The Persistence (PSVR) - RECENZIA

The Persistence (PSVR) - RECENZIA

 

Ak máte radi horory, ste fanúšikom sci-fi a páčil sa vám napríklad film Horizont udalostí, hra The Persistance z dielne štúdia Firesprite bude pre vás priam ideálna.

Dej hry začína pomerne depresívne a snaží sa dostať vás svojou komornou atmosférou. Ako dôstojníčka Zimra Eder, respektíve jej klon, sa ujmete hlavnej úlohy – záchrany vesmírnej lode Persistence, ktorá sa ocitá na pokraji zničenia, keďže mieri priamo do čiernej diery. Iba od vás bude závisieť, či sa vám podarí reštartovať všetky systémy, splniť rôzne ďalšie úlohy a zachrániť seba i samotnú loď.

Extrakcia kmeňových buniek

Vašou prvou úlohou je vzkriesenie Zimrinej mŕtvoly pomocou extraktora kmeňových buniek. Samotný extraktor neslúži len na túto reinkarnáciu, použiť ho môžete aj ako zbraň. V každom prípade, mali by ste s ním narábať opatrne a predovšetkým šetrne, keďže zásobníkov je v hre málo.

Ideálne je, ak sa snažíte zmutovaných nepriateľov prekvapiť a zneškodniť zozadu, prípadne použiť údery extraktora a rozsekať ním mutantov. Svoj štít budete často využívať, aby ste odrazili útok a následne zasiahli nepriateľa v tom správnom momente. Dôležité je teda načasovanie.

Pokiaľ sa pýtate, odkiaľ vlastne títo mutanti prišli, odpoveď je jednoduchá – chyba klonovacieho systému lode. Z vašich kolegov sa stali krvilačné klony a rôzne iné beštie. Po krku vám pôjdu pomerne neškodné znetvorené bytosti, ale aj rýchlejší zombiovia či berserkeri. Narazíte však aj na ďalšie bizarnosti, ktorým sa budete chcieť radšej vyhnúť. Niektorým napríklad chýba polovica hlavy a nemajú oči, sluch však majú dokonalý, takže stačí spôsobiť menší hluk a pôjdu po vás ako po údenom. Ak už na vás nepriateľ raz narazí, len tak ľahko sa ho nezbavíte, a to ani vtedy, keď sa presuniete do úplne iného sektoru.

Hororová atmosféra

Váš postup bude pomalý a opatrný, atmosféra hry vás doslova pohltí. The Persistence je ideálnou voľbou, ak od hry očakávate hutnú atmosféru. Momentov, v ktorých sa vyľakáte, je tu naozaj požehnane a nepríjemné zvuky a krvilační nepriatelia dotvárajú skutočné hororové prostredie.

Postupom času sa dostanete aj k lepšiemu vybaveniu a získate tak lepší arzenál – od palnej klasiky až po skutočné futuristické kúsky. Toto vybavenie však bolo možné použiť až neskôr, čo mi trochu vadilo, keďže hra postupne prichádzala o svoju tiesnivú atmosféru.

Nechýba ani RPG systém

Samozrejme, The Persistence nie je len o likvidovaní nepriateľov. Celkom efektívne je tu zakomponovaný aj RPG systém. Vďaka spomínanému kmeňovému extraktoru získavate od nepriateľov ich schopnosti, no otvoria sa vám dvere aj k iným možnostiam. Napríklad sa môžete stať na moment neviditeľným alebo urobiť z nepriateľov vďaka jedinečnému séru svojich parťákov, čo sa určite hodí, keďže v hre budete umierať pomerne často.

Skvelé je, že aj v prípade, že vás nepriatelia zneškodnia, vaše nadobudnuté schopnosti vám ostanú. Spočiatku vás bude časté umieranie zrejme hnevať a rovnako vám bude vadiť aj samotné prostredie, ktoré je náhodne generované a okrem kľúčových lokalít sú chodby rozostavené zakaždým inak, no aj na toto si neskôr zvyknete.

Skutočne mi však v hre prekážalo to všadeprítomné, pomerne sterilné prostredie. Chodby sa síce náhodne generujú, no nijako nemenia svoj vzhľad, takže sa vám dozaista rýchlo opozerajú. Problémom je aj vcelku zlá viditeľnosť, pretože niektoré lokality sú skutočne až priveľmi tmavé.

Slušná grafika

Pochváliť však musím technické spracovanie. Grafika je na pomery PS VR excelentná a nezaostáva ani zvuková stránka hry. V hre som nezaznamenal žiadne prepady snímkovania a všetko svižne fungovalo aj v náročnejších pasážach.

Plusové body si určite zaslúži aj samotné ovládanie. K dispozícii máte hneď niekoľko spôsobov, ktorými môžete hru ovládať, rozhodne však odporúčam zvoliť si klasické FPS. Štandardné ovládanie gamepadom v kombinácii s určovaním pohybu hlavou je proste super.

Naše hodnotenie

Ako som už spomínal na začiatku recenzie – ak obľubujete tiesnivú atmosféru hier a neprekáža vám ani akcia, The Persistence je dobrou voľbou. Síce nejde o nezabudnuteľný zážitok, vašu pozornosť si však táto hra určite zaslúži.

Klady

  • hororová atmosféra
  • perfektné ovládanie
  • technické spracovanie

Zápory

  • občasná zlá viditeľnosť
  • sterilné prostredie
  • po čase vás hra môže začať nudiť

Informácie o hre

The Persistence (PSVR)

The Persistence (PSVR) 2018

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: FPS
  • Výrobca: Firesprite
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk