Playstation 4 - prvé dojmy

 

V tomto článku vás prevedieme celým procesom zoznamovania sa s novým PlayStationom. Od prvého vybalenia až po oboznámenie sa s hlavným menu a možnosťami konzoly.

 

 

Škatuľa s PlayStation 4 vyzerá na prvý pohľad ako kufrík. Papierový kufrík, ktorý v sebe ukrýva prvú z dvojice next-gen konzol, ktorá sa objaví čoskoro aj na našom trhu. Xbox One, pravdepodobne, čaká na slovenskú lokalizáciu, PS4 sa začne predávať s úderom polnoci na 13. decembra. Konzolu však máme už v redakcii a vyhrieva nám naše poličky. Prinášame prvé dojmy.

Otvárame papierový kufrík a oceňujeme krásny dizajn balenia. Vo vnútri nachádzame všetko potrebné. Zopár rýchlych príručiek, HDMI kábel, kábel od napájania, micro USB na nabitie ovládača, samotný ovládač, monofónne slúchadlo a konzola. PlayStation 4 je na pohľad menšia, ako by ste možno očakávali a rozmerovo pripomína PlayStation 3 v Slim verzii. Práve „starého“ slimáka odstraňujeme z poličky a do voľných káblov pripájame PS4, HDMI a zdroj. Viac nám netreba, aj keď zadný panel ponúka optický audio výstup a konektor pre kameru, ktorú sme taktiež dostali v testovacom balíku. Oproti PS3 tak chýba komponentný výstup. Konzolu s televízorom pripojíte iba cez HDMI.

Zapíname konzolu a počujeme podobný zvuk, na aký sme zvyknutí z predošlej generácie. Nasleduje rýchla aktualizácia firmvéru, zopár nastavení súkromia a víta nás hlavné menu konzoly. Ak nie ste pripojení na internet, aktualizáciu nájdete aj na Blu-ray diskoch s hrami. Používateľské rozhranie sa od PS3 zmenilo (takmer) na nepoznanie. V minulosti sme medzi jednotlivými ponukami pohybovali najmä zľava doprava, teraz je menu rozdelené na dve základné kategórie. Na hornú a dolnú. Horná ponúka prístup k správam, nastaveniam profilu, nastaveniam konzoly a k obchodu PlayStation Store. Spodná časť zobrazuje všetky hry, ktoré máte nainštalované a takisto aj prístup k internetovému prehliadaču, k novinkám a streamovaniu. Práve zdieľanie obsahu zohráva dôležitú úlohu v „next-gen“ generácii, no o tejto funkcii si povieme neskôr.

Prechádzame do hornej časti hlavného menu, kde nás okrem spomenutých ponúk zaujali najmä notifikácie. Tie prehľadne zobrazujú najnovšie trofeje, ktoré ste získali a takisto aj zoznam súborov, ktoré sa majú stiahnuť alebo odoslať. Kým v prípade PS3 sme mali často pocit, že nie sme dostatočne informovaní o tom, čo sa deje a čo konzola robí, notifikácie v prípade PS4 tento problém odstraňujú. Ak máte PS Vita, potom notifikácie dobre poznáte – v prípade PS4 sú však prehľadnejšie a kategorizované.

Vkladáme herný disk a prechádzame do spodného menu, kde sa zobrazila nová hra. Indikátor nás informuje o tom, že hra sa inštaluje. O pár minút neskôr už hru spúšťame. Ak si hra potrebuje doinštalovať nejaké dáta, zvládne to aj „v behu“. Killzone a Assassin´s Creed 4 si takýmto spôsobom inštalujú multiplayerovú zložku. V hraní nás však nezdržujú niekoľkominútové inštalácie. Celý proces je značne svižnejší. Dokonca aj v prípade, že sa objaví aktualizácia hry. Tá sa začne sťahovať na pozadí, hrať však môžete aj naďalej – s určitými obmedzeniami, ako je napríklad multiplayerová zložka, ktorá sa plnohodnotne sprístupní až po nainštalovaní updatu. Hoci sa hry kopírujú na pevný disk prakticky celé, bez optického média v mechanike ich nespustíte. To, samozrejme, neplatí pre hry, ktoré ste si kúpili cez PlayStation Store – tie sú dokonca prehľadne zoradené pod novou ikonou knižnica. V knižnici sa zobrazujú nielen stiahnuté hry, ale aj tie, ktoré si môžete stiahnuť. Princíp je teda podobný ako v prípade STEAM-u, chýbajú možnosti filtrovania alebo triedenia. Možno pribudnú časom.

Po krátkom hraní získavame našu prvú PS4 trofej. Stláčame tlačidlo s logom PayStation a opäť vidíme používateľské rozhranie. Prechod je okamžitý, zabudnite na čakanie, na ktoré sme si zvykli na PS3. Prechádzame do zoznamu trofejí, ktoré sú zosynchronizované v priebehu niekoľkých sekúnd. Pri trofejach sa teraz zobrazuje aj ich rarita, môžete si teda rýchlo porovnať, koľko percent hráčov už danú trofej získalo. Pohybujeme sa aj medzi nastaveniami a v ostatných položkách úvodnej obrazovky. Na pozadí neustále beží Killzone, avšak až do momentu, kedy chceme spustiť ďalšiu hru, si to prakticky neuvedomujeme. Hra nás nijako neobmedzuje.

Vedľa nás máme položený telefón a PS Vitu. Sme zvedaví, ako si Sony poradil s nutnosťou, ktorou sa mobilné aplikácie postupne stávajú. Aplikáciu spárujeme s konzolou – cez špeciálne nastavenie, ktoré vyžaduje zadanie číselného kódu. Všetko funguje bez problémov, obrazovku telefónu si môžeme premeniť na druhý displej, kde sa zobrazujú informácie, alebo môžeme komunikovať s hrou. Ak to hra podporuje. V tomto smere, zatiaľ, nie je veľa možností, jediné využitie v praxi sme našli v hre Playroom, kde sme mohli na obrazovke tabletu kresliť rôzne predmety a tie potom posielať do hry.

Ako druhá obrazovka funguje aj PS Vita. Tá však ponúka oveľa zaujímavejšiu funkciu. Remote Play. Opäť sa párujeme s PS4, tentoraz z iného zariadenia. Medzičasom už máme spustenú hru Call of Duty: Ghosts. Vitu máme pripojenú do rovnakej Wi-Fi siete, v akej pracuje aj PS4. Jediným dotykom sa na konzolu pripájame, o pár sekúnd neskôr vidíme na displeji Vity to isté, čo na veľkej obrazovke. Chýbajúce tlačidlá R2 a L2 nahrádza Vita zadnou dotykovou plochou. Hry sú však inteligentne navrhnuté a napríklad v Call of Duty sa tlačidlá R2 a L2 namapujú na bočné tlačidlá Vity. Záleží od rozhodnutia vývojárov. Remote Play sa nám však veľmi páči, funguje takmer bez problémov. Problémy nastanú až v prípade, kedy sa k PS4 snažíme pripojiť z inej Wi-Fi siete. Vtedy funkcia Remote Play vyhľadáva našu konzolu cez internet, a ak ju máte v Standby režime, môže ju aj na diaľku zapnúť a prihlásiť sa. Táto časť nám zatiaľ nefunguje ako má, konzolu nám cez internet nenájde.

Po chvíľke hrania sa PS4 začína prejavovať aj z hľadiska hluku. Konzola nie je vyslovene hlučná, avšak budete ju počuť. Ak by sme mali hlučnosť prirovnať k predchádzajúcej generácii, opäť by sme spomenuli PS3 Slim. Venujeme sa hraniu a postupne si zvykáme na Dualshock 4. Ovládač svoj pôvod nezaprie, hranie na ňom je veľmi príjemné. Dotykovú plochu testujeme v hre Playroom, ktorá k svojmu spusteniu vyžaduje PlayStation kameru. Bez nej si tento titul, ktorý je predinštalovaný v základnej výbave, nezahráte. Kameru využijete aj v prípade hlasového ovládania, to nás však neohúrilo. Podporuje iba minimum príkazov. Hlasové ovládanie využijete iba na spustenie žiadanej hry alebo odhlásenie/prihlásenie zo/do systému. Prihlásiť do systému sa môžete aj na základe rozpoznania tváre. K tomu taktiež využijete kameru a funkcia funguje viac-menej spoľahlivo.

Hráme Resogun a z ovládača na nás rozpráva ženský robotický hlas. Dualshock 4 má v sebe zabudovaný malý reproduktor. Novinkou je aj často spomínané tlačidlo SHARE. Dlhým stlačením si spravíte screenshot, dvojitým stlačením aktivujete nahrávanie gameplayu. PS4 si zapamätá až 15 minút hrania, video môžete v prípade potreby zostrihať. Editor je jednoduchý a umožňuje vytvorenie úvodného a koncového bodu. Výsledok však môžete zdieľať iba na Facebook.

Cez tlačidlo SHARE môžete broadcastovať aj váš gameplay. PS4 podporuje služby Ustream a Twitch, no budete potrebovať rýchly upload. My sme mali v rámci testovania k dispozícii 5 Mbit/s linku a stream bol nekvalitný. V rámci streamovania vás môže snímať aj PS kamera, prípadne môžete aktivovať mikrofón, ak chcete k hraniu pridať aj slovný komentár. Nejaké streamy do budúcnosti plánujeme, najskôr si však musíme zaobstarať lepší upload.

Jednu hru striedame za druhou a z nového PlayStationu máme kladný dojem. Všetko funguje ako má, veci, ktoré nám prekážali na PS3 sú odstránené. Používateľské rozhranie je krajšie a plynulejšie, ponúka viac možností aj počas hrania. Nový ovládač si získal naše sympatie už počas Gamescomu, kde sme ho prvýkrát vyskúšali. Kamera veľa možností neponúka, hlasové ovládanie je momentálne iba do počtu. Jej potenciál však využije až niektorá z hier, ktorá sa v budúcnosti objaví. My, zatiaľ, ideme hrať tie hry, ktoré máme k dispozícií. Recenzie a videá z hrania prinesieme, a ak máte otázky k samotnej PlayStation 4, píšte ich do komentárov.

P.S. Bohužiaľ, podpora Slovenska v rámci PSN stále chýba, takže si musíte vytvoriť konto „v cudzine“. My máme české konto, kolegom funguje bez problémov aj anglické. Ak chcete hrať na PS4 online multiplayer, bez predplatného PS Plus sa nepohnete.

korekcia: Petra Hladiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk