RETRO: Mafia - Krásna pocta Scorsesemu z Čiech

RETRO: Mafia - Krásna pocta Scorsesemu z Čiech

 

Lost Heaven, 30 roky. Muž príjemného vzhľadu s ostro rezanou bradou a vlasmi nahladko načesanými dozadu zakrývanými hnedým klobúkom, asi tridsiatnik, vchádza do nepreplneného denného baru a pomaly sa blíži k svojmu stolu. Podľa všetkého ide o dohodnutú schôdzku, nakoľko za stolom už sedí iný muž, tváriaci sa, ako keby na niekoho už dlhšie čakal.

 Tajomný muž: „Detektiv Norman? Můžu si přisednout?“

Tajomný muž si odkladá kabát a klobúk a u šarmantnej čašníčky v typickej rovnošate objednáva cappuccino. Toto, podľa všetkého, nie je stretnutie, ktoré by ste vídavali často. A zo zrejmých dôvodov. Mafiáni sa totiž s vyšetrovateľmi nezvyknú stretávať, teda určite nie niekde na kávičke. Zvyčajne takéto schôdzky nie sú príjemné a zväčša sa končia násilím, častokrát aj smrťou jedného z nich. Toto je ale úplne iný prípad. Tajomný muž s temnou minulosťou prišiel detektívovi ponúknuť obchod, obchod výhodný pre obe strany. A toto je ponuka, ktorá sa neodmieta.

Priama exkurzia do sveta talianskych porušovateľov zákona vo fiktívnom meste Lost Heaven menom Mafia od susedného štúdia Illusion Softworks je ukážkovým príkladom, kedy nepopierateľný talent a nesmierne oddané srdce vložené do vysnívaného projektu dokážu priniesť veľkolepý a vzrušujúci zážitok, na ktorý budete s láskou spomínať aj dve dekády od prvého stretnutia, aj napriek tomu, že za ním nestojí megalomanský finančný rozpočet.

Príbeh gangsterskej hry Mafia je krásny a hráča okamžite pohltí. Jeho poňatie je netradičné, a to retrospektívne. Hlavný (anti)hrdina sa stretáva s detektívom a hovorí mu celý svoj príbeh a práve jeho spomienky tvoria jednotlivé misie. V príbehu sa spájajú všetky dôležité prvky ako oduševnený a charizmatický dabing (hlavne ten český, anglický je totiž strašný), úžasne napísané dialógy a podmanivé prostredie až romanticky pôsobiacich zlatých mafiánskych časov, čím vzniká zázračná konštelácia povyšujúca často tak prostoduchú zábavu, akou sú videohry, na nezabudnuteľný filmový zážitok. A Mafia takým určite je. Tá jej bezkonkurenčná atmosféra a vzrušujúci pohľad do záležitostí jednej veľkej „rodiny“, to všetko sú elementy, na čele ktorých stoja zlaté české ručičky pod vedením Daniela Vávru.

Daniel a jeho tím dokázali namiešať ten najchutnejší kokteil plný rôznych príchutí. Zaujímavé podanie príbehu, otvorené mesto, po ktorom sa môžete voľne pohybovať, najrozmanitejšie postavičky so silnými osobnosťami a typickými rysmi a variabilná náplň misií, ktorá začína pri skromných „taxikárskych“ úlohách a končí až pri vybavovaní si osobných záležitostí u konkurenčného gangu. Tejto hre veľmi pomáha to, že neobsahuje žiadnu vatu. Nie sú tu žiadne zbytočné úlohy, žiadne zbytočné scény a ani zbytočné postavy, bez ktorých by sa hra určite zaobišla. Nie je skvelé len preto, že všetko tu má svoje miesto a svoj účel, ale taktiež (a možno že práve len preto), že to „všetko“ spolu bez chyby kooperuje.

Samotný dej sleduje osudy najskôr obyčajného taxikára, neskôr jednej z najdôležitejších osobností Salieriho gangu, Toma Angela. Je to prostý a pracovitý človek, s ktorým sa osud kruto zahral. Najprv pod hrozbou prestrelenej hlavy pomáha Salieriho mužom dostať sa zo šlamastiky, potom ho za bieleho dňa zmlátia členovia konkurenčného gangu Dona Morella, pred ktorým predtým unikal. Polomŕtvemu Tomovi neostáva nič iné, len sa dostať do bezpečia, a tým je Salieriho bar. Spomenul si totiž, že mu mafiáni, ktorým pomohol, ponúkli pomoc, ak by sa niekedy dostal do problémov a toto je nepochybne situácia, kedy by takúto vrelú ponuku, hoci od takej pochybnej organizácie, neodmietol ani pápež.

Don Salieri: „Jak se jmenuješ chlapče?“
Tom: „Thomas Angelo.“

Tom sa dostal do rodiny a vy ste sa jej členmi stali taktiež. Spolu s Tomom budete pomaly stúpať v hierarchii miestneho gangu čoraz vyššie. Najprv budete vybavovať len drobné službičky, neskôr, keď si vaše schopnosti všimne aj Salieri, už budete vykonávať „honosnejšie“ úlohy a až keď sa dostanete na vrchol, bude vás Salieri považovať doslova za svojho syna. Všetko je ale podmienené príbehom, čiže sa nebudete môcť rozhodnúť, či tú prácu spravíte, alebo nie, alebo či so Salierim budete vôbec spolupracovať. Mafia je príbehová hra so silným aspektom na vopred napísaný vývoj hlavnej postavy a teda jej hrateľné questy sa odvíjajú od príbehu a nie naopak.

V jednom momente rozbíjate Morellovmu gangu nablýskané autá na dvore, inokedy zasa zachraňujete ženu pred miestnymi ožranmi. Takmer každá misia obsahuje aj poriadnu nálož strieľania. Zbraní tu však nie je neúrekom, a takmer pred každou z úloh dostanete od člena gangu presné vybavenie. To ale nie je vôbec zlé, dáva to totiž pocit Salieriho kontroly nad chodom celej organizácie. Niekedy však plány nevyjdú tak ako majú a Tom musí improvizovať. V jednej z misií tak budete musieť utekať cez miestny kostol, ktorý pokropíte nesvätou krvou, v druhej zasa váš pokojný obed preruší ostrá salva zo samopalov, po ktorej ostane len reštaurácia v plameňoch a niekoľko mŕtvych hostí na zemi.

Mafia je plná skvelých misií, a keď sa aj náhodou nájde nie najoriginálnejšia misia, tak aj tá najtradičnejšia dokáže byť veľmi zábavná. Dať niekomu do držky, hlavne keď je to zaslúžené, proste pobaví zakaždým. Hra obsahuje niekoľko skutočne výnimočných kúskov, ktoré mám osobne taktiež aj najradšej. Úchvatná je misia na lodi, na ktorú sa infiltrujete s cieľom zastreliť určitého člena miestnej mestskej rady. Táto časť hry má doslova až stealthový charakter, ako keby sem bola dodaná priamo z Hitman: Codename 47. Parádna je aj veľká prestrelka na niekoľkopodlažnom parkovisku. Volám ju masaker na parkovisku, nakoľko v nej padne asi najviac ľudí za jednu misiu vôbec.

Nechcem spoilovať príliš veľa, no jedna časť hry je venovaná sabotáži pretekárskeho auta. Najprv auto musíte ukradnúť, potom ho bez škrabancov a policajtov v pätách zaviesť určitému mechanikovi, ktorý ho „vylepší“ a následne ho opäť bez škrabancov doviesť naspäť. V inej misii sa napríklad dostanete za hranice mesta, na vidiek, pričom táto misia je jednou z tých najatmosférickejších. Je už tma, padá ostrý dážď a vy sa s Pauliem a brokovnicami v rukách vydávate vyriešiť zdanlivo jednoduchú úlohu, no napokon sa to celé zamotá a končí krvavým kúpeľom v stodolách.

Akcia ako taká má správne grády a má správny šmrc gangsterských filmov. Na druhej strane nie je ani príliš prešpekulovaná, a tak do nej vkĺznete poľahky. Vo svojej podstate ide jednoducho o bežné, no fungujúce prestrelky bez nejakých vyložených experimentov. Určite ale zaujme umelá inteligencia nepriateľov, ktorí majú tendenciu sa skrývať, vyčkávať a strieľať na vás z úkrytu, a to z prestreliek robí adrenalínovú záležitosť. Teda, ak to funguje tak, ako má. Niekedy totiž robia kotúle von z úkrytu do otvoreného priestoru, čo už také skvelé zasa nie je.

Prečo teda adrenalínovú záležitosť? Pretože Tom toho veľa nevydrží. Aj v tomto ohľade sa tvorcovia držia viac-menej pri zemi, a tak Thomasa zloží aj pár presne mierených guliek. Skrývať sa teda musíte aj vy a zároveň musíte mať oči na stopkách, nakoľko sa môže poľahky stať, že by ste si mohli myslieť, že ste už všetkých vykántrili a spoza rohu z ničoho nič vyletí zlosyn s brokovnicou. Rovno teraz zabudnite na arkádovejšie prestrelky z iných hier, v Mafii vám gangstri pred hlaveň sami skákať nebudú. Milovníkov histórie rozhodne potešia dobové zbrane ako ikonický Thompson 1928, pumpovacia brokovnica alebo Magnum Model 27.

Tom Angelo: „Tak co pro mě dneska máš, Ralphe.“
Ralph: „A-a-ahoj T-T-T-Tome, m-m-mám t-t-tady jednu n-n-n-novou m-m-m-mašinku.“

V hre sa veľa, veľmi veľa jazdí. Tvorcovia po vzore série GTA zasadili hru do otvoreného mesta, po ktorom môžete jazdiť ako chcete a v prípade, že nemáte časový limit, aj ako dlho chcete. Po meste stretnete desiatky nádherne vymodelovaných historických áut, ktoré môžete, ak viete, ako na to, ukradnúť a z predchádzajúceho vozidla pohodlne (teda ako pre koho, že?) bezpečne dôjsť do cieľa. Keďže Tom je povolaním taxikár a Mafia dáva veľký dôraz na šoférovanie, jazdný model je navrhnutý s cieľom čo najrealistickejšieho pocitu z jazdy, hoci v sebe nezaprie ani arkádové prvky. Hra zároveň počíta s tým, že sa vám jazdenie dostane do krvi, nakoľko v jednom queste musíte vyhrať automobilové preteky.

Svet navôkol na vás reaguje, a tak si treba dávať pozor na predpisy, či nebodaj dopravné nehody. Policajti vám nedarujú nič a za svoje vyčíňanie budete musieť zaplatiť pokutu. V prípade vášho agresívnejšieho chovania už ale nasleduje tasenie koltov a môžete byť následne aj zatknutí. Zvláštne je však to, že policajti nikdy nepokutujú ostatných vodičov, napriek tomu, že aj oni dokážu porušovať zákony. Jazda na červenú alebo vysoká rýchlosť, tým si už pridávate na problémoch. Ak teda nechcete mať za zadkom neplánovaný „príves“, treba zapnúť užitočný obmedzovač rýchlosti. Na druhej strane, čo si budeme klamať, koho baví jazda štyridsiatkou, všakže?

Mesto Last Heaven je vymodelované podľa amerických miest ako New York alebo Chicago. Rozlieha sa na pomerne veľkej ploche a je rozdelené do viacerých štvrtí, medzi ktorými nájdete pre tento žáner aj také typické štvrte, ako je Čínska štvrť alebo štvrť príznačne nazvaná Malá Itália. Atmosféra mesta je úžasná a jeho dizajn je dostatočne členitý s množstvom zaujímavých miest, nad ktorými sa čnie veľký visutý most ako keby vystrihnutý priamo zo San Francisca. Je tu však jeden veľký problém. Mesto je až trestuhodne nevyužité.

Na čo máme také veľké a otvorené mesto, keď v ňom okrem príbehových misií nemáte vlastne čo iné robiť? Hra neponúka žiadne minihry, takmer žiadne zaujímavé vedľajšie úlohy. Nenájdete tu žiadne bary, žiadne kasína, žiadne kiná, nič, kde by sa mohlo niečo diať a vy by ste to voľne, mimo príbehu, mohli zažiť. Istý Lucas Bertone vám z času na čas môže ponúknuť nejakú rýchlu bokovku, no na otvorené prostredie je to rozhodne málo. Mafia rozhodne nie je hra typu Driver, kde mesto slúži ako pretekárska dráha. Mafia sa zameriava na vnemový zážitok a z toho dôvodu je pustota mesta sklamaním. Mesto Lost Heaven teda slúži len na zdĺhavý presun z lokality A do lokality B, čo je vážne škoda. Hlavne s približujúcim sa koncom už budete mať mapu úplne v hlave, a tak sa pohyb po meste stane vlastne už len obyčajnou rutinou, ktorú musíte absolvovať.

S tým ale súvisí jedna dobrá správa. A tou je, že je to vlastne jediné vyložené sklamanie, ktoré Mafia obsahuje. Inak nenájdete žiadne väčšie zaváhania. Príbehové questy sú výborne, čomu dopomáhajú aj postavy, ktoré s vami spolupracujú. Väčšinou je to Paulie v podaní Petra Rychlého, ktorý si teda servítku pred ústa nedáva, a Marekovi Vašutovi, v postave Toma, zdatne sekunduje. Nadávka strieda nadávku, hláška strieda hlášku, nadšenie z hry sa stupňuje. Parádne sú prestrihové scény, vďaka ktorým vyniká výborne napísaný scenár, ktorý by si určite neurobil hanbu ani v riadnom filme. Obzvlášť vnútorné monológy Toma Angela sú veľmi vydarené.

Tom Angelo: „Ten, kdo chce od života příliš moc, může ztratit úplně všechno, a kdo chce zas od života moc málo, nemusí dostat vůbec nic."

Herne je na tom Mafia, až na ten nevyužitý otvorený priestor, bez zakopnutia. A takto je to aj s jej technickou stránkou. Mafia oplýva nádhernou grafikou, pričom by som vyzdvihol predovšetkým vymodelované postavy a ich tváre, ktorých textúry sú doslova realistické! Žmurkanie očí, vrásky aj nečistoty na pokožke! Ich uveriteľnosť posilňuje taktiež detailný lipsync, ktorý z postáv robí doslova živé bytosti. Rovnako si slová chvály zaslúži aj soundtrack, či už pôvodná hudba hrajúca predovšetkým počas cutscén alebo akčných pasáží, alebo dobové jazzové piesne, ktoré sú geniálne vybrané.

Hra okrem normálnej príbehovej kampane ponúka aj možnosť hrať dva herné módy – voľná jazda a extrémna jazda. Zatiaľ čo prvý menovaný mód umožňuje voľnú jazdu bez zábran a vy môžete byť napríklad taxikárom, a môže byť spustený okamžite z hlavného menu, extrémna jazda sa odomkne až po dokončení hry a v nej môžete s Tomom spĺňať rôzne misie súvisiace s jazdením. Tieto prídavky k hlavnej hre sú určite vítaním spestrením.

Naše hodnotenie

Z českej Mafie sa napokon vykľul obrovský hit s parádnou hrateľnosťou a úchvatným príbehom. Skvelo napísané postavy, hlavný hrdina, s ktorým sa okamžite zžijete, príbeh plný zvratov i romantiky, neskutočná dobová atmosféra s mnohými detailmi a množstvo zaujímavých misií, ktorých hranie si budete užívať, vás usadia do kresiel na takých 15 hodín a verte mi, že odísť od hry sa vám chcieť určite nebude. Kiež by to otvorené mesto bolo omnoho viac využité. Mimochodom, počas hrania pozorne počúvajte každé jedno slovo. Fenomenálny český dabing bude totiž nepochybne jeden z tých dôvodov, prečo sa do hry zamilujete.

Klady

  • úchvatná dobová atmosféra
  • pohlcujúci príbeh a skvelé postavy
  • fenomenálny český dabing
  • zábavné misie
  • výborná grafika a hudba

Zápory

  • otvorenosť mesta nie je vôbec využitá

Informácie o hre

Mafia

Mafia 2002

Akčná hra Mafia zachytáva osudy taxikára Thomasa Angela, ktorý zodvihne pomyselnú hodenú rukavicu osudu a vydá sa na cestu zločinu. Jeho rozhodnutie nezmení život len jedmu samotnému ale aj jeho mafiánskym kolegom, ktorí ho medzi seba prijali. Časom si totiž postupne začne uvedomovať, že aj keď pojem mafia znamená rodina, tak vzťahy v týchto organizáciách majú ďaleko od pravej rodinnej harmónie.

  • Platforma: PC
  • Žáner: akčná 3D hra
  • Výrobca: Illusion Softworks

Web Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk