Ratchet & Clank - Recenzia

Ratchet & Clank - Recenzia

 

V poslednej dobe mám pocit, že mi na každú novú hru prischne jedna recenzia remaku. Aj o tom je aktuálna generácia herných konzol, vydavatelia jednoducho recyklujú, čo sa dá. Do kategórie „to sme už hrali a teraz nám to predávajú opäť“ môžeme zaradiť aj návrat Ratcheta & Clanka. V tomto prípade nás však, našťastie, čaká happy end.

V prvom rade, Ratchet & Clank sa prvýkrát objavili na televíznych obrazovkách v roku 2002, takže aj keby išlo o remake, počas 14 rokov aj zabudnete, že ste pôvodnú hru hrali. A mnohí dnešní hráči ju nehrali, originálnu trilógiu si nechal ujsť aj autor tejto recenzie. V druhom rade, verzia pre PS4 nie je remake v pravom slova zmysle. Hoci využíva totožný dizajn herného sveta a jednotlivé úrovne budú hráčom originálu dobre známe, množstvo vecí z hľadiska herných mechaník je zmenených. A to je výborná správa.

Totiž, veľa hier, ktoré vydavatelia „vykopali z hrobu“ pre potreby ich znovu vydania, čaká rovnaký osud. Utrieť prach, nahodiť nový mejkap a poslať do obchodu. Uznávam, že v niektorých prípadoch sa vývojári pri aplikovaní mejkapu poriadne narobia (platí to najmä pre exkluzivity od Sony a Microsoftu) a výsledok stojí za to, ale mnohé remaky a reedície sú iba rýchlou snahou dostať sa hráčom do peňaženky. Často taktiež polemizujeme nad tým, či je potrebné, aby sa vydávali hry, ktoré si užili svoju slávu počas predchádzajúcej generácie herných konzol a jediným akceptovateľným argumentom sú hráči, ktorí si tieto skvosty nechali utiecť a teraz majú príležitosť zmazať resty.
Ratchet & Clank pre PS4, to je úplne iný prípad. Nie je to typický remake. V tomto prípade môžeme hovoriť, že ide o novú hru, ktorá je inšpirovaná prvým dielom série. Na trh sa nedostáva iba preto, že od vydania jednotky ubehlo 14 rokov, čo je dostatočne dlhá doba na aktiváciu recyklácie, ale najmä kvôli tomu, že títo hrdinovia prídu koncom apríla do kín. A tak si môžete zahrať hru, ktorá je inšpirovaná filmom, ktorý je inšpirovaný hrou. Zábavná slovná hračka, v skutočnosti si však zahráte hru, ktorá je inšpirovaná prvým dielom... ktorý inšpiroval film a vznik novej hry.

Hráči originálneho titulu si všimnú podobnosť medzi novinkou a 14 rokov starým originálom. Medzi záchytné prvky patria napr. budovy, umiestnenie jaskýň a jazier v rámci jednotlivých úrovní. Tieto objekty sú jednoznačné aj v prípade dve generácie starej grafiky. Vývojári sa však vyhrali s množstvom detailov, takže herný svet vyzerá vo verzii pre PS4 úplne inak. To je, ako keby ste porovnávali byt v pôvodnom stave a po poriadne drahej prerábke. Základy sú rovnaké, ale výsledok iný. V tomto prípade vývojári nedávali iba nový mejkap, oni kostlivca rozobrali a postavili úplne nanovo. Aj keď s použitím pôvodných kostí.


Dosť bolo prirovnaní a metafor, pozrime sa na samotnú hrateľnosť. V tomto smere Ratchet & Clank exceluje. Hoci ide v princípe iba o 3D plošinovku, jej spracovanie je natoľko výborné, že razom atakuje najvyššie priečky tohto žánru. Ak sa pozrieme na aktuálnu situáciu na trhu, za posledné roky sme hrali prakticky iba Lego hry a pokračovania sérií Disney Infinity, resp. Skylanders. Ich kvalita bola dobrá, za klasikami žánru však zaostávajú. Ratchet & Clank aj v roku 2016 všetkým ukazuje, prečo tomu tak je. A nie, dôvody sa nedajú vymenovať. Hru si jednoducho treba zahrať a uvidieť všetky štandardné prvky plošinoviek, ako sa navzájom dopĺňajú. V Insomniac Games síce nevynašli Ameriku, ale skákanie, skúmanie herného sveta a strieľanie po nepriateľoch nás v tomto prípade baví o poznanie viac. Autori do hry zakomponovali aj jednoduché RPG prvky, okrem hrdinov si budete vylepšovať zbrane. Taktiež budete zbierať kartičky, a hlavne sa budete baviť. Vďaka nenáročnej hrateľnosti je Ratchet & Clank výborným spôsobom relaxu a z tejto hry máme pocit ako z rozprávok od Pixaru. Kto tvrdí, že sú určené iba pre deti? Nie sú a v prípade Ratcheta & Clanka budete pri nastavení strednej náročnosti umierať nadštandardne často. Popravde som pri hraní tejto hry umrel viackrát ako pri hraní Quantum Breaku.

Pokiaľ máte stále chaos v tom, čo je vlastne Ratchet & Clank pre PS4 zač, krátka rekapitulácia. Ide o znovuzrodenie značky. Hra výrazne čerpá v pôvodnej verzii z roku 2002. Používa totožný herný svet a jednotlivé úrovne, avšak graficky je hra úplne na inej úrovni. Toto nie je remake, pretože v rámci remaku vývojári iba vylepšujú textúry a upravujú pár detailov. V tomto prípade je herný svet postavený nanovo, aj keď je pravda, že dizajnom úrovní sú obe hry prakticky totožné, čo je z dnešného pohľadu trochu škoda. Úrovne sú totiž pomerne malé a niekomu bude vadiť ich lineárnosť.

Ratchet & Clank patril medzi najlepšie plošinovky už v roku 2002. Vynovená verzia obsahuje viacero nových prvkov herných mechanizmov, ktoré sa postupnom času objavili v pokračovaniach. Trúfame si tvrdiť, že hrateľnosť zvládla aktualizáciu na jednotku, z tohto hľadiska poráža aj dnešnú konkurenciu. Zábavnosti taktiež prospieva pravidelná krátkodobá zmena herných činností. Bojovejšie pasáže sa striedajú so skákaním, alebo s občasnými logickým časťami, kde hráte s Clankom. Ako celok to funguje na jednotku.

 

Naše hodnotenie

Ratchet & Clank príjemne prekvapili. Hoci môžeme polemizovať, či ide o novú hru v pravom slova zmysle, návrat týchto hrdinov sme si užili. Žáner plošinoviek sa v posledných rokoch výrazne nemenil a je fajn, že práve Ratchet s Clankom nám pripomínajú, aké dokážu byť tieto hry zábavné. K dokonalosti už chýba iba návrat Crasha Bandicoota.

Klady

 • zábavná hrateľnosť
 • množstvo nových herných prvkov v porovnaní s originálom
 • audiovizuálne spracovanie
 • variabilita zbraní
 • nižšia cena

Zápory

 • cut-scény mohli byť spracované lepšie
 • dizajn herných úrovní je príliš lineárny

Informácie o hre

Ratchet & Clank

Ratchet & Clank 2016

Príbeh vás zavedie na úplný začiatok a z jedného jednoduchého dôvodu. Insomniac Games pripravujú nový diel zo slávnej série o Ratchet and Clank, ktorý je v skutočnosti prvým dielom, len sa jedná o reimagináciu s pridaním štandardu dnešnej doby. Nejedná sa o remake, ale vývojári vzali prvky z jednotky, novších hier zo série a celé to pospájali. Vznikol tak tento diel. Nová hra tak prichádza s osvedčeným jadrom, moderným ovládaním, novými miestami a planétami na preskúmanie, hernými prvkami, kompletne prepracovanou hrateľnosťou kamaráta Clanka a k tomu všetkému si pripočítajte nové súboje s bossmi.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Plošinovka
 • Výrobca: Insomniac Games
 • Distribútor v GB: SCEE
 • Distribútor v SR: Sony
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk