Stealth Inc.: A Clone in the Dark - Recenzia

 

PS Vita sa možno nepredáva tak dobre, ako by Sony očakávalo, zaujímavé hry tejto konzole však nechýbajú. Nejde o AAA tituly, po akých túžia hard-core hráči, avšak zástancovia „alternatívy“ sa môžu tešiť. Po výbornom Hotline Miami prichádza ďalšia zaujímavá hra(čka).

Stealth Inc. A Clone in the Dark je ideálnym príkladom titulu, ktorý je distribuovaný cez digitálny obchod PlayStation Store. Hráčom ponúka verziu pre PS3 a VITU v jednom balíku a za cenu jednej hry. Sťahovateľný balíček v hodnote 3,49 EUR je počas dvoch týždňov od uvedenia dostupný bezplatne. Svoj herný progres si vďaka funkcii cross-save môžete prenášať medzi konzolami. Absentujúce funkcie, ktoré sme kritizovali v prípade VITA verzie Epického Myšiaka Mickeyho, teda Stealth Inc. ponúka.

Prémiové funkcie by boli samé o sebe zbytočné, ak by hra nedokázala hráča zaujať. Stealth Inc. je však zaujímavou kombináciou nenáročnej 2D grafiky, výborného herného dizajnu a logického myslenia. Práve potreba používania mozgu môže v niektorých prípadoch vyvolávať frustráciu. Hlavným hrdinom hry sú klony, ktoré si interne nazveme Sam Fisher. Klony majú s hrdinom série Splinter Cell spoločné (nielen) okuliare na nočné videnie a drsný výraz. Je diskutabilné, či klony nočnú víziu potrebujú, okuliare ako také sú však užitočnou pomôckou – zreteľne zobrazujú, či je hrdina viditeľný alebo nie. Spája ich aj potreba vyhýbať sa senzorom a bezpečnostným kamerám, či už za pomoci prirodzených tieňov v hernom prostredí alebo pomocou špeciálneho vybavenia, ktoré si môžete hraním sprístupniť.

Hra tieňov je v prípade StealthInc. rovnako dôležitá ako v bežných stealth hrách. Stealth Inc. by sme však skôr definovali ako logickú hru. Logika je základom herného dizajnu a stealth zložka je príjemným spestrením, ktoré dotvára celkovú atmosféru.

StealthInc. ponúka celkovo osem súborov herných úrovní. Každá z nich má svoje zákony – hráč sa začne s herným svetom zoznamovať jednoduchými úlohami. Ak ste v tieni, bezpečnostný senzor vás nevidí a nezabije vás. Tieň sa dá vytvoriť vhodným prispôsobením herného sveta (cháp presunutím pohyblivého objektu z bodu A do bodu B) alebo správnym načasovaním. Postupným hraním sa však komplexnosť herného sveta zvyšuje – pribudnú špeciálne lúče, ktoré klony zabijú, respektíve aktivujú ďalšie objekty. Časom sa objavia aj portály a hra nakoniec všetky herné prvky skombinuje. Náročnosť na logické myslenie rastie, hráč musí podrobne plánovať svoj herný postup. Aby ho však naplánoval, musí pochopiť zákonitostiam virtuálneho sveta.

Výsledkom nie sú prekombinované herné úrovne, ale výborný dizajn. Stealth Inc. veľmi dobre zvyšuje náročnosť a bojuje so stereotypom. Úrovne sa navzájom líšia, každý z ôsmich herných svetov vyžaduje čiastočne iný prístup – samozrejme, určité spoločné prvky sa nachádzajú vo všetkých leveloch. Hoci vás môže náročnosť frustrovať (pripravte sa na časté úmrtia), autori výborne vybalansovali výzvu/náročnosť/zábavu.

Hra síce vo forme statických screenshotov nevyzerá príliš lákavo, vedzte však, že ide o chytľavý titul, ktorý vás dokáže zaujať. Spomenutá rôznorodosť pomáha udržať hráčov záujem a herný svet „prebehnete“ na prvýkrát v priebehu 4 – 5 hodín. Avšak, dokončením všetkých levelov hra nekončí. Práve naopak, Stealth Inc. motivuje k opätovnému hraniu – postupne sa odomykajú ďalšie klony so špeciálnym vybavením, vďaka ktorým je možné riešiť herné hádanky iným spôsobom. Hra zároveň hodnotí spôsob hrania a ak chcete získať hodnotenie S, budete sa musieť naozaj snažiť. Dokončenie všetkých úrovní so známkou S je nielen vzácnou trofejou, ale aj výzvou pre hráčov, ktorých Stealth Inc. skutočne zaujme.

Ťažko definovať, komu je Stealth Inc. určený. Bez ohľadu na stealth atmosféru a 2D grafiku, bez logického myslenia sa nepohnete. Hádanky, aj keď v stealth štýle, budete riešiť počas celej hernej doby. Hra je výborným spestrením portfólia, ktoré VITA momentálne ponúka. Ide o titul, ktorý je jediným svojho druhu. Cena 9,99 EUR je akceptovateľná, ponúkaný herný obsah je zodpovedajúci. Herný zážitok je pádnym dôvodom, prečo si Stealth Inc. zahrať. Ak VITU nevlastníte, nevadí – tento titul si vychutnáte aj na veľkej obrazovke na vašej PS3. Ak hľadáte iný herný zážitok a nebojíte sa rozmýšľania, Stealth Inc. určite vyskúšajte. Stojí za to.

 

Informácie o hre

Game Cover
Stealth Inc.: A Clone in the Dark
Platforma: PS Vita
Žáner: logická plošinovka
Výrobca: Curve Studios
Distribútor v SR: Sony
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na PSN

Naše hodnotenie

80%
 
Logická plošinovka s prímesou stealthu
  Klady
  • hrateľnosť
  • rôznorodosť misií
  • cross-buy, cross-save
  • dizajn
  Zápory
  • Niektoré pasáže môžu frustrovať
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk