IL-2 Sturmovik: Birds of Prey - RECENZIA PS3

 

Úžasný letecký simulátor z roku 2001, IL2 Sturmovik, sa k nám vracia opäť, v trošku inom, za to stále zábavnom kabátiku. Aj keď sa vtedy jednalo čisto o simulátor, ktorý zvládla len hŕstka hráčov, vytvoril si komunitu, ktorá ho spolu s jeho troma datadiskami udržala až dodnes. Je na čase, aby sa do komunity pridalo viac vyznávačov lietadiel z druhej svetovej a to, dúfajme, zaručí jeho nástupca Birds of Prey.

 

 {gallery}/recenzie/Il2sturmovik.recenzia.ps3.klajo/1/{/gallery}

Zásadnou zmenou v celej hre je určite prídavok dvoch nových obtiažností. Pre úplných nováčikov si tvorcovia pripravili arcade mode, ktorý, nie síce úplne jednoducho, za to precízne, pripraví nových hráčov na modré bojisko. Pre skúsenejších tu máme simulator a realism mode, ktorý pocvičí s vašimi leteckými a fyzikálnymi schopnosťami/znalosťami. Tešiť sa môžete na fyzikálny model každého lietadla, kde vás každá guľka môže zničiť, no taktiež len trochu poškodiť. Zároveň dolet guľky (dĺžka trvania doletu guľky) a turbolencie.

{gallery}/recenzie/Il2sturmovik.recenzia.ps3.klajo/2/{/gallery}

Príbeh rozpráva o najväčších leteckých bitkách druhej svetovej vojny v Európe, v ktorej si zalietate hneď na niekoľkých lietadlách. Medzi najznámejšie patrí pravdaže Supermarine Spitfire, no v klasickom Messerschmitt BF109 si zalietate bohužiaľ až v multiplayeri. Celkovo 40 lietadiel osadí váš hangár, pri čom bojovať budete na 4och frontoch – Veľká Británia (Bitka o Britániu), Rusko (Stalingrad), Taliansko (Sicília) a Nemecko (Berlín). V každej z misií dostanete určité úlohy, ktoré spočívajú v ničení nepriateľských bombardérov, stíhačov, pozemných a námorných cieľov, eskortovaní transportov, či prieskumné misie. Na arcade mode (ak ste skúsený hráč) vám bude pripadať, že všetky lietadlá sú postavené z papiera. Zostrelíte celkom aj 20 lietadiel bez toho, aby sa o vás šuchla jedna guľka. Respawnovanie (znovuzrodenie) uprostred bojiska nedáva taktiež žiadnu inú možnosť, ako hru vyhrať. To prináša do hry nudu a absenciu napätia, preto odporúčam, po chvíli cvičenia, skočiť rovno na simulátor, kde si budete naozaj dávať bacha, z ktorého uhla budete na bombardéry útočiť.

{gallery}/recenzie/Il2sturmovik.recenzia.ps3.klajo/3/{/gallery}

Aj keď je singleplayer sranda, naozajstný pocit zadosťučinenia nájdete až v multiplayeri. Stačí sa napojiť na online zápas a hneď vám polezú mravce po chrbte. Uhýbať sa guľkám živého súpera je ako balzám na dušu a keď sa vymanévrujete zaňho a rozstrieľate mu lavé krídlo... balada. Režiomov je v MP hneď niekoľko. Okrem rankovaných a nerankovaných hier tu máme co-op, v ktorom sa s priateľmi stretnete na bojisku a súperíte o to, kto zostrelí viac bombardérov/vozidiel/lodí, alebo klasický team-deathmach, či dogfight 1v1. Je len na vás, ktoré z týchto možností uprednostňujete, nájde si každý.

Grafická stránka hry sa drží celkom vysoko, poškodenia lietadiel vyzerajú realisticky, no nadmernosť farieb sa nezníži ani po upravení v options. Hra je na letecký simulátor moc farebná, pre to vyzerá ako hra pre deti (čo nie je! - na simulator a realism:-) ).

{gallery}/recenzie/Il2sturmovik.recenzia.ps3.klajo/4/{/gallery}

V porovnaní s originálom je hra prijateľnejšia pre väčšiu komunitu, no stráca svoje čaro v arcade mode. Aj keď bude veľa ľudí hrať IL2 na ťažších stupňoch, väčšina hráčov sa rozhodne pre tú ľahšiu cestu. Nútený v Multiplayeri hrať hru na ľahkej úrovni (hráči vytvárajú na 90% Arcade) bolo pre mňa sklamaním, no snáď v blízkej budúcnosti sa aj noví hráči odhodlajú zalietať si s väčšou dávkou reality. Kým tomu ale tak nebude, my, hard-core letci si budeme musieť nájsť nové útočisko.


grafika
simulátor/realism mode
prístupné pre nových hráčov
nováčikovia zaplavili MP
príliš farebné
85% 85%
ŽÁNER letecký simulátor/arkáda
VÝROBCA IC Company
VYDAVATEĽ 505 Games / CENEGA

HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?
Kúpte si ju na www.ProGamingShop.sk


 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk