SlyCooper: Thieves in Time - Recenzia

 

"Nesnaž sa napraviť niečo, čo nie je pokazené." Fráza, ktorú sa dnes hráči neustále snažia pripomínať vývojárom meniacim pokračovania hier až do takej podoby, že stratia svoje pôvodné čaro. Vývojári a dlhoroční fanúšikovia SlyCooper série zo štúdia Sanzaru Games sa nepochybne tejto zásady držali.

 

Prvé tri hry v sérii malo na starosti štúdio SuckerPunch, no pri prechode na PlayStation 3 sa pustili do InFamous, a SlyCooper tak mal zostať minulosťou. Čo sa ale SanzaruGames nepozdávalo, a potom, ako prišli s kvalitným HD spracovaním prvých troch dielov, dostali od Sony zelenú na tvorbu dielu štvrtého. Niet divu, že sa pri tvorbe pevne držali pravidiel pôvodných hier. Jediným problémom ale je, že zatiaľ čo niečo také funguje pri hrách, medzi ktorých dátumami vydania je len pár ročný rozdiel, sequel prichádzajúci po ôsmych rokoch si zaslúži trochu viac inovácie.

Pokiaľ ste teda predošlé diely hrali, dostať sa do tempa Thieves in Time vám nebude robiť problém, pretože sa vrátili všetky predchádzajúce funkcie. Skákanie po rímsach, vyznačených modrým trblietaním, zbieranie mincí a iných ukrytých predmetov, jednoduchý stealth a zábavné platformové skákanie, presne ako si to pamätáme. A vďaka svojej jednoduchosti do toho rýchlo skočia aj nováčikovia.

Nováčikovia taktiež nebudú mať problémy so sledovaním príbehu. Ten síce nadväzuje na predošlé udalosti, no umne predstavuje staré charaktery novému publiku bez zbytočného naťahovania. Zlodejský medvedík čistotný SlyCooper, Bentley, korytnačka, poskytujúca svoj vysoký intelekt, a silný hroch Murray sú späť, aby vyriešili záhadu miznúcich strán v kronike Slyovej rodiny, kde sú zapísané všetky tajné techniky majstrov zlodejov. Vďaka vhodne načasovanému vynálezu stroja času sa tak stará partia vydá naprieč rôznymi časovými obdobiami za Slyovimi predkami.

Príbeh a jeho prezentácia sa nesú v zábavnom, animákovom duchu, ktorého čaro pobaví aj tých starších, a to najmä vďaka vynikajúcim charakterom, ktorých interakcia prináša so sebou tradičný humor, aký by ste očakávali už pri pohľade na screenshoty. Nezaostáva ani hudba či dabing. Dokonca je k dispozícii aj kvalitné české nahovorenie. Príbeh nás zanesie do rôznych období, čo so sebou prináša možnosť, ba priam nutnosť veľkej variability prostredí.

A práve táto variabilita je jednou z najsilnejších vlastností celej hry a darí sa jej zakryť isté nedostatky, napríklad postupne sa vkrádajúci stereotyp. Ako bolo spomenuté na začiatku, hra takmer vôbec neinovuje, a teda celý čas robíte to isté. Šťastím je, že väčšina z tých vecí je stále zábavná. K dispozícii je celkovo deväť hrateľných charakterov. Okrem pôvodného tímu a Carmelity, Slyovej spoločníčky/prenasledovateľky, si budete môcť zahrať aj za Slyových predkov. Každý má zopár unikátnych pohybov.

Každé obdobie ma taktiež svoj vlastný otvorený svet, kde budete musieť predtým, než sa pustíte do lokálneho bossa, preskúmať terén, vykonať niekoľko záškodníckych misií, skrátka, pripraviť pôdu na úspešné prejdenie akcie. A ak vám to znie ako neustále opakovanie toho istého, tak máte pravdu. Ani variabilita prostredí a charakterov nedokáže odvrátiť občasný stereotyp. Vývojári sa ho snažili zamaskovať rôznymi minihrami, no tie pôsobia akurát ako výplň času a hra by bola bez nich lepšia.

Tradičná hrateľnosť tak so sebou prináša jednoduchosť a len málokedy narazíte na pasáže ponúkajúce akúkoľvek výzvu. A skákačka bez výzvy sa musí riadne obracať, aby udržala hráčov pri obrazovkách, čo sa darí vďaka vtipnému príbehu, charakterom a peknej prezentácii. SlyCooper: Thieves in Time je zábavnou hrou, hodnou mena série, ale drží sa príliš pri zemi a rozhodne nespôsobí žiadnu žánrovú revolúciu.

Informácie o hre

Game Cover
SlyCooper: Thieves in Time
Platforma: PS3
Žáner: Akčná skákačka
Výrobca: SanzaruGames
Distribútor v SR: Sony
Na recenziu poskytol: Sony
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

70%
 
Návrat starej éry
  Klady
  • tradičná hrateľnosť
  • variabilita prostredí
  • prezentácia
  • charaktery
  • český dabing
  Zápory
  • jednoduchosť
  • občasný stereotyp
  • otravné minihry
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk