InFAMOUS RECENZIA PS3

 

GTA, Mafia, Just Cause... tieto hry sa spájajú v jednom elemente. Veľké mesto, či krajina, v ktorej vy, ako hrdina, mafián či gangster pobehujete, zabíjate, či jazdíte kam sa vám zamanie a plníte úlohy, ktoré dostanete aby ste hru prešli. Väčšina hráčov tieto hry miluje, máte voľnosť pohybu, môžete si robiť čo chcete a keď náhodou nemáte už čas si poriadne zahrať hru, na desať minút môžete rozpútať v okolí peklo a robíte si osobný rekord, koľko minút, či koľko hviezdičiek dosiahnete pred tým, ako vás zabijú. Príjemný oddych po práci, keď v sebe dusíte agresiu voči šéfovi a každým výbuchom hnev mizne.


Lenže takýchto hier tu máme neúrekom a už bolo na čase, aby niekto prišiel s niečim, čo tu ešte nebolo, alebo aspoň s niečim výnimočným, čo iní pred tým spackali. Presne tak, bolo potreba vytvoriť GTA, nie s chudobným Rusom túžiacim po americkom sne, ale s riadnym super hrdinom, čo vie lietať, liezť po stenách, mlátiť tých zlých (nie policajtov). Pokusy už boli, možno si spomeniete na nepodarených Spidermanov, ktorí sa objavili z čista jasna v obchodoch, keď začali v kinách hrať práve Spidermana. No dnes tu máme konečne hru, ktorá naše herné žalúdky konečne nasýti. Je ním inFAMOUS.


 {gallery}recenzie/infamous/1{/gallery}

Akonáhle hru zapnete, ponoríte sa do príbehu, už pri úvodnej obrazovke ste zapojení do príbehu. Stlačíte tlačítko a z jednej štvrti na obrazovke je za zlomok sekundy kráter. Elektrika vypadla, všetci  sa čudujú, čo sa deje, panikária a Rusi z GTA idú rabovať a terorizovať okolie. No a na rad sa už konečne dostáva náš hrdina Cole, ktorý za všetko môže. Bol to on, čo doručil na stanovené miesto bombu a bol to aj on, čo jediný prežil výbuch, pri tom stál hneď pri nej. Prstíky mu začínajú iskriť a začína si uvedomovať, že s ním nie je niečo v poriadku. Povie si:,, whoa! Som super hrdina´´ a hra sa konečne rozbieha. Zaujímavosťou na hre je, že máte možnosť voľby. Chcete byť dobrák, alebo zlák? Nie je to jedno? Nie? Jáj, karma...

 {gallery}recenzie/infamous/2{/gallery}

Karmu z bežného života určite poznáte. Robíte dobré veci, dobré veci sa vám vrátia (aj keď až v budúcom živote). Robíte zlé veci, v budúcom živote sa narodíte ako žížala. V inFAMOUS takéto dogmy neplatia. Ak robíte dobré veci, máte modrý blesk, ak zlé, máte blesk červený. Našťastie nejde len o vizuálnu stránku a tak tvorcovia prihodili aj vylepšenia na vaše schopnosti, ktoré sa líšia, či hráte za stranu dobra, alebo zla. Taký trieštivý elektrický granát sa vám otvorí, len ak ste zlý. V jednom však karma súhlasí. Ak robíte dobré veci, okrem toho, že získate tie dobrácke schopnosti, ľudia vás budú mať radi a mafoši neznášať. Ulice budú čistučké, ľudia na vás budú mávať, ženy žiadať o ruku a policajti ticho závidieť. A nehovoriac o tom, že koniec bude úplne, ale úplne iný! Hru tak prejdete minimálne dva krát.

 {gallery}recenzie/infamous/3{/gallery}

Cole je pán elektriny. Dokáže robiť naozaj husárske kúsky. Okrem toho, že ak sa niekoho dotkne, tak kopne vie na diaľku uškvariť človeka len mávnutím prstu v jeho smere. A s takouto schopnosťou ani nepotrebuje zbraň. No nezúfajte, našťastie každá schopnosť, ktorou Cole disponuje sa podobá na typ zbrane. Malý guľový blesk reprezentuje pištoľ, elektrický granát granát, blesk samopal, a máme tu aj obdobu raketometu, len neviem ako ju opísať. Cole môže okrem toho mlátiť ľudí elektrickými päsťami, kryť sa za elektrický štít a zbombardovať nepriateľov malou bleskovou búrkou. Nestačí? Určite nie, stačí pár guliek a Cole je na cucky. A keďže si Cole nestihol spraviť ani vodičák, musel nájsť iné riešenie dopravy a uhýbaných manévrov.

 {gallery}recenzie/infamous/4{/gallery}

Cole je Spiderman! Dokáže liezť po stenách, lampách, budovách a neskôr dokonca aj lietať! Ak si stále myslíte, že spajdrmen je väčší frajer, tak už nie je. Hra vám umožní používať jeho schopnosti na dopravu naozaj výnimočným spôsobom. Vymenujte všetky veci, cez ktoré vedie elektrický prúd. Z nich vyjmite veci, ktoré spájajú mesto a vyjdu vám všetky dopravné uzly hry. Žleleznice, telefónne, elektrické káble, na tom všetkom môžete slide-ovať vysokou rýchlosťou. Premávať sa po meste je väčšia sranda ako v Mirror´s Edge.

Graficky hra na svoje pomery exceluje. Pretože sa jedná o otvorený svet, nečakajte Crysis v meste, no o triedu lepšie GTA4. Elektrické efekty pôsobia vierohodne a smrteľne, zvuky dodávajú pravý nádych a hudba dotvára perfektnú mestskú atmosféru. Prezentácia hry určite nesklamala, ba naopak, prekvapila.

 {gallery}recenzie/infamous/5{/gallery}

Verdikt:Musím povedať, že titulov ako je inFAMOUS nie je za rok veľa (Bionic Commando sklamalo a Prototype sa len blíži). Preto ak ste priaznivci superschopností a veľkých miest, v ktorých sa musí spraviť poriadok, alebo ešte väčší bordel, je hra určená práve pre vás. Jedinou vecou, ktorú by som vytkol je vydanie hry na jednu jedinú platformu. Osobne si myslím, že by tvorcovia zarobili viac peňazí, keby vyšla aj na Xbox a pochybujem, že existuje človek, ktorý by kupoval novú (drahú) konzolu, kvôli jednej hre.

 


grafika
ovládanie
príbeh
znovuhrateľnosť

len na PS3
karma nefunguje mimo questov
90%90%
ŽÁNER
3rd person shooter
VÝROBCA
Sucker Punch
VYDAVATEĽ
SONY CZECH
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤEA

{metascore url=http://www.metacritic.com/games/platforms/ps3/infamous/} 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk