Tom Clancy's H.A.W.X. - RECENZIA PS3

 

Odkedy sme si zahrali prvý Rainbow Six si už séria Tom Clancy's prešla dlhú cestu. Prakticky každá hra vydaná pod týmto logom zožala slávu a neotrasiteľne zaujala miesto v sieni slávy. Splinter Cell na poli stealth akcie, Ghost Recon v otvorenom boji, Vegas ako protiteroristická akcia. No a tentoraz sa boje presúvajú do výšin, kde teda panujú iné pomery. Narozdiel od predošlých spomínaných hier kladie H.A.W.X. asi najmenší dôraz na mieru reálnosti, preto domáci piloti-amatéri vedzte, že H.A.W.X. nie je žiaden simulátor ale len nadupaná letecká arkáda, ktorá vás má predovšetkým baviť a nie trápiť zákonmi fyziky.<

 

 

Značnú mieru arkádovosti vyvažujú RPG prvky, ktoré tu fungujú na princípe zbierania XP (experience) bodov, za ktoré ako už iste tušíte, si upgradujete lietadlá, výzbroj a podobne. Už na začiatku však budete mať na výber z veľkého množstva strojov a pre neznalého by to aj mohol byť problém, no našťastie vám hra vie pred každou misiou vždy poradiť s vhodným výberom. Dokonca sa nemusíte trápiť so štartovaním a pristávaním, pretože to sa v tejto hre proste nerobí. Ja hovorím škoda, páčilo by sa mi po úspešnej misii triafať sa na lietadlovú loď :)

{gallery}hawks/1{/gallery}

Tak ako sa na hry Tom Clancy's patrí, aj H.A.W.X. vyzerá skvelo. Čo skvelo, fantasticky! Ubisoft použil satelitné mapy, ale nebojte sa, nebudete lietať nad nejakými bezduchými textúrami. Kvalitné zábery slúžia ako základ, ale zvyšok robí slušný engine, ktorý vykúzli fotorealistické stvárnenie známych miest Rio De Janeiro, Chicago a ďalších. Na peknom 3D stvárnenom teréne sa týči veľa realisticky vyzerajúcich budov (pravda, len z väčšej vzdialenosti) a kopce nie sú celkom holé ale pomerne husto pokryté stromami. Vzhľadom na rozľahlosť máp a kvalitu prevedenia ide o najlepšie vyzerajúci simulátor na konzolách. A to ste ešte nevideli tie nádherné lietadlá, vymodelované do najmenších detailov. Audiovizuálna stránka je proste prvotriedna a len tak skoro ju asi nič neprekoná.

Náplň hry je štandartná. Kampaň, Multiplayer, Kooperatívne hranie...no áno, skutočne si môžete zabojovať po boku s troma kamarátmi. Aj bez toho by bol H.A.W.X. skvelý ale takto je proste božský. Kampaň je o bojoch proti fiktívnej hrozbe s teroristickým podtónom. Okolo dvadsať misií je pekne rozmanitých a vy budete plniť rôzne úlohy obranného aj útočného charakteru.

{gallery}hawks/2{/gallery}

Ovládanie je rozdelené na dve úrovne. So zapnutou asistenciou sa vám len ťažko podarí rozbiť vaše lietadlo a lietanie je silne arkádové, no akonáhle ju vypnete, dokonale si užijete síce arkádové, ale predsa len fyzikálne limity lietania. Budete tak musieť uhýbať zameraniu, robiť nečakané vývrtky a úhyby a keď to preženiete, stroj začne padať k zemi ako kameň, preto som sa vždy snažil držať vo väčších výškach. Zaujímavým, ale skôr estetickým doplnkom je hlasové ovládanie. Ide len o povel k odpáleniu rakiet a vypínania/zapínania asistencie ale aj to trochu odbremení vaše ruky.

Ace Combat má silného konkurenta. Ubisoft vie robiť naozaj špičkové hry alebo ich aspoň produkovať. H.A.W.X. ma chytil a nepustil až kým som ho neprešiel a to som skôr priaznivcom hardcore simulácií. Nuž, jeden nikdy nevie...

{gallery}hawks/3{/gallery}

Verdikt: Zábavný arkádovo pojatý simulátor s nádhernou grafikou a bohatou náplňou. H.A.W.X. rozšíril svoje obzory smerom nahor, som zvedavý či sa autori raz pustia aj do vesmíru či nebodaj pod morskú hladinu, každopádne verím, že to bude úspech.

{wmv}hawx/hawx{/wmv}

{metascore url=http://www.metacritic.com/games/platforms/ps3/tomclancyshawx/}

 

{tab=PLUSY}

grafika
zvuk
bohatá náplň
kooperatívne hranie 

{tab=MÍNUSY}

chýba mi tam štartovanie a pristávanie

{tab=HOTNOTENIE}

90% 90%

{tab=Žáner}
bojový letecký simulátor/arkáda

{tab=Výrobca}
Ubisoft

{tab=Vydavateľ}
Ubisoft/ CENEGA

{tab=Spolupráca}

Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: CENEGA

{/tabs}

 

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk