Soul Sacrifice Delta - Recenzia

 

Minulý rok v máji sme písali o hre menom Soul Sacrifice. Toto japonské RPG malo naštartovať predaje prenosnej konzoly spoločnosti Sony a na východe sa tento efekt aj dostavil. Vkus európskych, resp. amerických a japonských hráčov sa však niekedy líši a aj preto bol Soul Sacrifice v našich zemepisných šírkach prijatý rôznorodo.

Nám sa hra páčila a strávili sme pri nej viac ako 20 hodín. Hoci nám niektoré prvky herného dizajnu vadili, dokázali sme ich „prekusnúť“ a dobre si užiť to, čo Soul Sacrifice ponúka. Je toho pomerne dosť – zaujímavý príbeh, vývoj postavy a súboje s bossmi, ktoré vyžadujú trochu logického uvažovania a vhodný výber schopností. Na druhej strane nám vadil dizajn herného sveta, ktorý je delený na malé bojové arény. Výsledkom toho je rýchly nástup stereotypu, pretože herná náplň sa nemení. Vstúpiť do arény, poraziť niekoľko slabších nepriateľov alebo veľkého bossa. A tak stále dookola.

Soul Sacrifice Delta tento princíp nemení. Ak vám vadila jednotvárnosť už pred rokom, potom sa bude v Delte situácia opakovať a nemá zmysel o hre uvažovať. V opačnom prípade je Delta pre vás ako stvorená – využíva totožný koncept, vylepšuje ho a pridáva množstvo nového herného obsahu. Z pohľadu hráča, ktorý Soul Sacrifice ešte nehral, je takisto voľba jednoznačná. Delta je Soul Sacrifice 1,5 a obsahuje všetok obsah z pôvodnej hry. Nad kúpou pôvodnej verzie teda nemá zmysel uvažovať.

Delta má v základnom balení pribalené aj všetky DLC balíčky, ktoré vyšli pre pôvodnú verziu. Okrem toho prináša nové schopnosti, nepriateľov, bossov, spoločníkov, lokality a misie. Rozšírenie herného obsahu nie je samo o sebe pádnym dôvodom pre vydanie vylepšenej edície. Uvedomujú si to aj vývojári, ktorí prinášajú niekoľko príjemných zmien, ktoré v porovnaní s rok starou verziou chválime.

Najpríjemnejšou novinkou je pridanie nových frakcií. Tie nemajú iba kozmetický význam a takisto nie sú iba ďalším spôsobom, ako do hry zakomponovať viac bočných príbehov a misií. Tento účel, samozrejme, spĺňajú, avšak zároveň dávajú hráčovi väčšiu voľnosť pri vývoji hrdinu. Vylepšovanie postavy totiž v Soul Sacrifice funguje obetovaním alebo záchranou porazeného nepriateľa. Jeho obetovanie vám zlepší mágiu a zároveň zvýši počet použití jednotlivých schopností v danom boji. Záchrana príšery obnoví hrdinov život. Tento systém nie je úplne ideálny a najmä v náročných bojoch bol hráč v pôvodnom Soul Sacrifice často nútený obetovať príšery, aby si doplnil schopnosti a mohol vôbec bojovať.

Delta prináša dvojicu nových frakcií. Celkovo sú v hre tri a každá z nich má iné presvedčenie. Avalon je frakcia z pôvodnej hry, ktorej mottom je obetovanie príšer. Sanctuarium je protipól a členovia tohto rádu sa snažia zachrániť všetky príšery. Schizofrenickým rádom je Grim, ktorý necháva rozhodovanie na osud, resp. na náhodu. Z hľadiska hrateľnosti je dôležité najmä to, že schopností počas boja vám obnovuje správanie sa podľa presvedčenia tej ktorej frakcie. Inak povedané, zatiaľ čo vás pôvodný Soul Sacrifice nútil príšery obetovať, teraz si stačí vybrať správnu frakciu a hrať, ako chcete. Dodržiavať pravidlá frakcie sa však oplatí, pretože po boji získate dodatočnú odmenu.

Novinkou je aj vylepšený bojový systém, ktorý umožňuje efektívnejšie kombinovať niektoré schopnosti počas boja. Kombinovať budete rôzne typy schopností vášho hrdinu, ale aj útoky v spolupráci s ostatnými hráčmi. Práve kooperatívny online multiplayer ponúka najlepší herný zážitok. Za predpokladu, že hráte s kamarátmi alebo s hráčmi, ktorí chcú hrať tímovo a vedia, ako na to. Súboje s najsilnejšími bossmi sú naozaj ťažké a sami ich nezvládnete – ani s pomocníkmi, ktorých ovláda umelá inteligencia.

Hráči pôvodnej verzie si môžu do Delty preniesť svoju uloženú pozíciu. Tento proces označí niektoré misie za splnené. Hoci sa úroveň hrdinu resetne na 1, do Delty sa prenesú aj niektoré schopnosti, čo zjednoduší a urýchli úvodný rozbeh.

Soul Sacrifice Delta je jedna z mála exkluzívnych hier pre PS Vitu, ktoré sú skutočne unikátne a ponúkajú herný zážitok, aký nenájdete na žiadnej inej platforme. Z pohľadu lokálneho hráča však dosť záleží na tom, aký má vzťah k východnej hernej tvorbe. Soul Sacrifice Delta je žáner JRPG a hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, je naozaj komplexný. Obrovské množstvo schopností, ktoré sa dajú ľubovoľne kombinovať je základom úspechu a zároveň trochu oživuje inak jednotvárnu hrateľnosť. Aj kvôli tomu niektorí hráči hru Soul Sacrifice milujú a iní tento titul nenávidia. A to isté sa bude opakovať aj pri hraní vylepšenej reedície. Je však škoda, že majitelia pôvodnej verzie nemajú možnosť kúpiť si, resp. upgradovať na Deltu so zľavou.
 

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Soul Sacrifice Delta
Platforma: PS Vita
Žáner: akčné RPG
Výrobca: Marvelous AQL
Distribútor v GB: PSN
Distribútor v SR: PSN
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na PSN

Naše hodnotenie

85%
 
"Reedícia s novým herným obsahom a viacerými vylepšeniami"
  Klady
  • nové frakcie majú reálny vplyv na spôsob hrania
  • možnosť tvoriť kombá počas boja
  • nový herný obsah
  • nový obchod Bazaar Ledger
  • veľké množstvo schopností
  Zápory
  • stále nezaujímavá grafika
  • stále riziko rýchleho stereotypu
  • cena pre majiteľov pôvodnej verzie
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk