SUPER STARDUST ULTRA VR - Recenzia

SUPER STARDUST ULTRA VR - Recenzia

 

Super Stardust je kultová shoot'em up strieľačka na PlayStation. Nemusíte byť fanúšikom tohto žánru, ale faktom je, že nič lepšie v tomto segmente na konzolu od Sony nenájdete. Možnože Resogun – to je duchovný nástupca od totožných tvorcov.

Super Stardust Ultra VR predstavuje reedíciu reedície. Nepomýlili sme sa, je to tak. Verzia Ultra sa totiž objavila na konzole PlayStation 4 pred jeden a pol rokom a išlo o vylepšenú verziu hry Super Stardust HD. Okrem lepšej grafiky a podpory 3D televízorov pribudol v ponuke aj nový režim Interactive Streaming, ktorý profituje z možnosti streamovať hranie z konzoly PS4.

Super StardustUltra VR rozširuje verziu Ultra o nový režim, ktorý je špeciálne určený pre virtuálnu realitu. Stretávame sa teda so špecifickým prístupom zo strany tvorcov – nie celá hra je prispôsobená pre virtuálnu realitu, ale iba jej časť. Rovnako to funguje aj v prípade Rise of theTomb Raider pre PS4. Hra obsahuje špeciálny obsah.

Hoci, v prípade Super Stardust to neplatí úplne. Hra profituje z už spomínanej podpory 3D televízorov, takže si hranie lepšie užijete vo VR aj v prípade klasických herných režimov. Obraz je v tomto prípade rovnaký ako pri zobrazení na 3D televíznej obrazovke – izometricky sa dívate na malú planétu vo vesmíre, na ktorej sa hra odohráva. Funguje to prekvapujúco dobre a pokiaľ by sme nevedeli o podpore 3D televízorov, mysleli by sme si, že to výrobcovia spravili špeciálne pre VR verziu.

Skutočným dodatkom tak ostáva iba režim Invasion Zone. Vývojárov treba pochváliť, virtuálnu realitu v jeho prípade využili najlepším možným spôsobom. Ako už bolo spomenuté, Super Stardust je izometrická strieľačka. V Invasion Zone však dianie sledujete z kokpitu a pohybujete sa po trojrozmernom svete. Ľavou analógovou páčkou ovládate pohyb vášho stroja, pravou páčkou kontrolujete natočenie kamery a pohybom hlavy mierite. V praxi to funguje dobre, ale skúste sa dať plnou parou vzad, kamerou točiť doľava a hlavou pohybovať doprava – takýmto spôsobom výborne otestujete, či vám môže prísť vo virtuálnej realite nevoľno.

Bez ohľadu na to, Invasion Zone funguje skvelo a zážitok z hrania je na vysokej úrovni. Drive club, Super Stardust – Invasion Zone a titul EYE: Valkyrie sú hry, pri ktorých sme si užili pobyt vo virtuálnej realite najviac. Zároveň však ide o hry, ktoré sú najnáročnejšie na zvládnutie z hľadiska tzv. kinetózy. Touto nevoľnosťou trpí pár ľudí pri cestovaní v aute, v lietadle alebo na lodi, avšak vo virtuálnej realite sa pocit nevoľnosti môže objaviť aj u tých, ktorí bežne nemajú takéto problémy. Aj preto si treba pri hraní dávať pravidelné prestávky.

Spoznávanie virtuálnej reality je dôležitou súčasťou hodnotenia hier, ktoré si dnes môžete pomocou PS VR zahrať. Ak by sme mali zrekapitulovať iba novinky v recenzovanej hre, nebol by to dlhý text. Super Stardust je totiž strieľačka, ktorá síce v arkádovom režime ponúka určité delenie do úrovní, ale konceptovo ide o nekonečnú hru, ktorej jediným cieľom je získať čo najväčšie skóre. Rovnako to platí v prípade nového VR režimu Invasion Zone. K dispozícii je relatívne malý herný priestor, ktorý sa nemení a objavujú sa v ňom náhodne generovaní nepriatelia. Nečakajte, že tento režim niekedy dohráte, v skutočnosti ide opäť iba o zbieranie bodov v snahe získať čo najvyššie skóre a prežiť v hre čo najdlhšie. Vzhľadom ku konceptu hry je tak nový režim spracovaný výborne.

Mimochodom, pravdepodobne ste si všimli grafické spracovanie na okolitých screenshotoch. Kvalita grafiky je pomerne základná a zaostáva za tým, čo dokáže PS4 vygenerovať na televíznej obrazovke. PS VR je však o poznanie väčší žrút výkonu, a hoci je grafika vo všeobecnosti slabšia, zážitok z hry je výborný. Práve vďaka tomu, že virtuálna realita ponúka niečo úplne iné, ako si môžete zahrať na TV obrazovke. Nie z hľadiska hrateľnosti, ale pocitovo. Je to úplne iný pocit, sedieť v kokpite bojového stroja a bojovať vo virtuálnej realite, než sledovať dianie na 2D obrazovke.

Naše hodnotenie

Super Stardust Ultra VR by nemala chýbať vo vašej kolekcii hier, pokiaľ radi strieľate a naháňate sa za čo najväčším skóre. Edícia pre VR prináša nový exkluzívny režim, ktorý ideálne využíva potenciál platformy virtuálnej reality.

Klady

  • nový režim Invasion Zone
  • využitie VR okuliarov aj v rámci klasických režimov

Zápory

  • u niektorých používateľov môže vyvolať kinetózu
  • „len“ nekonečná strieľačka

Informácie o hre

Super Stardust Ultra VR

Super Stardust Ultra VR 2016

Super Stardust Ultra VR je reedícia reedície výbornej shoot'em up strieľačky Super Stardust pre PlayStation

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Shoot'em up
  • Výrobca: Housemarque
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Majka Danihelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk