NHL 14 - Recenzia

Začiatok novej sezóny v kanadsko-americkej hokejovej lige NHL sprevádza aj virtuálna „NHL-ka“. S podtitulom 14 prichádza dvadsiaty tretí diel počítačového hokeja.

 

 

Od vydania pôvodného NHL Hockey sa odohralo množstvo hokejových sezón a Slovensko stihlo získať všetky tri cenné kovy na Majstrovstvách sveta. Najvýraznejšou zmenou za posledných pár rokov bol príchod konzol Xbox 360 a PS3. Novodobá séria, ktorú začala NHL 07, putuje do finále a NHL 14 je (pravdepodobne) labutia pieseň aktuálnej generácie.

Rovnako ako v prípade minulých ročníkov, zmeny sú viac-menej kozmetické. Hoci sú z hľadiska celkového používateľského zážitku prínosom, novinky si často všimnete až po množstve odohraných zápasov. Sumár zmien môžeme začať upraveným systémom práce s hokejkou. Konkrétne ide o zjednodušený spôsob, ako robiť s hokejkou rôzne triky. V minulosti bola potrebná správna synchronizácia stlačenia tlačidla L1 a pohybu pravej a ľavej analógovej páčky. V NHL 14 sa situácia mení, špeciálne ťahy s hokejkou budete robiť iba kombináciou ľavej páčky a tlačidla L1. Kozmetická zmena má prínos v praxi, virtuálni hokejisti budú šikovnejší aj v rukách menej šikovných hráčov, ktorí mali s pôvodným systémom problémy.

NHL 14 spomína aj na doby dávno minulé. NHL 94 Anniversary Mode je odkazom na jednu z prvých NHL hier. Tento režim hráčovi ponúkne kombináciu modernej grafiky s nostalgickým prístupom. Ľad a označenie hráča, ktorý má puk, sa nesie v retro štýle, samotní hráči však majú polygóny na úrovní moderného virtuálneho hokeja. NHL 94 režim však prináša aj arkádovejšie nastavenie hrateľnosti a ovládanie pomocou dvoch tlačidiel – takýto typ ovládania bol dostupný v minulosti, rovnako aj možnosť prispôsobiť si nastavenie umelej inteligencie, fyziky atd. Výhodou NHL 94 Anniversary Mode je fakt, že všetky tieto nastavenia sú vopred prispôsobené a nemusíte si ich neustále manuálne meniť. Ak chcete arkádový hokej, vyberiete si režim NHL 94 a zabávate sa. Hoci si v rámci tohto módu zahráte iba priateľský zápas, ide o výbornú zábavu pre viacerých hráčov pri jednej televízii. Ideálny materiál na chlapskú párty.

Zmien sa dočkal aj veľmi obľúbený „kartičkový“ mód NHL Hockey Ultimate Team. V tomto režime a v EASHL Online Seasons pribudli tzv. sezóny. Ich princíp je totožný s FIFOU 13, kde sa prvýkrát objavili – hráči v rámci sezóny odohrajú určitý počet zápasov (obvykle desať) a podľa získaných bodov postúpia do vyššej divízie, ostanú v rovnakej alebo zostúpia do nižšej. Sezóny sú príjemným spestrením online hrania. Najmä v NHL HUT nás v minulosti iritovala obmedzená ponuka. Buď ste hrali online turnaj, alebo samostatný zápas. Sezóny výborne vypĺňajú medzeru.

Aj Be A Promód pokračuje v niekoľkoročnej evolúcii. Pôvodne ste hrali iba v NHL, neskôr sa objavila možnosť hrať v juniorských ligách a prepracovať sa do NHL draftu. NHL 14 hokejovú stránku výrazne nemení, rozširuje ju však o interakciu mimo ľadu. Ak ste hrali nezávislú futbalovú hru New Star Soccer, potom máte približnú predstavu. Váš hráč bude často komunikovať s médiami a rozhodovať sa v rôznorodých situáciách. Každé rozhodnutie pritom ovplyvňuje vzťah s trénerom, spoluhráčmi či fanúšikmi. Dodajme, že zápasy v Be A Pro režime sa stále hrajú v reálnom čase, a to na dvadsať minútové tretiny. Čas, kedy váš hokejista sedí na striedačke, však môžete preskočiť.

Dianie na ľade sa od predchádzajúceho ročníka výraznejšie nemení. Za posledné roky sme si zvykli na hru pri mantineloch aj bitky, ktoré sa však opäť menia – kamera ostáva bez zmeny, hráči sa bijú v rovnakom zobrazení, v ktorom sledujete zvyšok zápasu. Toto rozhodnutie chválime, v minulosti pôsobil strih kamery veľmi rušivo.

Hoci sa hrateľnosť novej NHL-ky výrazne nemení, novinky, ktoré vývojári z EA Sports zakomponovali, majú na celkovú prezentáciu hry pozitívny vplyv. Góly padajú z podobných situácií ako pred rokom, zaručený spôsob, ako dať gól sme však zatiaľ nenašli. Brankári nie sú dokonalí, pomerne často sa nám podarilo cih „prestreliť“. Hokej je síce fyzická hra a najmä v Amerike majú diváci radi „Big hity“, v tomto smere to však NHL 14 niekedy mierne preháňa.

Pred testovaním NHL 14 sme niekoľko hodín hrali predchádzajúci ročník. Zisťovali sme, aký veľký bude skok medzi oboma hrami a treba povedať, že na prvý pohľad sme nenašli žiadnu výraznejšiu zmenu. Hokej sa hrá v oboch prípadoch rovnako a to isté platí aj o celkovej atmosfére. Z času na čas si však všimnete menší detail – úspešné obohranie spoluhráča vďaka jednoduchšiemu robeniu trikov, nové bitky, vylepšenú fyziku puku, ktorú oceníte pri veľkom tlaku na súperovu bránu. Správanie hráčov, ktorí sa nenechávajú otĺkať po odpískaní prerušenia. Vrážanie do hráčov, ktoré vám v minulosti tolerovali rozhodcovia aj súperi, môže skončiť v 14-ke bitkou. Sú to drobné detaily, ktoré však potešia. A niektoré situácie sú vďaka vylepšenej fyzike opäť hokejovejšie.

Ťažko povedať, či je sumár noviniek dostatočný. Fanúšikovia hokeja už pravdepodobne NHL-ku majú doma. Škatuľu s hrou obmieňajú každý rok a nevadí im to. Tí ostatní si môžu vyskúšať demoverziu – ak chcete šetriť a neplánujete vymeniť 13-ku za 14-ku, nová NHL nemá v rukáve žiadne eso, ktoré vás presvedčí o opaku. Virtuálny hokej je však tento rok opäť lepší.

Informácie o hre

Game Cover
NHL 14
Platforma: PS3
Žáner: šport
Výrobca: EA Sports
Distribútor v SR: EA
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: EA
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

80%
 
Hokejová telenovela
  Klady
  • nové bitky
  • NHL 94 režim
  • Be A Pro aj mimo ľadu
  Zápory
  • málo zmien
  • kolízny systém niekedy prekvapí
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk