Batman: Arkham Asylum - RECENZIA PS3

 

Je tu opäť september a po suchom lete, nie len vonku, ale aj vo svete hier, tu konečne máme zdravú porciu najlepších titulov, ktoré tento rok ponúkne. V mojom prípade sezónu začal Batman, ktorého som sa spočiatku bál, no než vyšiel do sveta, získal si ma ukážkami a krásnymi obrázkami. Už dobre vieme, že väčšina titulov s filmovou, či komiksovou tématikou nestojí za nič, no občas sa nájde výnimka, ktorá zažiari svojou výnimočnosťou. Batman ňou našťastie je!

Aby som vyviedol z omylu všetkých filmových priaznivcov Temného Rytiera, nemá s ním veľa spoločného. Jedná sa o samostatný príbeh, kde opäť zažiari Joker, pri ňom Herley (Jokerova priateľka), Bane, dokonca aj Crane (zlák z Batman Begins – psychiater) a Poison Ivy (čo sa priznám, som pred tým nevidel). Výborne spracovaný príbeh začína dolapením Jokera, ako poslednú ikonu podsvetia. Gotham City vytvorilo pre všetkých ,,ultra-mešuge“ špeciálne zariadenie s názvom Arkham, kde sa všetci nakoniec stretnú. Ale poznáte Jokera, všetko mal už dopredu naplánované a preto sa v pasci ocitnete nakoniec vy.

{gallery}/recenzie/batmanarkhamasylum.recenzia.ps3.klajo/1{/gallery}

Našťastie ste predsa len Batman, okrem bojového umenia máte pod plášťom niekoľko veľmi užitočných prístrojov. Nemusím preto hovoriť, že pár chuligánov pre vás bude problém. Vďaka veľmi podarenému combat-systému sa do Batmana vžijete už o pár sekúnd. Jedným tlačítkom súperov mlátite, zatiaľ čo druhým v správnom okamžiku vykrývate rany a následovne odzbrojujete, či omráčite. Tretím tlačítkom sa uhýbate a skáčete, no a štvrtým využívate svoj plášť na oslepenie. Funguje to perfektne, stačí sa sústrediť a nemusíte schytať ani ranu! Zaujímavejšie to ale začína byť, keď majú ,,thugs“ strelné zbrane. Už pár výstrelov vás dokáže z hry vyradiť, takže treba využiť inú, ako tvrdú silu. Tu nastupuje na rad ,,stealth“. Batman bol vždy viac schovaný, ako všetkým na očiach, v tomto prípade sa nič nemení. Vystreľovacie lano vám umožní pohyb po členitom teréne, či už vonku, alebo vnútri. Rôzne stĺpy a trámy budú vašim najlepším priateľom a zároveň nočnou morov pre vašich sokov. Nevidení potom môžete zložiť oponenta na jednu ranu , no treba dávať pozor, aby vás jeho komplici pri akcii nezpozorovali. Výbučný gel, či Batarang (bumerang po batmansky) ich na chvýľu vyradí z boja, čo vám dá čas zneškodniť svoj primárny cieľ. Aj keď je shopností celkom málo, prostredie vám vytvorí hneď niekoľko možností, ako sa piatich, či šiestich chlapov zbaviť bez toho, aby o tom vedeli.

{gallery}/recenzie/batmanarkhamasylum.recenzia.ps3.klajo/2{/gallery}

Našťastie, celý Batman nie je len o mlátení Jokerových poskokov, treba často riešiť rôzne hádankovité úlohy, ako napríklad nájsť cestu z jednej časti budovy, do ďalšej, bez toho, aby ste na seba upozornili. Nie vždy je možné potichu nepriateľov zložiť, Joker totiž vidí všetko, čo sa deje z kontrolnej miestnosti. Predsalen, nachádzame sa v blázinci s najvyššou ostrahou. Diverzitu úloh spestril aj Riddler (Hádankár), ktorý sa v hre osobne neukáže, no v celom komplexe vám vytvoril ohromné množstvo hádaniek, založených na hľadaní určitých detailov za pomoci hádankových riekaniek. Ak ich nájdete, otvoria sa vám profily postáv, videonahrávky, či odomknú nové miestnosti v Challenge Mode (o ktorom neskôr). Raz sa mi dokonca stalo, že som aj 10 minút riešil takúto hádanku, pri čom som si neuvedomil, že by som sa aj mohol pohnúť ďalej. Nedajú vám totiž spať!

{gallery}/recenzie/batmanarkhamasylum.recenzia.ps3.klajo/3{/gallery}

Po cca 12tich hodinách hrania príbehovej línie sa hra ale nekončí. Zahrať si môžete Challenge Mode, ktorý bodovo hodnotí vaše úsilie v minimapkách. Na výber máte 2 tipy máp. Klasický boj zblízka a stealth. V nich dostávate body, či časy, ktoré automaticky posiela PS3 online, takže vaše najlepšie výsledky uvidia hráči na celom svete. A poviem vám, je to naozaj zábava.

{gallery}/recenzie/batmanarkhamasylum.recenzia.ps3.klajo/4{/gallery}

Audiovizuálne hra vyzerá úžasne. Kamera pracuje excelentne, pri boji na blízko sa vám v určitých okamžikoch spomaľuje čas (tesne pred nárazom), čo dodáva hre absolútny filmársky pôžitok. Spracovanie hlasov je perfektné, Joker vás prinúti smiať sa, keď rozpráva svojim poskokom, že ste zložili ďalšieho a nadáva im do debilov. Diverzita prostredia (aj keď sa nachádzame len na ostrove s pár budovami) je naozaj obrovská. Každá budova tvorená na iný štýl, máme tu zakrvavenú nemocnicu, chladné cely, krásnu knižnicu, či stoky. Tie sa v priebehu deja menia, takže aj keď sa vrátite späť, prostredie je zmenené, no vy už nemusíte blúdiť. Okrem klasického pohľadu budete taktiež využívať Detective Vision, čo premení celý svet na modrý virtuálny obraz, v ktorom nájdete detail o všetkom, čo sa v miestnosti nachádza. Nepriateľ sa zmení na modrú( neozbrojenú), či červenú(ozbrojenú) kostru a vidno ho bude aj za stenou. Využijete ho hlavne vtedy, keď bude potreba zakrádania sa.

{gallery}/recenzie/batmanarkhamasylum.recenzia.ps3.klajo/5{/gallery}

Dodať sa dá už len jedna vec. Hra sa hrala perfektne, nebol moment, kedy by sa mi od nej chcelo odlepiť. V čom Assasin´s Creed sklamal, nahradil Batman. Nasadil latku možno až príliš vysoko, pri čom v tom problém vôbec nevidím. Pre priaznivcov Batmana je to konečne titul, ktorí si po dlhých rokoch zaslúžia, pre ostatných konečne titul, ktorý sa oplatí mať vo svojej zbierke klasík. Batman: Arkham Asylum naozaj prekvapil. Odporúčam každému priaznivcovi stealth/action hier.

{gallery}/recenzie/batmanarkhamasylum.recenzia.ps3.klajo/6{/gallery}
 


grafika
príbeh
hrateľnosť
atmosféra
nemožnosť challenge modu v co-op režime
90% 85%
ŽÁNER RPG
VÝROBCA Rocksteady
VYDAVATEĽ EIDOS / CENEGA

HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?
Kúpte si ju na www.ProGamingShop.sk

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk