Dragon´s Dogma: Dark Arisen - Recenzia

 

Jedno z najlepších konzolových RPG minulého roka sa v reedícii dostáva na pulty obchodov. Ponúka mierne úpravy herného systému a viac ako desať hodín nového obsahu. Dragon´s Dogma bola jedna z hier, ktoré nás minulý rok príjemne prekvapili. Na prvý pohľad neznáme RPG od Capcomu očarilo mnohých hráčov i kritikov a išlo o jedno z najlepších RPG, ktoré sa dostali na pulty obchodov. Prakticky presne rok po vydaní si môžete prečítať recenziu na titul Dragon´s Dogma: Dark Arisen.

Dark Arisen je podtitul datadisku, ktorý sa na trh dostal koncom apríla. Z technického hľadiska však nejde o klasický prídavok, ale reedíciu pôvodnej hry. Na disku s hrou sa totižto nachádza mierne upravená hra z minulého roka, obohatená o nový herný obsah, samotný datadisk. Z pohľadu hráča, ktorý si Dragon´s Dogma kúpil pred rokom – Dark Arisen je dostupný iba v balení s pôvodnou hrou či už vo fyzickej alebo digitálnej podobe. Datadisk si teda v samostatnej forme nezakúpite. Výrobca to vysvetľuje tým, že Dark Arisen ponúka okrem nového obsahu aj množstvo drobných zmien a úprav, ktoré boli aplikované do pôvodnej hry, resp. do základných herných mechanizmov. Z toho dôvodu nie je možné samostatne predávať iba nový obsah. Autorov však chválime, že hru predávajú za nižšiu cenu. 27 EUR je primeraná cena, aj keď stále o niečo drahšia v porovnaní s bežnými DLC balíkmi.

Z pohľadu nového hráča je však Dark Arisen výborná ponuka. Za cenu, ktorá je, v porovnaní s novinkami na trhu, polovičná, dostane používateľ jedno z najlepších RPG minulého roka, ktoré bolo od vydania upravené, vylepšené a rozšírené o novú hernú oblasť.

Nakoľko je samotná hra mierne schizofrenická, rozdvojená bude aj táto recenzia. Nasledujúci odsek je určený majiteľom pôvodnej hry, nováčikov oboznámime s Dragon´s Dogma následne. Dark Arisen je názov novej oblasti, ktorá ponúka približne 10 až 15 hodín herného obsahu. Oproti pôvodnej hre je prídavok značne lineárny. V podstate ide iba o jeden veľký dungeon, ktorý je zameraný na boj. Dragon´s Dogma z hľadiska bojového systému exceluje a ak vás baví bojovať, z Dark Arisen budete nadšení. V tejto súvislosti spomeňme, že vchod do novej lokality sa objaví po približne hodine hrania (prostredníctvom špeciálnej NPC postavy), avšak nový obsah je určený pre postavy na vyššej úrovni. Ak je level vášho hrdinu menší ako 50, do novej lokality ani necestujte. Nemá to zmysel a neustále umieranie vás bude frustrovať. Dodajme ešte, že Dark Arisen umožňuje import uložených pozícií z pôvodnej hry, takže hráči nemusia opätovne prechádzať celú hru, aby si mohli vyskúšať nové lokality.

Ak ste pôvodnú hru hrali, v čítaní recenzie už nemusíte pokračovať. Všetky potrebné informácie sme zhrnuli. Zvyšok článku bude venovaný nováčikom.

Ignorujme teraz nový obsah a zamerajme sa na pôvodnú hru. Dragon´s Dogma na nás od prvých minút hrania pôsobil ako hry zo série Gothic pre PC. S týmto titulom má Dragon´s Dogma niekoľko spoločných čŕt, avšak toto prirovnanie berte s rezervou.

V prvom rade, hra DD je do veľkej miery zameraná na boj, ktorý je dynamický a zábavný. V druhom rade, herný svet je pomerne bohatý na rôzne predmety roztrúsené po virtuálnom svete. Tieto predmety zbierate a kombinujete. Kto si spomína na Gothic a virtuálne zbieranie húb, ten toto prirovnanie určite pochopí. Aj keď je potrebné spomenúť, že Dragon´s Dogma nedisponuje až takou hustotou virtuálnych rastliniek a iného „odpadu“. Ďalšou podobnou vlastnosťou je náročnosť hry. Tá môže byť pre niektorých hráčov zo začiatku mierne prehnaná, avšak stačí splniť niekoľko úloh, „nerushovať“ hranie a čoskoro bude váš hrdina aspoň o trochu silnejší ako okolie. Dragon´s Dogma nám pripomenul Gothic aj dizajnom herného sveta a celkovou atmosférou. Samozrejme, obe hry sa v mnohých vlastnostiach líšia, avšak ak máme toto RPG niekomu odporučiť, fanúšikovia série Gothic by mohli zbystriť pozornosť. Na druhej strane, je to iba náš subjektívny pocit.

Dragon´s Dogma nás zaujal aj niektorými ďalšími hernými prvkami. Boj sme už síce spomínali, v hre však nájdete množstvo „bossov“, resp. silnejších protivníkov. Titul je v tomto smere jedinečný, nakoľko hrdina môže liezť po veľkom nepriateľovi a dostať sa tak do vhodnejšej útočnej pozície. Ak máte radi fantasy filmy, kde hlavný hrdina vyskočí na kyklopa, štverá sa po jeho chrbte, vylezie mu na hlavu a zapichne meč do oka, podobný zážitok vám ponúkne aj Dragon´s Dogma. Avšak v hlavnej úlohe budete vy. V tejto súvislosti však dodajme, že štveranie sa po veľkých príšerách je niekedy ťažkopádne a hrdina nereaguje tak, ako by ste čakali.

Čo sa RPG prvkov týka, hlavný hrdina klasicky získava skúsenostné body, zvyšuje si úroveň a získava ďalšie body, za ktoré si môže kúpiť nové schopnosti. Hráč si môže vybrať z klasickej trojice základných povolaní – bojovník, mág, rogue, avšak výber schopností umožňuje postavu dodatočne profilovať. V tomto smere pripomienky nemáme a rovnako chválime aj herný svet, ktorý je dostatočne príťažlivý na preskúmanie, aby hráča pohltil.

Dragon´s Dogma: Dark Arisen je výborná reedícia vydarenej RPG hry. Fanúšikovia žánru, ktorí pôvodnú hru prepásli, si môžu toto zaváhanie napraviť. Majiteľov pôvodnej hry asi cena reedície nepoteší, avšak Dark Arisen je kvalitný herný obsah, ktorý značke Dragon´s Dogma hanbu nerobí. Ak teda hľadáte RPG dobrodružstvo na leto, máme pre vás jasného favorita.

Informácie o hre

Game Cover
Dragon´s Dogma: Dark Arisen
Platforma: PS3
Žáner: RPG
Výrobca: Capcom
Distribútor v SR: Cenega
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

80%
 
Jedno z najlepších RPG minulého roka je teraz ešte lepšie
  Klady
  • cena
  • bojový systém
  • množstvo herného obsahu
  Zápory
  • slabšia grafika
  • cena – z pohľadu majiteľa pôvodnej hry
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk