Lego Worlds – Recenzia

Lego Worlds – Recenzia

 

Pred takmer siedmimi rokmi sa medzi hráčmi začala šíriť správa o vznikajúcej malej hre, v ktorej ste mohli stavať všetko od výmyslu sveta. Vtedy ešte pojem Minecraft niekomu nič nehovoril. Takmer každý, kto túto hru vyskúšal, bol z nej nadšený. A ako roky išli, z malej, nenápadnej hry sa stal fenomén, do ktorého sa zamilovali milióny detí aj dospelých. Celkom živo si viem predstaviť, ako sa na celý tento nečakaný vývoj z diaľky s hrôzou prizerala spoločnosť LEGO, uvažujúc, prečo tento nápad neskrsol v myšlienkach jej vývojárov. Veď predsa povoľovanie uzdy svojej fantázii a zhmotňovanie svojich predstáv kocku za kockou je niečo, čo vždy bolo hlavným trademarkom značky LEGO. A preniesť kúzlo tejto činnosti na obrazovky monitorov nemôže byť predsa také zložité...

V prvopočiatkoch sa teda môže do povedomia natískať označenie „klon Minecraftu“, čo však nie je celkom presné. Autori Lego Worlds, ktorými sú TT Games stojaci za takmer všetkými doterajším LEGO hrami, sa rozhodli pre sčasti odlišný prístup. Áno, stále platí, že ide hlavne o vytváranie vlastných projektov, pri ktorých používate výhradne LEGO diely, avšak spôsob, akým sa v hrej dostávate k jednotlivým dielom, je diametrálne odlišný.

Hra začína vcelku rozsiahlym tutoriálom, ktorý hravou formou vysvetľuje možnosti úpravy sveta okolo seba. K dispozícii je okrem jednoduchého stavania kocky po kocke možnosť teraformovať prostredie, maľovať, ako aj kopírovať celé časti sveta a tiež možnosť pridávať do sveta hotové LEGO výtvory po tom, ako ich objavíte. Hlavný rozdiel oproti Minecraftu spočíva v tom, že či už kocky alebo LEGO výtvory „necraftíte“ zo surovín, ktoré by ste museli prácne zbierať, získavate ich objavovaním vo svetoch Lego Worlds, ktoré postupne navštevujete.

V praxi to vyzerá tak, že pristanete vo vybranom svete, zbadáte napríklad kus plotu, ktorý sa vám páči, oskenujete ho a ten sa následne pridá do stavebného inventára. Ak sa rozhodnete, že daný kus plotu chcete použiť, stačí si ho nájsť v inventári, „odomknúť“ ho zaplatením ingame LEGO meny (tá je podobne ako v iných LEGO hrách doslova všade) a následne môžete daný kus plotu používať neobmedzene, kedykoľvek sa rozhodnete. Toto isté platí aj pre LEGO postavičky, zvieratká, určité druhy menších stavieb, ako aj dopravné prostriedky. Výsledkom je tak vedenie hráča k tomu, aby preskúmal čo najviac rôznych svetov a objavil v nich diely, ktoré sa mu hodia do vlastného projektu.

Bohužiaľ, celkovému snaženiu podráža nohy podobnosť svetov s tými v No Man Sky. A teda svety sú náhodne generované, takže nikdy neviete, čo na ktorom z nich môžete objaviť, až kým na nich nepristanete a nepreskúmate ich. To by možno nemuselo byť také zlé, keby jednotlivé svety nebolo nutné odomykať zbieraným zlatých kociek, pričom možnosť vytvoriť si úplne vlastný svet vám hra umožní, až keď sa vám ich podarí nazbierať rovných 100. Zlaté kocky získavate plnením miniquestov, ktoré sa väčšinou obmedzujú na postavenie čohosi alebo donesenie niečoho komusi. Hra pritom vôbec nerieši fakt, že všetko v nej je generované náhodne, a tak potrebnú vec, ktorú na splnenie potrebujete, nemusíte mať vôbec objavenú. Ak sa k tomu pripočíta, že na obrazovke, v ktorej si vyberáte svet, ktorý zatúžite navštíviť, reálne nevidíte, koľko zlatých kociek alebo predmetov na danom svete môžete získať. Taktiež fakt, že každý presun medzi svetmi je spojený s takmer 2-minútovým loadingom, začne byť akékoľvek hranie, aj pri najväčšej snahe nadobudnúť nejaký progres, veľmi rýchlo frustrujúce. Frustrujúcim sa dá nazvať aj bojový systém, ktorý je postavený na princípoch LEGO hier, a teda stačí pribehnúť k nepriateľovi a opakovaním stláčaním toho istého tlačidla ho fackať, až kým sa nerozpadne.

Systém stavania, ktorý tu hrá prvé husle, pritom vôbec nie je zlý. Skladanie kociek je na gamepade intuitívne a po pár minútach zvykania si na jeho špecifiká môžete veselo budovať. K dispozícii je ohromné množstvo rôznych dielov, ktoré keď už raz objavíte a odomknete, môžete používať bez akékoľvek limitu, čo prospieva ku kreativite výtvorov. Pracovať na svojich výtvoroch môžu naraz až dvaja hráči, keďže hra disponuje lokálnym, ako aj online multiplayerom. Čo na druhej strane zamrzí, je absencia dielov z LEGO Technic, ako aj nemožnosť si vytvárať vlastné dopravné prostriedky, ktoré sa však snáď objavia v budúcnosti.

Po grafickej stránke Lego Worlds vyzerá podobne ako iné LEGO hry – roztomilo. Na rozdiel od nich má však tento titul vo svojej aktuálne recenzovanej verzii hneď niekoľko rôznych technických problémov. Konkrétne ide o vysoko nekonzistentný framerate a časté padanie hry. O vcelku odfláknutej optimalizácii svedčia už spomínané loadingy, na titul, ktorý sa nepokúša o hyperealistickosť, sú veľmi neprimerané. Zvukové efekty a hudba, ktorá však hrá len sporadicky, sú príjemnými doplnkami diania na obrazovke.

Celkovo je Lego Worlds zaujímavým počinom, ktorý však trpí rozpoltenosťou najmä v tom, akou rýchlosťou chce dávkovať obsah. Na jednej strane dovoľuje prakticky neobmedzené stavanie, avšak vzápätí zamyká veľa dielov a svetov za plnenie nudných questov. Ako však ukázal early access na Steame, tvorcovia hry aktívne počúvajú námietky hráčov, a tak sa im snáď v budúcnosti podarí doladiť tento inak solídny základ.

Galéria

Naše hodnotenie

Aj keď by si to možno želal, Lego Worlds nie je druhým Minecraftom. Tento titul je skôr určený pre mladšie publikum, ktorým rodičia odmietajú kupovať neustále ďalšie LEGO kocky v snahe uspokojiť ich čoraz väčšie kreatívne vízie, a ako taký aj napriek spomenutým nedostatkom plní svoj účel.

Klady

 • LEGO stavanie tak ako ho poznáme
 • obrovská rozmanitosť LEGO svetov
 • dopravné prostriedky
 • multiplayer
 • cena

Zápory

 • súbojový systém
 • zamykanie obsahu za nudné questy
 • chýbajúce diely z LEGO Technic
 • technické problémy

Informácie o hre

Lego Worlds

Lego Worlds 2017

V LEGO Worlds vás čaká obrovský otvorený svet, kde si budete môcť robiť čo vám len napadne. Po vzore úspešného Minecraftu si tu môžete slobodne stavať obydlia, sochy, hrady alebo tiež pretekárske dráhy. Rovnako tak sa môžete preletieť na drakovi, alebo si zaskákať s klokanom.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: akčná adventúra
 • Výrobca: Travellers Tales
 • Distribútor v GB: Warner Bros Interactive
 • Distribútor v SR: CENEGA
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk