PlayStation VR Worlds - Recenzia

PlayStation VR Worlds - Recenzia

 

Dočkali sme sa. Virtuálna realita sa začala oficiálne predávať na Slovensku. Nemáme teraz na mysli riešenia pre mobilné telefóny, ale VR do obývačky. Môžete namietať, že HTC Vive a Oculus Rift je už v predaji, ale prvý menovaný produkt na Slovensku oficiálne nekúpite a ten druhý sa dostáva na náš trh len teraz, s polročným oneskorením. PlayStation VR je teda prvá „veľká“ virtuálna realita, ktorá sa u nás začala predávať.

Zároveň je to aj prvé VR riešenie, s ktorým sme sa mohli intímne zoznámiť doma. Skúšali sme aj iné riešenia a aj s PS VR sme už zažili niekoľko spoločných párty. Ale je rozdiel, keď vám dajú helmu na 15 minút – maximálne polhodinu a keď máte zariadenie vo veľkej škatuli doma, musíte ho pripojiť k vašej PS4-ke a následne vás nič nelimituje. Iba prípadné brušné problémy.

PlayStation VR v týchto dňoch testujeme a je to pomerne náročná úloha. Určite náročnejšia, ako autor tohto článku pôvodne predpokladal. Nejde ani tak o to, že hry samotné sú inak koncipované a nemožno ich hodnotiť rovnakým metrom ako klasické hry na dvojrozmernú televíznu obrazovku. Problém je v tom, že virtuálna realita je úplne nová platforma a vyžaduje iný prístup. A takisto je náročnejšia. Zabudnite na to, že prídete po celom dni uťahaní z roboty a o 11-tej večer si pred spaním pustíte na hodinku-dve niečo vo virtuálnej realite. Pravdepodobne vás to odrovná – aspoň v našom prípade sme z hrania vo virtuálnej realite oveľa rýchlejšie unavení, vyčerpaní, ako je tomu v porovnaní s klasickým hraním.

O týchto symptómoch však teraz písať nejdeme. Neignorujeme ich, budeme o nich písať. Ale až v sumárnom článku, ktorý sa na našom webe objaví o 2 – 3 týždne. Máme pred sebou 11 hier, ktoré je najskôr potrebné otestovať a zrecenzovať. A potrebujeme nabrať skúsenosti, bližšie spoznať to, ako VR na nás pôsobí z dlhodobejšieho hľadiska.

Pokiaľ vás teda zaujíma PS VR ako platforma, vráťte sa na náš portál o 14 – 20 dní. Pokiaľ vás však zaujímajú aj jednotlivé hry, sledujte nás počas nasledujúcich dní pravidelne. Recenzie na PS VR hry nebudú úplne klasické. Svojím spôsobom pôjde o seriál, ktorý kombinuje recenzovanie hier a súbežné spoznávanie PlayStation VR ako celku.

PlayStation VR Worlds... aký iný titul by si zaslúžil prvú recenziu na PS VR, ak nie tento? Ide totiž o súčasť balenia tzv. PlayStation VR Starter Kit. Ten bude pre väčšinu používateľov pravdepodobne nutnosťou, nakoľko v balení okrem samotných okuliarov nájdete aj 2 pohybové ovládače a PlayStation kameru. Toto príslušenstvo potrebujete pre plnohodnotný zážitok z hrania a málokto má dnes doma niečo viac ako je samotná konzola PlayStation 4 a DualShock 4.
PlayStation VR Worlds je súčasťou Starter Kitu a je to skvelá voľba. Táto hra, resp. súbor minihier je vynikajúcim prostriedkom na zoznámenie sa s virtuálnou realitou. Už prvotné sekundy po spustení aplikácie vás očaria audiovizuálnym divadlom, ktoré vo virtuálnej realite vnímate inak. Intenzívnejšie. To si mimochodom pri používaní VR okuliarov pomerne rýchlo uvedomíte – aj taký jednoduchý trik, ako je osvetlenie bielou farbou, vás vo VR prinúti zažmúriť oči. Na televíznej obrazovke by to zďaleka nemalo taký istý efekt.

VR Worlds obsahuje celkovo 5 minihier a tvorcov chválime za to, že vytvorili skvelý mix. V balíku totiž nájdete takmer všetky druhy zážitkov, aké dnes virtuálna realita ponúka. Je tu niekoľkominútová „hra“, v ktorej sa stanete statickým divákom a iba sledujete, ako ste ponáraní čoraz hlbšie do vody. Obdivujete svet okolo seba, užívate si 360° priestranstvo a rybičky okolo vás. Táto „hra“ je ideálnou vstupnou bránou do VR sveta pre každého. Síce vás zabaví iba pri prvom hraní, ale ak budete chcieť niekomu ukázať, čo je virtuálna realita, lepšieho adepta na začiatok nenájdete. Ocean Descent dokáže vyvodiť žiadaný „wow“ efekt a výhodou je, že pravdepodobne nikomu nebude zo sledovania tejto animácie zle.

Ďalšia hra Danger Ball je príkladom toho, ako sa dá jednoduchý koncept hry Pong pretransformovať do virtuálnej reality. V 3D prostredí odrážate loptičku pohybom vašej hlavy. Nečakajte zázraky, ale je to zábavné a zároveň ide pravdepodobne o prvú hru, ktorú budete ovládať hlavou. Resp. o prvú hru, v ktorej ovládanie hlavou skutočne dobre funguje. Táto minihra je tiež zábavkou na niekoľko minút, ale vhodne dopĺňa portfólio VR Worlds.

Hlavou budete ovládať aj minihru VR Luge. V tomto prípade si ľahnete na skateboard a pustíte sa dole cestou. Z hľadiska hrania bude vašou jedinou úlohou hýbanie hlavou a takýmto spôsobom budete zatáčať. VR Luge výborne zachytáva pocit rýchlosti, ale opäť ide iba o krátkodobú zábavu. Párkrát sa k nej vrátite, aby ste sa pokúsili splniť všetky výzvy a tým to končí.

The London Heist je jediná z minihier, ktoré môžete ovládať aj dvoma pohybovými ovládačmi. Zároveň ide o hru, ktorú sme ešte pred pár rokmi skúšali na platforme PS VR medzi prvými. Faktom je, že v tej dobe nás nadchla, pretože zážitok z hrania je niečo úplne iné, ako ste doteraz mohli vyskúšať . The London Heist je síce veľmi krátka hra, obsahuje však aj jednoduchý príbeh a herné pasáže. Zároveň ukazuje, aké prvky z hľadiska herného dizajnu by mohli niektoré plnohodnotné tituly využívať. The London Heist funguje na PS VR prekvapivo dobre a je škoda, že táto minihra nie je o niečo dlhšia.

Scavenger's Odyssey je masaker. Ak vám bude pri zoznamovaní sa s PS VR z niektorej hry nevoľno, bude to práve táto. Hra sa totiž odohráva vo vesmíre a ovládate veľkého robota, v ktorom sedíte. Problém je, že pohybom hlavy ovládate mierenie a kamerou hýbete pomocou pravej analógovej páčky na ovládači. Výsledok si asi viete predstaviť – napríklad kvôli miereniu pohybujete hlavou doprava, avšak zároveň potrebujete hýbať kamerou doľava. Vaša hlava sa z toho zblázni, pretože namiesto očakávaného pohybu vpravo sa virtuálna hlava pohybuje vľavo. Ťažko sa to opisuje, ale snáď si rozumieme. Do toho si pripočítajte, že skáčete vo vesmíre a neustále meníte svoju perspektívu. Predstavte si, že by ste doma skákali zo zeme na steny a do toho by sa obraz pred vami hýbal do opačnej strany, ako očakávate na základe pohybu vašej hlavy. Tento zážitok vám Scavenger's Odyssey ponúkne.
Nechápte ma zle. Scavenger's Odyssey nekritizujem. Toto je jedna z najlepších hier, čo sa využitia potenciálu virtuálnej reality týka. Ale zároveň je jedna z najnáročnejších na „vstrebanie“. Netvrdíme, že bude pri hraní tejto hry každému nevoľno, ale určité percento používateľov to určite postihne. A takisto platí to, čo sme spomínali už v úvode – ak ste unavení, do VR nelezte. A dvojnásobne nie do takýchto náročnejších zážitkov. Vyskúšať to môžete, aby ste si overili, či patríte do skupiny, ktorým sa z toho zatočí hlava alebo nie. Ale netreba to preháňať.

Aby sme to zhrnuli, PlayStation VR Worlds ponúka výborný mix zážitkov z virtuálnej reality. Je tu takmer všetko, do dokonalosti chýba už iba nejaká športová hra (napr. futbalista z pohľadu vlastných očí) alebo krátke automobilové demo. V takom prípade by bol zážitok naozaj maximálny a v jednom balení by ste si vyskúšali všetky základné žánre toho, čo vám PS VR dokáže dnes ponúknuť.

Naše hodnotenie

PlayStation VR Worlds nemožno považovať za plnohodnotnú hru. Je to však to najlepšie, čo môžete vašim známym alebo kamarátom pustiť, ak sa im chcete pochváliť kúpou novej virtuálnej reality. Z piatich rozličných zážitkov si každý vyberie, čo mu vyhovuje a môže experimentovať. PlayStation VR Worlds je z pohľadu spoznávania VR určite lepšia voľba ako napr. Driveclub VR, kde časť hráčov po prvom drifte dá VR okuliare dole z hlavy...

Klady

  • 5 rôznych minihier
  • odlišnosť jednotlivých zážitkov
  • ideálne na úvodné spoznávanie virtuálnej reality
  • súčasť balenia PS VR Starter Kit

Zápory

  • väčšinu minihier spustíte raz-dvakrát a potom nemáte dôvod sa k nim vracať

Informácie o hre

PlayStation VR Worlds

PlayStation VR Worlds 2016

Súbor piatich minihier, ktoré sú zamerané na predstavenie hlavných vlastností a výhod virtuálnej reality PlayStation VR.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Súbor minihier
  • Výrobca: SIE London Studio
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Nikoleta Janková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk