Epic Mickey 2: Dvojitý Zásah - Recenzia

 

Epic Mickey je epická hra vďaka dvom veciam. Je v nej myšiak Mickey a epickosť „srší“ zo samotného názvu. S ostatnými aspektmi to však až také „horúce“ nie je.

O tom dávnejšie písal aj kolega the-GURU-man, ktorý recenzoval PS3 verziu. Po viac ako polroku sa hra dostala aj na prenosnú konzolu od SONY a výsledok je rovnako nemastný-neslaný. Hrateľnosť sa vôbec nezmenila, nedostatky sa vyskytujú v Myšiakovi aj naďalej a VITA prináša menšie problémy technického rázu. K tomu si pripočítajme, že Epic Mickey 2 nepodporuje žiadnu z prémiových funkcií, ktorými sa chvália niektoré PS3-Vita hry. Vďaka cross-buy získate verzie pre obe platformy za cenu jednej, cross-save umožňuje prenášať herný postup z Vity na PS3 a naopak. Epic Mickey 2 na VITU však nič z tohto nepodporuje. Ide o samostatný port, bez pridanej hodnoty a bezo zmien.

Predtým ako budeme kritizovať, Epic Mickey 2 nie je zlá hra a jej uvedenie na PS VITE chválime. Podobných hier je na tejto platforme relatívne málo, a aj keď niekto môže kritizovať jej kvalitu – naozaj to nie je AAA titul, a to aj napriek menu Warren Spector – hra je v češtine a predáva sa za veľmi sympatickú cenu – 16,99 eur. Ak však Epického Myšiaka vlastníte na inej platforme, verzia pre VITU vám neponúka žiadnu pridanú hodnotu a nemá zmysel ju kupovať.

the-GURU-man kritizoval vo svojej recenzii najmä zlé platformovanie, umelú inteligenciu a kameru. „Zlé platformovanie“ predstavuje subjektívny názor, je však pravda, že samotná hrateľnosť je veľmi priemerná. Epic Mickey 2 nedokáže motivovať hráča, skákanie v rámci herných úrovní je mierne stereotypné a tuctové. Chýba vzrušenie, charizma alebo niečo ďalšie, čo by hráča výrazne zaujalo. Hru na VITE teda budete hrať najmä z toho dôvodu, že podobných hier na tejto platforme veľa nie je. Na veľkej konzole by ste asi podobnú trpezlivosť nemali a asi by ste spustili ďalšiu hru. Eventuálne, mladší hráči budú nadšení z Disney sveta a české titulky taktiež chválime.

Umelú inteligenciu nekomentujeme, výrazné problémy sme s ňou nezaznamenali. Je možné, že vývojári v tomto smere dokázali implementovať menšie úpravy. Kamera väčšinu času neotravuje, v niektorých momentoch však neposkytuje dostatočný rozhľad. Hlavným problémom VITA verzie je technická (ne)optimalizácia. Tá sa prejavuje náhodným znížením fps, ktoré v niektorých momentoch dosahujú jednociferné hodnoty. Je to škoda, táto nedokonalosť negatívne vplýva na celkový dojem z hry. V niektorých momentoch, kedy je potrebné skákať, zároveň sťažuje samotné hranie, takže v tomto smere má VITA verzia mínus.

V podstate viete všetko potrebné, čo sa dá o Epic Mickey 2 pre PS VITU napísať alebo minimálne zhrnúť. Pred finálnym verdiktom sa pozrime ešte na samotnú hernú náplň – the-GURU-man ju v recenzii pre PS3 zhrnul, ja v rýchlosti zhrniem svoje myšlienky.

Epic Mickey 2 kombinuje skákačku s prvkami otvoreného sveta. V praxi to znamená, že hra nie je vyslovene lineárna, môžete sa túlať po hernom svete, zbierať rôzne drobnosti a naťahovať si hernú dobu. Tá sama o sebe vychádza na nejakých 6 – 7 hodín, ak hovoríme iba o samotnom príbehu. Bohužiaľ, Epic Mickey 2 je mierne chaotický titul a hráč mnohokrát nemá prehľad o tom, kedy a ako môže plniť jednotlivé vedľajšie úlohy. Na to, že má Mickey detský podtón, je v niektorých momentoch priveľmi „dospelácka“. Alebo skôr chaotická?

Tieto pripomienky sa však týkajú iba vedľajšieho herného obsahu. V rámci príbehu stačí neustále sledovať jasne vyznačené body, ktoré vás ženú ďalej. Príbeh obohacujú aj krátke videá, ktoré štýlovo pripomínajú Disney rozprávky, aj s prímesou kresleného muzikálu. V tomto smere musíme Epického Mickeyho jednoznačne pochváliť, atmosféra videí je výborná. Zaujímavou vsuvkou sú aj 2D sekcie – hra je 3D plošinovka, medzi jednotlivými hernými mapami však môžete cestovať pomocou starých premietačiek. Retro premietačkám odpovedá aj retro hrateľnosť v podobe dvojrozmerného pohľadu a klasického skákania. Príjemné spestrenie, avšak z hľadiska zábavy nič svetoborné.

Sumár. Epic Mickey 2 na VITU je taká istá hra ako verzia pre veľké konzoly. Neprináša nič nové, iba negatívum v podobe menších výpadkov fps (snímky za sekundu). Verzia pre VITU neponúka žiadne prémiové PS3-VITA vlastnosti, ide o samostatný titul. Oproti pôvodnej verzii chýba online multiplayer. Pozitívom prenosnej verzie sú české titulky a nižšia uvádzacia cena. Hra samotná, aj napriek tomu, že hrateľnostne ide o priemer, dokáže zaujať a zabaviť. Na VITE profituje aj z malej konkurencie, takže milovníci tohto žánru ocenia každý, ako-tak, kvalitný titul. Ak však máte Mickeyho na Xbox alebo PlayStation, potom je vám VITA verzia zbytočná. A aby sme nezabudli – Mickey má v tejto hre úžasné štetce, s ktorými dokáže robiť virtuálne čáry-máry a sú podstatou hrateľnosti. O nich si však prečítajte v našej PS3 recenzii

Informácie o hre

Game Cover
Epic Mickey 2: Dvojitý Zásah
Platforma: PS Vita
Žáner: Akčná adventúra
Výrobca: Blitz Games Studios
Distribútor v SR: Sony
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

60%
 
Myšiak na cesty
  Klady
  • Mickey
  • Disney svet, atmosféra
  • české titulky, cena
  Zápory
  • pokles fps
  • priemerná hrateľnosť
korekcia: Peťka Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk