Apex Construct - Recenzia

Apex Construct - Recenzia

 

K hre Apex Construct som spočiatku pristupoval veľmi opatrne a, pravdupovediac, aj s istým nadhľadom. Môže za to najmä fakt, že ide o akčný titul hraný z pohľadu prvej osoby a predovšetkým pomerne kvalitná konkurencia v podobe Doom VFR a zaujímavého Farpointu. Ako nakoniec dopadlo moje virtuálne dobrodružstvo v neznámom a zničenom svete? Dočítate sa v našej recenzii.

Hneď v úvode ma prekvapil dôraz na príbehovú líniu. Iste, nečakajte žiadny príbeh z pera majstra Tolkiena, no na akčnú hru z pohľadu vlastných očí, určenú pre virtuálnu realitu, je to minimálne potešujúce.

Zrazu sa ocitáte vo svete, ktorý postihla katastrofa v podobe obrovských klimatických zmien. Došlo k zásadným zmenám v prírode, pričom uprostred urbanizovaných miest vyrástli hory, škody sú astronomické a všetko je obrátené naruby.
A práve do tohto bohom zabudnutého sveta vstupujete vy, pravdepodobne jediný z ľudskej rasy, kto túto katastrofu prežil.

Svet po katastrofe

Svet už nie je taký, aký býval a namiesto ľudí narážate na obrovských robotov pripomínajúcich zvieratá, respektíve pavúky či psy. Všetky tieto kybernetické stvorenia si na vás robia chute a musíte sa ubrániť, no predovšetkým zistiť, prečo vlastne došlo k takejto fatálnej katastrofe.

Tu sa k slovu hlási umelá inteligencia, ktorá celý tento svet ovláda. A aby toho nebolo málo, tak razom zisťujete, že na svet si nerobí zálusk iba jedna, ale hneď dve takéto umelé inteligencie. Jedna si hovorí Fathr a tá druhá Mothr. Ani neviete ako a ocitáte sa uprostred obrovskej bitky týchto dvoch znepriatelených inteligencií.

Postupne odhaľujete jedno príbehové pozadie za druhým, aj keď s minimálnymi dávkami. Už v samotnom úvode hry však zistíte, že ani jedna z týchto umelých inteligencií nemá so svetom dobré úmysly a všetko je tak vo vašich rukách.
A doslova vo vašich rukách. Pred začatím hry si zvolíte, akou metódou chcete Apex Construct hrať. K dispozícii je hranie v sede alebo v stoji. Vyskúšal som si oboje a musím povedať, že ani jedno nemá zásadne plusy. Navyše, pokiaľ hráte v stoji, vážne hrozí, že svoju obývačku dáte na poriadok.

Káble sú večným problémom

Minimálne sa pripravte na postúpané a obmotané káble vášho headsetu, čo je v tomto ohľade dosť obmedzujúce a nie veľmi domyslené. Problém som však videl predovšetkým v pohybe. Máte dve možnosti, buď budete veľmi pomaly kráčať po svojich alebo zvolíte podstatne rýchlejšiu metódu presunu, ktorá spočíva v teleportovaní na miesto, ktoré si určíte. V tom však rýchlo strácate prehľad o tom, ako sa vlastne reálne v miestnosti pohybujete, respektíve otáčate hlavou, čo je skutočne problém.

V každom prípade, vyobrazenie zničeného sveta zvládli autori zo štúdia Fast Travel Games na jednotku. Je vidieť, že ich primárna tvorba spočíva vo vývoji hier pre platformu virtuálnej reality, takže o technické spracovanie nemusíte mať žiadne obavy. Dokonca môžem povedať, že obraz v PS VR je pomerne ostrý a skutočne kvalitný, minimálne na pomery a hardvérové obmedzenia tohto headsetu.

No a ako sa vlastne Apex Construct hrá? Rukami – rukami a lukom. V zásade budete celý čas čeliť nájazdom robotických nepriateľov, ktorí na vás útočia bezhlavo, akoby žiadnu umelú inteligenciu ani nemali. Takéto súboje môžu byť síce zábavné a vlastne ani nie sú náročné, no časom vás prestanú baviť.

Problém so zemou

Autori vás budú chcieť zabaviť interakciou s prostredím, ktorú majú predstavovať akési puzzle mini hry. Nápad to, v tomto celkom uveriteľnom sci-fi svete, nie je zlý, no o to horšia je samotná realizácia.

Ako som už spomínal vyššie, problém je predovšetkým v samotnom pohybe v hre. Aby ste na niektoré predmety, ktoré potrebujete k úspešnému dokončeniu mini hry, dosiahli, spotrebujete obrovské množstvo svojej energie. Budete sa otáčať, portovať, a nakoniec aj tak zistíte, že predmet. ktorý leží na zemi, už nezodvihnete, pretože aj vy ste fyzicky na podlahe so svojimi MOVE ovládačmi, takže to musíte skúsiť znova, no z iného uhla. Je to skutočne frustrujúce a musíte sa obrniť poriadnou dávkou nervov.

Čo ma však zaujalo, je interaktívny inventár, vďaka ktorému sa na moment budete po jeho osvojení cítiť ako v Minority Report. Prezeráte si v ňom svoje luky, muníciu a manipulujete s predmetmi, ktoré ste nazbierali a potrebujete ich použiť. V tomto ohľade toto bolo skutočne príjemné prekvapenie.

Práve spomínané luky a munícia sú veľmi dôležité. Aj keď nepriatelia nepobrali žiadnu múdrosť sveta, k ich zdolaniu potrebujete luk so správnym typom munície, takže len také bezhlavé obstreľovanie nečakajte.

Čo však musím popri nezáživných bojoch s nepriateľmi vydvihnúť, je rôznorodosť prostredia a hlavne možnosti preskúmavania jednotlivých úsekov. Budete putovať naprieč svetom a niekoľkokrát sa aj vracať, pričom neraz narazíte na úsek, kde ste ešte neboli a objavíte zaujímavé predmety či sa dozviete niečo nové o príbehu.

Utrpením však bude vaša úloha hackera. Áno, strihnete si tu rolu kybernetického zločinca, avšak spôsob prevedenia sa rovná nule. Rukami, respektíve prstami, ťukáte do klávesnice, no už len písanie jednoduchého slova je doslova utrpenie. V tomto smere absolútna katastrofa.

Naše hodnotenie

Iste, Apex Construct nie je žiadne želiezko v ohni na poli hier určených pre PS VR, no minimálne v porovnaní s hrami ako Farpoint a Doom VFR úplne nesklame. Veľkým plusom je, že sa mi z hrania nerobilo vôbec nevoľno, takže nejaké prepady snímkovania určite nečakajte. Pokiaľ si osvojíte nemotorné ovládanie, zabavíte sa približne na šesť hodín, čo je pre takýto typ hry veľké plus. Ak máte radi virtuálnu realitu ako takú, Apex Construct určite aspoň vyskúšajte.

Klady

  • výborne a uveriteľne spracovaný svet
  • na takýto typ hry solídny príbeh
  • technické spracovanie

Zápory

  • ovládanie
  • umelá inteligencia nepriateľov

Informácie o hre

Apex Construct

Apex Construct 2018

Preskúmajte spustošenú budúcnosť v bojovom akčnom dobrodružstve navrhnutom a vybudovanom exkluzívne pre virtuálnu realitu.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Akčná adventúra
  • Výrobca: Fast Travel Games
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Iveta Szighardtova

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk