Blur - Recenzia PS3

 

Články na závodné hry sú strašná nuda. Teda aspoň pre mňa. Veď čo také relevantné a zaujímavé môže človek napísať o hre, kde jazdíte na autách. Neberte to zle, ja závodné hry milujem, no kvalitu hry môžem zistiť až vtedy, keď si k tomu sadnem a zahrám si to. Predsa len, hra môže mať úžasnú grafiku a brutálny fyzikálny engine, no ak sa vám nehrá dobre, je to brak.

{gallery}/recenzie/blur.recenzia.ps3.klajo/1/{/gallery}

Tak. A teraz tá pozitívna správa, Blur JE iný. Je iný v tom, že spája dva podžánre dokopy. A tými sú klasický mainstreamový závod s arkádoidným systémom Death Rally, či Mashed. Tí, ktorým to ešte nedošlo, čakajte veľmi chytlavú závodnú hru s pridaním akýchsi zbraní, či Power-up-ov. A výsledok? Chytlavý „jak hovado!“

{gallery}/recenzie/blur.recenzia.ps3.klajo/2/{/gallery}

Základná kampaň začína klasickým šplhaním sa z pozície amatéra na špičku. Nemôžme ale kritizovať, iný scenár na takýto typ hry nevymyslí ani pán Nolan. Čo značne poteší, je možnosť preskakovať niektoré závody vďaka bodovému systému, ktorý funguje na niekoľkých pylieroch. Prvým z nich sú základné body (Lights), ktoré získavate za splnenie závodu. Ako príklad uvediem prvé až tretie miesto (5 až 3 Lights) v závode, či čas navyše v time trial. Druhým je získavanie fanúšikov, ktorí sa tiež zobrazujú ako body, no ostávajú vám až do konca hry. Ide vlastne o systém levelovania, pri čom každý nový level prináša nové autá. No a do tretice, v každom z deviatich „kapitol“ vám váš súper zadá úlohy, bez ktorých s vami nebude súťažiť.Tie počas hry nie je niekedy jednoduché spraviť, preto sa stretnete s opakovaním závodu, čisto za účelom splniť úlohu. Niekedy sa jedná o klasiku, ako dosiahnuť 1. miesto v troch daných mapách, či zaujímavejšie veci, ako zhodiť nepriateľa do vody za pomoci niektorého power-upu. Celý koncept kampaňe preto neomrzí, keďže v každej novej kapitole budete robiť niečo iné.

{gallery}/recenzie/blur.recenzia.ps3.klajo/3/{/gallery}

Ale poďme sa ponoriť do závodov samotných. Ľudia, čo vyhľadávajú simulácie ála NFS:Shift si na svoje určite neprídu. Arkádovosť by sa dala prirovnať k prvým Undergroundom s tým rozdielom, že si v hre aj zastrieľate. Preto čakajte brzdenie v ostrých zákrutách, driftovanie na širokých cestách, či šmyky na offroade s nevhodným autom, pravdaže všetko pohodlne a nenútene. Viac ako samotný handling auta vás potrápia skôr súperi. Keďže smrť čaká na každom rohu, budete si viac všímať autá okolo vás, ako samotnú cestu. Spetné zrkadlo sa stane vaším najlepším priateľom a memorovanie rozmiestnenia power-up-ov povinnosťou.

{gallery}/recenzie/blur.recenzia.ps3.klajo/4/{/gallery}

Tých je celkom osem a každý z nich má v hre veľkú úlohu. Okrem klasického Boostu narazíte na riadené strely, štíty, opravu, míny, tlakovú vlnu, či elektrické bariéry. Každá z týchto schopností vám dokáže zaistiť buď postup na predné pozície, alebo aspoň udržať. Pravdaže to isté platí aj pre ostatných závodníkov, preto sa pripravte na hektické úhyby a nervné hľadanie opravy na dráhe. Zaujímavý je aj nápad streľby dopredu a dozadu, čím sa môžete obraňovať proti idúcim riadeným strelám (strely a míny možno zneškodniť streľbou), alebo napríklad vystreliť mínu dopredu a tak znemožniť protivníkovi akcelerovať.

{gallery}/recenzie/blur.recenzia.ps3.klajo/5/{/gallery}

Za zmienku stojí aj pestrá škála vozidiel, ktoré síce nemôžete nejak extra upravovať, no aspoň farbu nastavíte. Dôležitejšia je skôr ich voľba, pretože sa všetky vozidlá zaraďujú do triedy (A, B,C.....) a jednej z niekoľkých kategórii, ako je Drifty, Off-Road, Grippy a tak ďalej. Preto si každý hráč nájde svoj štýl hrania a určite sa stane, že bude preferovať určité vozidlá na určité mapy. Vylepšovať sa dajú aj schopnosti, presnejšie jedna v singli a 3 v multiplayeri.

No a keď už sme u MP, poteším snáď každého, keď poviem, že okrem online tu je aj možnosť split-screenu a to rovno pre 4 osoby. No hurááá... V poslednej dobe moc hier so split-screenom nevychádza, obzvášť na závodné hry, čomu až tak nechápem a vždy to aj pekne zkritizujem! Veď načo vlastniť konzolu, keď si na nej s kamošmi nemôžete zahrať viacerí, že?:) Ale to už odbáčam... Online MP je ale spracovaný tiež na jednotku. Zahrať si môže naraz až 20 hráčov, čo je super, no ešte viac super je veľmi podobný rankovací systém ako v singli. Ten si tiež budujete od nuly, takže sa na kampaň môžete s kľudom vykašľať a rovno sa ponoriť do hry proti živým hráčom. Herných modov je tu veľa, od klasických závodov, cez arény, po závody bez power-up-ov. Nudiť sa veru nebudete.

{gallery}/recenzie/blur.recenzia.ps3.klajo/6/{/gallery}

Po grafickej stránke je hra v skutku pekná, no videli sme aj lepšie. Čo treba pochváliť, je perfektná atmosféra z pocitu jazdy, stresu a zvukových, ale aj vyzuálnych efektov schopností. Je zaujímavé, že tvorcovia použili futuristický nádych zbraní namiesto klasických, pretože to hre dodáva na kráse, ale aj unikátnosti. Ostatne nemám čo vytknúť, pretože sa jedná o naozaj hybridný typ závodov a neviem si predstaviť hrať rovnakú hru s iným grafickým kopnceptom. Autá sú pekné a reálne, dráhy sú rozmanité a je ich dosť, no a zvuky zodpovedajú všetkému, čo vidíte.

Preto by som Blur bral ako veľmi podarený titul, presne pre hráčov, ktorí v hrách hľadajú bezmyšlienkový oddych, napätie a dni až mesiace zábavy. Ak nemáte čo doma hrať s priateľmi, alebo hľadáte tú takzvanú oddychovku, alebo odreagovávačku, tu Blur určite nesklame.

dizajn
podpora splitscreenu pre 4 hráčov
chytľavý MP

pre fajnšmekrov len arkáda
zanedbaná úprava vozidiel
80%
ŽÁNER závody
VÝROBCA Bizarre Creations
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Activision
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.game-shop.sk

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk