God of War Collection - Recenzia

 

Sony sa viacerými spôsobmi snaží, aby bolo na PS Vite čo hrať. Okrem toho, že produkuje exkluzívne AAA tituly, portuje na handheld aj remaky svojich obľúbených sérií. Nedávno sme recenzovali Sly Trilogy, tento port sa podľa nás naozaj podaril. Po necelom mesiaci prichádza ešte zaujímavejší herný obsah v podobe prvých dvoch dielov obľúbenej série God of War. A aby toho nebolo málo, v júli sa objaví Ratchet & Clank. Pozrime sa však na Kratosa, ktorý nedopadol úplne podľa očakávaní.

Ťažko povedať, čo je dôvodom nášho menšieho sklamania. God of War 1 a 2 sú výborné hry, ktoré sa oplatia a treba si ich zahrať. Či už na Vite alebo v totožnej kolekcii na PS3. Zakúpenie hry vám sprístupní kolekciu pre obe platformy. Bohužiaľ, s technickým spracovaním verzie pre Vitu nie sme úplne spokojní. Možno nás rozmaznal medvedík čistotný Sly Cooper, ktorého trilógia sadla na Vitu ako zadok na šerbeľ. Sly svoj pôvod z čias PS2-ky nedokázal úplne zakryť, ale aj vďaka kreslenej grafike a bezproblémovému technickému spracovaniu pôsobil na handhelde veľmi prirodzene.

To sa o God of War nedá povedať. Verzia pre Vitu vychádza z HD remaku pre PS3. Grafika je však na Vite o poznanie horšia, až sme mali pocit, že hráme originál. V prípade God of War 2 je situácia trochu lepšia, ale naše očakávania boli vyššie. Aj napriek horšej grafike sa hra v niektorých momentoch nevyhne drobnému spomaleniu – nejde o nič výrazné, čo by sa negatívne prejavilo na hrateľnosti. Opäť sa budeme odvolávať na Sly Trilogy. Po bezchybnom porte Slya sme rovnakú kvalitu očakávali aj od God of War Collection, avšak nedostavila sa. Obe kolekcie pritom vyšli pôvodne na PS2 a neskôr v HD verzii na PS3. Je však možné, že Vita niektoré grafické efekty nezvláda ako PS3. Aj preto vyzerá kolekcia v mobilnej verzii o poznanie horšie. Kritizujeme aj kvalitu zvuku, ktorá je počas hrania striedavá a v niektorých momentoch pôsobí ako nekvalitné nahrávky z rádia.

Takisto sa nám nepáči nútené využitie ovládacích prvkov, ktoré Vita ponúka. Zatiaľ čo na PS2/3 otváral Kratos truhlice pomocou tlačidla O, na Vite sa budete musieť dotýkať zadnej dotykovej plochy. Toto riešenie nám nepríde najpohodlnejšie a pokiaľ to nie je vyslovene nutné, preferujeme, ak nie je zadná plocha využitá. God of War Collection ju využíva samoúčelne a nedá sa vypnúť ani v nastaveniach.

Toľko ku kritike, z ktorej by ste mohli nadobudnúť pocit, že God of War Collection je pre Vitu zlá hra. Nie je to pravda. Herný obsah ostáva bezo zmeny a je výborný. Osobne preferujeme najmä druhý diel, ktorý považujeme za najlepší zo série a pri hraní GoW Collection máte výbornú príležitosť všimnúť si ten skok, ktorý dosiahli vývojári medzi prvým a druhým dielom. Bez ohľadu na slabšiu grafiku, nestabilnú kvalitu zvuku a nútené využitie zadnej dotykovej plochy je God of War Collection vo svojom jadre vynikajúci titul. Najmä čo sa týka hrateľnosti.

Hranie GoW Collection sme si počas cestovania užili. Nemôžeme si však pomôcť, pri hraní kolekcie na PS3 by bol herný zážitok o poznanie lepší. Takýto pocit sa pri hraní Sly Trilogy na Vite nedostavil a je to hlavný dôvod, prečo má GoW Collection nižšie hodnotenie. Hoci sú GoW 1,2 výborné hry, na Vite nie sú prezentované ideálne, a to aj napriek tomu, že dôvody sú skôr kozmetického rázu – rozmazaná a nedetailná grafika na pomery HD remaku, nižší počet maximálneho počtu fps, čo sa prejavuje aj na plynulosti animácií, občasné spomalenie hry, kolísavá kvalita zvuku a nutnosť používať zadný dotykový panel. Na druhej strane ak ste si už PS3 verziu HD remaku kúpili cez PSN, port na Vitu si zahráte bezplatne.
 

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
God of War Collection
Platforma: PS Vita
Žáner: akčná hra
Výrobca: Bluepoint Games
Distribútor v GB: Sony
Distribútor v SR: Sony
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na PSN

Naše hodnotenie

70%
 
"Technologicky nedokonalý port vynikajúcich hier"
  Klady
  • zábavnosť God of War
  • dve hry v balení
  • nižšia cena
  • cross-buy s PS3 verziou, kúpenou cez PSN
  Zápory
  • rozmazaná grafika s orezanými detailmi
  • nie úplne plynulé animácie
  • občasný pokles fps
  • kolísavá kvalita zvuku
  • nútené používanie zadnej dotykovej plochy
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk