Dust 514 - Preview

 

Dust 514 obsahuje tri vlastnosti, pre ktoré by mali hráči zbystriť svoju pozornosť. Prvou je free-to-play koncept na PS3, ktorý sme zatiaľ na žiadnej konzole nevideli. Hru si budete môcť stiahnuť z PSN zadarmo a hrať sa bez toho, aby ste do hry investovali čo i len cent. Druhou je spojenie hry s legendárnou MMORPG EVE Online, ktorá sa už niekoľko rokov úspešne potuluje v hernej branži. No a tou treťou je priama interakcia medzi týmito dvoma hrami.

Ak ste niekedy počuli o EVE Online, určite viete, že sa jedná o veľmi komplexné MMO, kde tvorcovia nechali voľnú ruku každému hráčovi, vrátane obsadzovania sveta, riadenia ekonomiky, robenia si napriek a iné veci, ktoré v bežných Online hrách nenájdete. Možno ste sa aj dočítali, že jeden človek v hre dokázal zničiť celú ekonomiku, podobne ako sa tomu je „u nás“ v „RL“.

DUST 514 má do tohto sveta priniesť novú dimenziu, kde hráči budú ovply vňovať priebeh sveta EVE v reálnom čase a naopak. Ako príklad sa dá uviesť možnosť EVE korporácie (či v MMO žargóne guildy) nastaviť útok na satelit, ktorý umožňuje hráčom komunikovať v oblasti (takzvaný local chat), čím vyradia na určitý čas dôležitý intel v oblasti. Či naopak hráči DUST 514 môžu poprosiť o orbitálne bombardovanie priamo uprostred zápasu hráčov EVE.

Znie to úžasne, no funguje to v praxi? Aj áno, aj nie. Všetko záleží od komunity, pričom vieme, že EVE na to komunitu stavanú má, no pri free-to-play modeli DUST-u 514 ostávame mierne (a možno aj viac) skeptickí.

Ale poďme sa pozrieť rovno na hru. Hra obsahuje možnosť vylepšovania vašej postavy kúpou zbraní, zbroje a všakovakých iných „serepetičiek“ (tzv. gadgety), ktoré využijete pri masakrovaní svojich nepriateľov. Ostatne s touto featurekou sa stretnete hneď po stiahnutí hry. Po pár hrách zarobíte nejaké tie peniažky , za ktoré si budete môcť zakúpiť prvé gadgety, ktoré by vám mali pomôcť zmeniť hru k vášmu prospechu. Tu ale nastáva prvý problém, pri ktorom môžu zaškrípať zuby. Jedná sa o to , že k týmto veciam máte limitovaný prístup. Lepšie povedané, máte prednastavené, koľkokrát môžete umrieť, kým vám puška či iný gadget, zmizne z inventára.

Síce existujú takzvané „blueprints“, vďaka ktorým sa vám odomkne daná vec navždy, no stoja reálne peniaze (či menu, ktorú za reálne peniaze kúpite). Tu sa tvorcovia hry vyhovárajú na design, ktorý má prepájať ekonomiku EVE a DUST514, keďže sa aj vy môžete pridať do korporácie, a tým pádom od nich dostávať „výplatu“. Existuje tu klasický aukčný dom, kde tieto veci môžete vymieňať, no to neznamená, že vám hráči vymenia platenú vec za hernú menu bez reálnej hodnoty.

Nejaký veľký a kvalitný herný zážitok však neočakávajte , keďže sa naozaj jedná o betu, ktorej význam by sa dal porovnať s betami spred desiatich rokov. Lagy, frame-dropy, grafické chyby, to všetko bráni zhodnotiť celkový gameplay. Avšak ak hra pobeží pri spustení bez týchto problémov, môžete sa tešiť na futuristický battlefield s vozidlami, lietadlami, obrovskými mapami pre 48 hráčov a niekoľko herných modov, ktoré hra ponúka.

Záverečné hodnotenie

Avšak budem nadarmo hovoriť o hre, ktorá bude free to play, celkový herný zážitok si budete môcť vyskúšať už onedlho aj vy. Dúfajme však, že tvorcovia to s týmito originálnymi nápadmi trošku neprehnali a nebude sa jednať o klasický pay-to-win, lebo, po pravde, mne to tak z hrania pripadalo. Každopádne je to ale obrovský skok pre konzolových hráčov (F2P) ako aj hráčov MMO (spojenie dvoch žánrov do jedného sveta), čím si hra určite zaslúži vašu pozornosť.

Korekcia: Zdenka Schwarzová

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk