Prototype - RECENZIA PS3

 

Manhattan, mutanti, armáda a superhrdina, ktorý zisťuje, čo sa to vlastne deje. Klasický herný nákyp, ktorým nás v poslednej dobe kŕmia až príliš. A nejde len o hry. Spomeňte si na Cloverfield, Godzillu a všelijaké tie katastrofické filmy, v ktorých sa Manhattan zmení na ľadové mesto, alebo je zaplavený obrovskou vlnou, či smršťou meteoritov. Klišé... máte chuť na ďalšie?

Prototype je dobrá hra. Pred pár mesiacmi by sme boli unesení, aká je tá hra hrateľná, akú má grafiku a aké kvantum nápadov obsahuje. Nuž predbehol ho Assassin´s Creed. Nemôžeme už hovoriť o nových inováciách, lebo sa už objavili v asi piatich tituloch za posledné dva mesiace. Poďme si ale aspoň povedať, čo hra ponúka iné, ako napríklad Infamous.

{gallery}/recenzie/prototype.ps3.klaajo/1{/gallery}

Vžijeme sa do role Mencera, obyvateľa Manhattanu, ktorý sa zobudí uprostred konfliktu medzi armádou a zmutovanými civilistami. Nanešťastie zisťuje, že aj on bol nakazený mutačným vírusom, len s tým rozdielom, že je schopný vlastného zmýšľania. Mutácie vám umožňujú pestrú škálu pohybov a schopností. Medzi ne patria rôzne zbrane, ktoré sa vám vytvárajú na končatinách. Či už ide o drápy, alebo kladivá, znamenajú pre vášho nepriateľa vážnu hrozbu. Preto ste vy tou treťou stranou v konflikte. Armáda po vás ide, lebo ste mutant, ale zároveň ste ešte človek, takže mutantov moc v láske nemáte. Keďže si nič nepamätáte, musíte zistiť, kto vám túto mutáciu spôsobil a vôbec prečo je mesto plné zombíkov. Po tom, ako zabijete svojho nepriateľa, z neho môžete vycucať spomienky, ktoré vás nielen posúvajú v príbehu, ale aj pridávajú nové schopnosti, ako napríklad ovládanie tanku, či helikoptéry. Tých je v meste naozaj požehnane, takže sa pripravte na časté obsadzovanie, či ničenie. Keď už sme u toho ničenia, Mencer je naozaj silný. Dokáže zdvihnúť a hádzať autá, kontajnery, ľudí a iné vecičky, ktoré by mohli spôsobiť vážne škody. Okrem nadľudskej sily sa dokáže prevteliť do každej žijúcej bytosti, od príslušníkov armády cez civilistov až po škaredých mutantov. Nestačilo? Tak pridajme ešte rýchle prechádzky po strechách mrakodrapov v podobe parkouru. Zalietate si tiež a to nie len vďaka helikoptére. Mencer sa vie totiž vznášať v oblakoch vďaka svojim novým schopnostiam, ktoré postupne získavate.

{gallery}/recenzie/prototype.ps3.klaajo/2{/gallery}

Ako každá správna open-world 3rd person strieľačka, potrebuje aj Prototype nejaký ten RPG systém. Získavaním nových bodov sa vám otvárajú možnosti vylepšovania, či nadobudnutia nových schopností. A tých máme v hre habadej. Vylepšovať môžete silu útoku, výšku skákania, rýchlosť behania a iné. No získavaním tých nových sa vám otvárajú iné možnosti hrania. V strede hry budete mať na výber hneď niekoľko variant, ako splniť určitú úlohu. Nabehnúť môžete ako Rambo a rozsekať každého vojaka/mutanta na paderu, z diaľky hádzať predmety, využívať parkour, alebo sa infiltrovať. Každý si nájde svoj vlastný štýl riešenia úloh a hra je tým pádom opakovateľná.

{gallery}/recenzie/prototype.ps3.klaajo/3{/gallery}

Čo sa týka grafiky, nemôžeme čakať zázraky, predsa len, je to open-world, no videl som aj krajšiu grafiku (Assassin´s Creed). To sa ale o samotnom hrdinovi povedať nedá. Je vidno, že motion-capture tu autori využili na 110%. Pri skákaní po budovách, či pri ničení nepriateľov vašimi drápmi, vnímate perfektne spracované pohyby Mencera.

{wmv}t_prototype_e309_military_hd{/wmv}

Na záver, ako obvykle upozorním na niekoľko podobných titulov, ktorých sa v posledných mesiacoch objavilo ako húb po daždi. Prototype ma zasiahol vďaka veľmi špecifickému hrdinovi a jeho schopnostiam, no hral som už aj lepšie tituly. Nenechajte sa ale zmiasť porovnávaním, Prototype stále ostáva veľmi solídnou a nadštandardnou hrou.
 

 

open world
schopnosti
atmosféra
grafika
kamera
občas zložité ovládanie
85% 85%
ŽÁNER 3rd person shooter
VÝROBCA Radical Entertainment
VYDAVATEĽ Activision/ CENEGA
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ EA

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk