Borderlands 2 - Recenzia

 

Hra Borderlands 2 sa na trhu objavila na jeseň 2012. O takmer dva roky zavítala aj na prenosný handheld od Sony. Ide o ďalší titul do postupne sa rozrastajúcej knižnice PS Vity, ktorý spadá do menej lákavej kategórie "porty a remaky". Na rozdiel od remakov z poslednej doby má Borderlands 2 jednu nevýhodu. Táto hra bola pôvodne určená pre konzolu PS3.

V praxi to znamená, že vývojári z Iron Galaxy Studios dostali naozaj náročnú úlohu. Bez ohľadu na to, čo nám Sony tvrdilo pred pár rokmi - PS Vita nie je PS3 do vrecka. Výkonnostný rozdiel medzi oboma konzolami je zrejmý a hoci je Vita stále najvýkonnejším dedikovaným handheldom na trhu, PS3 hry si na nej nezahráte. Toto tvrdenie je dlhodobo známe a nikoho ním neprekvapíme. Aj preto sme podrobne sledovali informácie z vývoja portu a dlhú dobu sa o Borderlands 2 príliš nehovorilo. Tesne pred vydaním sa začali objavovať správy, že vývojári museli hru silno optimalizovať, graficky zjednodušiť a inak prispôsobiť potrebám Vity. Okrem iného znížili multiplayer zo štyroch hráčov na dve osoby.

Je zrejmé, kam smerujeme. Ak ste doteraz Borderlands 2 nikdy nehrali, potom si rozdiel v spracovaní nevšimnete. Ak ste však Borderlands 2 hrali - a nedajbože na PC - potom vás verzia pre Vitu prefacká pri prvom spustení. Grafika je strohejšia, efekty v hre nenájdete a dokonca sa vytratili aj také detaily, akými sú vystrelené náboje. Je to škoda, projektily nám obvykle pomáhali prispôsobiť mierenie tak, aby sme skórovali viac headshotov. Vo Vita verzii vám však grafika nebude pomáhať.

Grafická pitva nie je jediným nedostatkom prenosnej verzie. Konzola ani po osekaní grafiky hru nezvládala, a preto vývojári naprogramovali nepriateľov tak, aby sa ich mŕtve telá automaticky vyparili. Takisto obmedzili aj počet protivníkov. Po väčšinu času budete bojovať s maximálne tromi až štyrmi nepriateľmi. Ku koncu hry sa ich počet sem-tam rozrastie na 5 - 6 nepriateľov. Hoci sme toto obmedzenie zo začiatku považovali za zápor, v neskorších častiach hry vám nebude až tak veľmi vadiť - nudiť sa nebudete a na obrazovke bude stále rušno. Obmedzenie multiplayeru na dvoch hráčov sme už spomenuli.

Ak by sme sa pozreli čisto na fakty, je zrejmé, že Borderlands 2 pre Vitu je najhoršia verzia tohto titulu. Na druhej strane... Aj v takejto orezanej forme ide stále o zábavnú hru. Koncept sa nemení, hrateľnosť je trochu ovplyvnená obmedzením počtu nepriateľov, avšak podstata Borderlands 2 ostáva nezmenená. A to je to, čo robí hru zábavnou a chytľavou.

Priznávame sa, že sme mali pri recenzovaní tejto verzie v hlave príliš veľa otázok a pochybností. Na jednej strane nám vadilo spomenuté osekanie hry, na druhej strane sme ho po pár minútach hrania prestali vnímať a hru sme si užívali. Nevadili nám pomalšie reakcie systému v inventári a ostatných ponukách, neobmedzovali nás ani dlhšie časy pri načítaní máp. Na tieto problémy sme zabudli a užívali sme si samotnú hru.

Hlavnou výhodou Vita verzie je prenosnosť. Borderlands 2 môžete mať so sebou všade a svoj postup v hre môžete synchronizovať s PS3 verziou. Ak však budete často prepínať medzi oboma verziami, potom vám nedokonalosti Vita verzie udrú do očí ešte viac. Ale ako vravíme, je to iba otázka zvyku. Po pár hodinách si opäť zvyknete.

Problémom Vita verzie nie je iba nedostatok výkonu, ale aj fakt, že hra vyšla takmer pred dvoma rokmi. Ťažko teda definovať, komu presne je Vita verzia určená. Ak ste hru hrali a prešli, nemáte najmenší dôvod sa o Vita verziu zaujímať. Pre majiteľov PS3 verzie, ktorí majú hru rozohranú na "veľkej konzole", však ide o príjemného spoločníka - ak sú ochotní za hru opätovne platiť. Avšak predpokladáme, že väčšina fanúšikov už hru dávno dokončila a odložila.

Poslednou skupinou sú hráči, ktorí Borderlands 2 nikdy nehrali. Pre nich je Vita verzia vhodnou voľbou, ak sú ochotní odpustiť mobilnej verzie jej nedostatky. Z vlastnej skúsenosti však môžeme povedať, že sme Sony a Iron Galaxy Studios vďační za možnosť zahrať si Borderlands 2 aj na cestách. Verzia pre Vitu nie je dokonalá, má nedostatky, prišla pomerne neskoro, avšak určite sa nájdu majitelia Vity, ktorí ju ocenia. Predajnosť konzoly však Borderlands 2 asi nezlepší.

Informácie o hre

Game CoverGameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Borderlands 2
Platforma: PS Vita
Žáner: Akčné RPG
Výrobca: Gearbox Software / Iron Galaxy Studios
Distribútor: Sony
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: GameExpres.sk
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

70%
 
"Technicky najhoršia verzia, ale stále veľmi zábavná"
Klady
  • 6 DLC balíkov v balení
  • cross-save s PS3
  • (relatívne) nižšia cena
  • zábavnosť hry
Zápory
  • osekaná grafika
  • ďalšie obmedzenia
  • technicky najhoršia verzia hry
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk