The LEGO NINJAGO Movie Video Game – recenzia

The LEGO NINJAGO Movie Video Game – recenzia

LEGO NINJAGO je zábava pre nenáročných, ktorá sa však nespolieha len na to, že ju „potiahne“ popularita filmového originálu.

Hry na motívy filmov nemajú práve ukážkové štatistiky úspešnosti. LEGO NINJAGO si v tomto ohľade zaslúži palec hore, no príliš silná fixácia na filmovú predlohu výrazne okliešťuje potenciál plastových „sympaťákov“.

Aj keď je príbeh krátky a do značnej miery nekonzistentný vďaka predelovým scénam vystrihnutým priamo z filmovej predlohy, súboje s Garmadonovými légiami sú vcelku pôžitkárskou stránkou hry, ktorá často odpútala moju pozornosť od nemalých nedostatkov. Otravne dlhé načítavacie obrazovky pri presune z jednej mestskej časti do druhej sú síce kamuflovateľné len ťažko, no poklesy v snímkovaní, často výrazné, v zápale rozdávania úderov odpustiť dokážete. Samozrejme, neslávne „dropy“ v súbojových pasážach zvyknú byť, naopak, zdrojom frustrácie nejedného hráča, ale v LEGO NINJAGO nič také neexistuje. Ak aj nejakým zázrakom zomriete (a hra je natoľko ľahká, že kladiem dôraz na slovo „zázrakom“) a rozpadnete sa na kúsočky plastu, o pár sekúnd ste poskladaní a znova na nohách.

Určite netvrdím, že LEGO hry sú zábavou len pre nižšie vekové kategórie, no Ninjago je koncipované smiešne jednoducho, s minimálnym ohľadom na príbeh, no obrovským na zbieranie milovaných LEGO „žetónov“ (Studs), vzácnych zlatých kociek a iných predmetov do rozsiahlej zbierky.

Z filmu čo by LEGO kockou dohodil

Príbehová rovina sa až príliš často, ako kliešť, drží filmovej predlohy, čo sa však dalo predpokladať už zo samotného názvu hry: The LEGO NINJAGO Movie Video Game (uf). Cut-scény sú vyskladané z úryvkov priamo z filmu, zatiaľ čo samotné interaktívne (herné) pasáže spočívajú z prechádzania z bodu „A“ do bodu „B“ v niekoľkých kapitolách. Každá sa odohráva v inej časti mesta Ninjago, resp. v inej časti ostrova, na ktorom toto kockaté „Tokyo“ leží. Po prejdení každej kapitoly sa vám dané územie odomkne a po zvyšok hry je prístupné v tzv. „Free-play“ režime. Počítajte s tým, že pri plnení príbehu nikdy neodhalíte všetky tajomstvá danej časti mesta či ostrova a neskôr, po získaní adekvátnych vylepšení toho-ktorého ninju, sa budete „musieť“ vrátiť – teda, aspoň za predpokladu, že budete chcieť z hry vytĺcť (doslova) maximum.

Pokiaľ vás však opätovné návštevy už prejdených lokácií nelákajú a pomyselných 100 percent kompletizácie nie je pre vás dostatočne lákavou métou, budete sklamaní. Aj 25 eur za aktivačný kód PC verzie je veľa, no zábavné kung-fu súboje s rôznymi „kombami“ dokážu ako-tak poskytnúť adekvátny obsah – ak by ste LEGO NINJAGO kupovali primárne deťom či mladším súrodencom. Ak však máte k dispozícii len konzolu, napríklad PS4, na ktorej sme túto hru testovali, cenovka 45 eur je veľkým mínus, ktorému slabšia technická stránky hry rozhodne nepomáha.

Najprv ničiť, až potom zachraňovať

Nenáročným hráčom ponúka táto LEGO novinka zhruba 10 až 15 hodín zábavy, čo je vcelku slušný čas, aj keď väčšinu z neho vypĺňa šantenie vo „Free-play“ v podobe zbierania herných „artefaktov“ a odomykania špeciálnych, inak neprístupných miest. Podobne ako v iných hrách zo série LEGO, aj tu si budete môcť plynulo prepínať medzi dostupnými „panáčikmi“ alebo ich dizajnovými štýlmi.

Každá postava síce ovláda rovnaké údery, ktoré si postupne vylepšujete pomocou špeciálnych „ninja tokenov“, no súčasne aj úplne rozdielne zbrane, čo súbojový systém príjemne spestruje. Nemal som síce pri hraní pocit, že učenie sa nových chmatov je akokoľvek vitálne a dôležité, no prečo by aj malo byť, keď si táto hra nekladie za cieľ otestovať vaše schopnosti, ale skôr vás rozptýliť po dlhom dni tým, že niečo beztrestne rozbijete. V LEGO NINJAGO je zničiteľné takmer všetko okrem budov a po prvých hodinách hrania som mal pocit, že partia mojich maskovaných spasiteľov toho zničila viac než samotný hlavný záporák Garmadon a jeho nekonečná armáda.

Filmom šikanovaná herná adaptácia

Neustále behanie naprieč ulicami NINJAGA, skákanie po budovách, ničenie prekážok a následné skladanie zariadení nutných pre postup v hre spestruje prekvapivo veľa vecí. Samotní hrdinovia sú výreční, verní filmovej predlohe a každý ninja je navyše povahovo špecifický, od čoho sa odráža aj srdečný, ľahký humor herných protagonistov. Nedá sa povedať, že by som sa pri hraní chytal za brucho, no klamal by som, ak by som tvrdil, že mi niektorá z týchto plastových hláv neprirástla k srdcu kvôli excentrickému správaniu a sem-tam trefným poznámkam. Veľká škoda, že sa LEGO NINJAGO väčšmi neodpútalo od svojho „filmového brata“, a to nielen po príbehovej stránke. Skôr než „hernú adaptáciu“ filmu by som chcel vidieť hru „na motívy“ na čele s Lloydom a jeho veselou tínedžerskou partiou; niečo dospelejšie, čo nie je zacielené len na rodičov, ktorí sa chcú zavďačiť svojim ratolestiam.

Prostredie hry je, našťastie, bohaté na rôzne (zničiteľné) rekvizity a nechýba ani početné zastúpenie obyvateľov Ninjaga, ktorí v panike unikajú pred Garmadonovou armádou. V režime voľnej hry (Free-play) vám niektoré NPC môžu udeliť úlohu, no tieto misie plnia charakter „choď a urob“ a okrem odmeny v podobe niektorých zo zberateľských predmetov sú nanič. Chýbať, samozrejme, nesmú ani ninja-roboty, do ktorých kokpitov vám hra taktiež umožní sadnúť si – aj keď nie nadlho.

NINJAGO je vhodným titulom do zbierky pre občasných hráčov alebo fanúšikov LEGO tematiky, ktorým stačí slušná hrateľnosť a oddychový tón, pri ktorom prídu na iné myšlienky. Scenáristicky ide síce o ťažký podpriemer, no objavovanie pekne spracovaného ostrova rekreačným mlátením zloduchov môže byť pre mnohých perfektnou zábavou.

Naše hodnotenie

Príjemná atmosféra, ľahký humor, zábavné, aj keď jednoduché kung-fu súboje: The LEGO NINJAGO Movie Video Game si plní účel oddychovej „hopsačky“ vcelku slušne, no názov hry hovorí za všetko. Táto kocka nespadla ďaleko od filmu.

Klady

  • zábavné kung-fu súboje
  • ľahký
  • humorný tón hry
  • pekné prostredie a atmosféra

Zápory

  • silná fixácia na filmovú predlohu
  • mierne precenené

Informácie o hre

The LEGO NINJAGO Movie Video Game

The LEGO NINJAGO Movie Video Game 2017

V hre podľa filmu LEGO NINJAGO Movie si hráči razia cestu cez vlny nepriateľov so cťou a schopnosťami svojich obľúbených ninja hrdinov. Ich úloha je jasná; ubrániť domovský ostrov Ninjago pred zlým Lordom Garmadonom a jeho armádou.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: detská scifi lego
  • Výrobca: Travellers Tales a TT Games
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Mário Lorenc

Prečítajte si aj:

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk