nové!

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Hack and Slash
  • Výrobca: Capcom
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk