Need for Speed: Shift 2 Unleashed - Preview PS3

 

Pred dvoma rokmi všetkých prekvapil NFS Shift. Po takmer desiatich rokoch, počas ktorých sa pretekárska séria Need for Speed stále viac posúvala k čistej arkáde v uliciach miest, všetkých prekvapil realistickejší simulátor obmedzený na okruhy. Aký bude jeho nástupca?

Problémom prvého Shiftu bolo, že hra nespadala ani pod plnokrvné simulátory ani pod akčné preteky. Iste, mohli ste vytláčať oponentov z tratí a získavať za to body navyše, ale v skutočnom preteku by ste takto len strácali čas, nehovoriac o tom, že by ste si rozsekali auto. Po vydaní úspešného a čisto akčného Hot Pursuit z pera Criterion Games sa vývojári zo Slightly Mad Studios mohli naplno venovať práci na čistokrvnom simulátore v podobe Shift 2 Unleashed.

{gallery}/novinky/nfs.shift2/130311/{/gallery}

Tento krát vývojári využili skúsenosti zo svojej predošlej práce na tituloch z pretekárskej série GTR, aby nám priniesli ešte realistickejší zážitok. Shift 2 má síce dokonale prepracovaný fyzikálny model vozidiel (čakali by ste snáď niečo iné od titulu, ktorý sa chce pobiť o miesto na výslní s Gran Turismom a s Forzou?), ale presadiť sa chce svojím originálnym prístupom a nie kopírovaním zaužívaných herných postupov.

Preto aj samotní vývojári neprezentujú svoju hru ako simulátor jazdy na aute, ale ako simulátor pretekára. Oproti pôvodnému Shiftu, kde ste si mohli prepnúť kameru aj na pohľad v kabíne, ktorý vyzeral akoby bola kamera nainštalovaná na helme vodiča, pribudol ešte jeden mód zobrazenia – priamo z očí vodiča. Nová kamera posúva hru ešte ďalej čo sa týka realizmu a sprostredkúva autentický adrenalínový zážitok.

{gallery}/novinky/nfs.shift2/130311/3/{/gallery}

Značka Need for Speed totiž u dávno nie je len značkou videoherných pretekov, ale aj skutočný pretekársky tím, ktorý celkom úspešne konkuruje ostatným tímom na pretekárskych okruhoch, a zároveň spolupracuje s hernými vývojármi pri vytváraní prepracovanejších simulácií.

Čo je teda v Shift 2 nové? Na prvom mieste by bol dokonalejšie prepracovaný fyzikálny model, ktorý sa stará o autentický zážitok z jazdy. Nasledujú kompletne prerobené drifty, ktoré sa v predošlom diele až tak nepodarili – tento krát vývojári zužitkovali informácie od skutočných pretekárov a podarilo sa im dostať šmyky na obrazovku tak, ako nikomu predtým. Treťou zásadnou vecou je pohľad z očí pretekára, niečo ako first-person driving. Pozeráte sa na trať cez priezor prilby, vidíte aj výsteľky nad očami a pod nosom a v zákrutách realisticky vidíte účinky preťaženia na jazdca. Ďalej sú to len také drobnosti ako cca 130 upraviteľných vozidiel, vyše 90 skutočných okruhov (vrátane toho Brnenského), nočné a večerné preteky, možnosť dolaďovania nastavenia vozidiel priamo počas skúšobnej jazdy na testovacom okruhu, vytváranie vlastného pretekárskeho štýlu, špičková umelá inteligencia (pretekári radšej spomalia a vyhnú sa vám, akoby malo dôjsť ku kolízii), možnosť zúčastniť sa skutočných pretekárskych súťaží FIA GT a iných so skutočnými licencovanými pretekármi,...

{gallery}/novinky/nfs.shift2/130311/2/{/gallery}

NFS Shift 2 Unleashed je krokom série k čistému simulátoru. Shift má ambície zaradiť sa medzi špičkové tituly na poli simulátorov a pristupuje k tomu vlastným originálnym spôsobom. Hra vyzerá úžasne, hrá sa skvelo (a v náročnosti si v ničom nezadá s Gran Turismom), ale nie je o doťahovaní tisícov skrutiek a hadičiek vo virtuálnom aute, ale skôr o autentickom adrenalínovom zážitku, aký majú z pretekania skutoční jazdci. Nie nadarmo vývojári tvrdia, že palivom v NFS Shift 2 nie je benzín, ale adrenalín.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk