Diggs Nightcrawler - Preview

 

Play Station 3 nie je iba pre veľkých hráčov. Play Station 3 nie sú iba krvavé strieľačky, ktoré z vás, podľa médií, spravia masového vraha. Play Station 3 je aj pre deti. Aj pre tie najmenšie. Už v minulosti sa Sony snažilo svoju konzolu zásobovať zábavou pre najmenších. Buzz, Eye Toy, Eye Pet a teraz najnovšie kniha Wonderbook. Na rozdiel od minulých pokusov, Wonderbook je podľa nás tá správna cesta.

Dôvod je prozaický. Kompletná lokalizácia do češtiny aj vrátane dabingu. Hoci aj detské hry, ktoré boli určené pre Play Station v minulosti, boli z času na čas lokalizované, išlo skôr o príjemné prekvapenie ako samozrejmosť. V prípade Wonderbook hier však veríme, že čeština bude vždy prítomná. Dokazuje to aj ďalšia kniha-hra. Diggs Nightcrawler nemá s Knihou kúziel, čo bola prvá hra využívajúca knihu Wonderbook, nič spoločné. S výnimkou samotnej knihy a spomenutej českej lokalizácie.

Ak ste sa ešte s Wonderbookom nestretli, knihu vám v krátkosti predstavíme. Sony v rámci Play Station konzol často využíva takzvanú augmentovanú realitu. To znamená, že v reálnom svete sa objavujú virtuálne predmety – veľmi jednoducho povedané. Augmentovaná realita sa objavila aj v prípade konzoly PS Vita, priamo v základnom balení boli kartičky, ktoré dokážu herne „ožiť“, ak na ne namierite konzolu. Samozrejme, je potrebné, aby ste mali spustenú hru, ktorá túto funkcionalitu podporuje.

Wonderbook sú v podstate kartičky augmentovanej reality vo veľkom formáte a zviazané do jednej knihy. Princíp však ostáva rovnaký. V prípade Wonderbooku to znamená, že na knihu namierite kameru Play Station Eye a na televízore vznikne nový virtuálny svet vo vašej obývacej izbe. V prípade Knihy kúziel ste si mohli užiť svet Harryho Pottera, Diggs Nightcrawler prináša noirovú detektívku pre najmenších.

V rámci preview kódu sme si mohli prečítať, respektíve pozrieť prvú kapitolu príbehu. Diggs Nightcrawler nie je hra v pravom slova zmysle, skôr je to interaktívny príbeh. Ak by vývojári orezali všetky interaktívne prvky a film vypustili do sveta ako renderovanú rozprávku, pravdepodobne by príbeh dážďovky-detektíva úspech zožal. V našej lokalite je veľkým plusom český dabing. Hoci nie sme milovníci českej lokalizácie, v prípade tohto titulu je to nutnosť a dabing je skutočne vydarený, ak môžeme posudzovať podľa prvej kapitoly.

Pred hráčom sa odohráva pomerne zábavné predstavenie, ktoré môže a musí ovplyvňovať svojou interakciou. Niekedy stačí zamávať ovládačom Move, inokedy je potrebné knihu otočiť. V určitých pasážach budete knihou triasť, natáčať ju a, samozrejme, otáčať listami, aby ste prešli na ďalšiu stranu príbehu. Tým sme zároveň zosumarizovali „hrateľnosť“ – bežný ovládač nebudete potrebovať a hoci sa aktivity, ktoré robíte s knihou, opakujú, ide o príjemný oddychový herný zážitok. Uvidíme, akú „hraciu“ dobu ponúkne plná verzia, preview verziu s prvou kapitolou sme dokončili v priebehu polhodiny.

Opäť však pripomíname, že nejde o klasickú hru. Diggs Nightcrawler na nás spravil pozitívny dojem a aj napriek tomu, že ide o hru, určenú predovšetkým deťom, počas testovania preview verzie sme sa zabavili. Tento titul opakovane hrať nebudete, no na druhej strane sa vaše deti s touto knižkou určite radi pochvália svojim kamarátom, keď k nim prídu na návštevu. Práve kombinácia príbehu, oddychu, interaktívneho vstupu hráča do deja je hlavným dôvodom, prečo nás Diggs Nightcrawler oslovil.

Od plnej verzie výraznú zmenu nečakáme a možno bude otáčanie knihy z pohľadu bežného hráča časom stereotypné, avšak dieťa táto kniha zabaví. Z nášho pohľadu sa objavujú skôr otázniky, akým spôsobom budeme plnú verziu hodnotiť. Budeme namiesto hrateľnosti recenzovať príbeh a umelecké spracovanie, ako keby sme recenzovali bežný film alebo knihu? Hra, film, kniha, všetky tieto aspekty Diggs Nightcrawler totižto spája a už teraz sa na plnú verziu tešíme. Nebude to hra roka, ale určite to bude príjemná skúsenosť a pri pohľade na cenu 15,99 EUR (hra samotná, bez knihy Wonderbook a bez Play Station Move) uznanlivo kývame hlavou.

Informácie o hre

Game Cover
Injustice: Gods Among Us
Platforma: PS3
Žáner: interaktívna kniha
Výrobca: SCEE London
Distribútor v SR: Sony
Dátum vydania: 27. 5. 2013
Zaujala vás táto hra? Predobjednajte si ju na GameExpres.sk

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk