RECENZIA: Lost Judgment – akčný klenot konečne aj v PC

RECENZIA: Lost Judgment – akčný klenot konečne aj v PC

 

Lost Judgment je vynikajúca akčná hra, ktorú by si nemal nechať ujsť nikto, kto má rád videohry a staré hongkongské kung-fu filmy. Aj napriek tomu, že sa v nej do detailov rozoberá jeden z najväčších spoločenských problémov súčasného Japonska – šikana v stredných školách – je to krásna hra s množstvom dojemných scén, v ktorej hlavnú rolu zohráva úprimné srdce. Tak ako aj prvý diel s názvom Judgment, ktorý sa zaoberal zvyšujúcim sa počtom Japoncov trpiacich demenciou, rovnako aj tento druhý reflektuje skutočný život a skutočné ľudské hodnoty, samozrejme, svojským štýlom. Je to v podstate rarita, jeden z mála akčných titulov, ktorého tvorcovia sa neboja ukázať city hlavných postáv, ich strach, slzy a znechutenie zo sveta, v ktorom sa ocitli. Týmto mi pripomína majstrovské dielo Metal Gear Solid, ktoré vyšlo ešte v roku 1999 na prvom PlayStation.

Lost Judgment vylepšuje v podstate všetko, v čom Judgment zaostával. Napríklad tu existuje oveľa menej misií na sledovanie a prenasledovanie ako v prvom diele, ktoré znižovali jeho hrateľnosť. Síce ich je tu teda omnoho menej, no o niečo sa vylepšili. Ak by som mal byť úprimný, najradšej by som bol, keby boli úplne odlišné, veď predsa len prenasledovacie misie sú stále založené len na QTE sekvenciách. Avšak, aj pri takomto nízkom počte dokážu pôsobiť osviežujúco. Možno si spomínate, prvý diel som hodnotil štyrmi hviezdami, pretože príbeh bol vynikajúci, ak by bol o niečo horší, ostal by som na pôvodne plánovaných troch. No čo teraz s piatimi hviezdami? Priznávam, vyskytujú sa veci, ktoré mohli byť lepšie (o čom budem ešte písať), ale Lost Judgment takéto kompromisy nepozná.

Boje v Judgmente boli výborné, hoci priznávam, časom sa môžu javiť stereotypnými. Súbojom v Lost Judgmente to nehrozí, pretože súbojový systém je znateľne vylepšený. Je citlivejší, rýchlejší, nájdeme v ňom väčšie množstvo bojových schopností, v prostredí sa objavujú nové veci, ktoré môžete využiť ako improvizované zbrane. Páčili sa mi detaily, ako napríklad nepriatelia, ktorí padli na zem a vzdali sa. Hlavný hrdina Jagami im štýlovým spôsobom preukázal milosť. Existuje obrovský zoznam pohybov a akcií, ktoré môžete využiť v bitkách, aby ste získali čo najviac SP (skúsenostné body), pričom po súbojoch si môžete ten zoznam skontrolovať, aby ste videli, ktoré akcie sa vám podarilo vykonať. V hre máte tentokrát päť bojových štýlov, vrátane boxu a aikida. Aikido nie je v hrách veľmi rozšírené a podľa mňa je to chyba, pretože je to bojový štýl úplne odlišný od ostatných a jeho unikátnosť príjemne ozvláštňuje spôsob, ako pristupujete k bojom. Navyše, každý bojový štýl má svoj vlastný hudobný motív.

Príbeh je minimálne taký dobrý ako v Judgmente. Je zamotaný, obsahuje hŕbu nových postáv a spočiatku ani nepôsobí tak temne, ako sa to neskôr zmení. V úvode je Jagami nenútený, Kajto sa len zabáva v baroch a príbehové misie sú viac uvoľnené. Avšak, nebude to trvať dlho, príbeh sa čoskoro stane zlovestným a drsným, dokonca naberie aj štipku konšpirácie. Je v ňom síce veľa krásy, no rovnako aj príšernosti v podobe niektorých ťažko pozerateľných scén, od ktorých slabšie povahy budú pravdepodobne radšej odvracať zrak. A asi by aj mali, keďže kamera sa nikdy nepohne inde, aby sa to nepríjemné a odporné, o ktorom tušíte, že bude nasledovať, nedostalo mimo pohľad. Drsné scény sú tu naturalisticky spracované i verne nasnímané. Klobúk dole pred Segou, že sa nebála ukázať hrôzy násilia a ľudskej beštiálnosti takto priamo a detailne.

Tak ako v prípade predchádzajúcej časti, respektíve série Yakuza, aj v Lost Judgment existuje veľa vedľajších aktivít, ktoré vás môžu rozptýliť. Na rozdiel od Judgment sú tu tieto činnosti skutočne zábavné a oplatí sa im venovať pozornosť. K dispozícii už nemáte len fiktívnu štvrť Kamuručo, ale taktiež aj novú Idžinšo, ktorá je o dosť väčšia a aj lepšie nadizajnovaná, hlavne čo sa týka architektúry. V kancelárii tentokrát máte hernú konzolu so systémom Sega Master System, s množstvom hier, ktoré môžete nájsť a následne si môžete napríklad zahrať pokračovanie on-rail strieľačky Kamuro of the Dead, máte tu prakticky všetky arkádové automaty z Judgment, môžete si nájsť priateľky, riešiť zaujímavé vedľajšie úlohy a hlavne vás môže na dlhší čas zabaviť „monštrum“ menom School Stories. Tieto voliteľné vedľajšie aktivity, prepojené s jednou vedľajšou príbehovou linkou, sú natoľko robustné, že ide v podstate o hru v hre. V škole je 10 školských klubov, ktorých môžete byť súčasťou, a každý z nich vám poskytne jedinečné minihry, ako tanec, bitky robotov, box, skateboard alebo bicykle. Nie sú to len nejaké minihry do počtu, ako napríklad automaty, pretože obsahujú vtipné príbehy. Taktiež môžete pomáhať tímom v súťažiach a podobne.

Z noviniek, ktoré sa objavili počas hrania, by som spomenul predovšetkým možnosť lezenia po trubkách alebo plošinkách uchytených na stenách a stealthové pasáže. Bohužiaľ, ani jeden z týchto elementov nie je dostatočne využitý. Liezť môžete len v konkrétnych momentoch, keď vám to umožní hra pri plnení questu. Nie je to, bohužiaľ, tak, že by ste sa rozhodli vyliezť na náhodnú budovu, ktorú vidíte. Je to škoda, keďže som sa tešil na tento druh prieskumu, podobný prieskum je v Zelde či Tomb Raiderovi. Stealthové pasáže sú tiež len vynútené a nemôžete hrať stealthovo, ako sa vám zachce. Na jednej strane je tu stealth dosť primitívne spracovaný a nie je vôbec zaujímavý. Na strane druhej je tu však takýchto momentov málo a tieto pasáže nie sú dlhé, takže aspoň neotravujú. Taktiež si uvedomujem, že táto hra ani nemala byť konkurentom Lare Croft či Splinter Cell, no väčšia voľnosť by nebola na škodu.

Lost Judgment obsahuje viac ako 180 odomykateľných zručností, pričom tentokrát si už pre seba môžete vybrať rôzne detaily, ktoré môžu zlepšiť váš útok, obranu alebo čokoľvek iné. Tento prvok RPG nebol prítomný v predchádzajúcej hre. Veci na nosenie si môžete kúpiť alebo ich môžete vyhrať ako cenu za hranie rôznych minihier, musíte však splniť nejakú podmienku, ako dosiahnuť určité skóre. To znamená, že hranie minihier má v tejto časti hlbší presah. Bohužiaľ, hra vizuálne nereflektuje to, čo si oblečiete. Napríklad také rukavice ostanú rukavicami len v menu. Jagami ich v skutočnosti na rukách nemá.

PC verzia Lost Judgment je na rovnakej úrovni ako PC verzia Judgmentu. Oba porty sú v podstate rovnako znamenité. Lost Judgment podporuje kurzor myši a prináša veľa grafických nastavení, ktoré by ste od PC hry očakávali. Hra ale trpí „neduhom“ v podobe prerenderovaných cutscén, ktoré bežia len v 1080 p. Spočiatku tieto scény dokonca bežali len v 30 fps, avšak počas môjho recenzovania Sega vydala patch, ktorý ich vylepšil na 60 fps. Keďže som PC hráč a hranie K+M (pozn. klávesnica a myš) považujem za najviac intuitívne (a najlepšie), môžem o sebe povedať, že kvalitnú K+M podporu dokážem rozoznať. Aj preto môžem prehlásiť, že K+M tu funguje úžasne. Klávesy sú dobre rozložené, pričom si ich môžete aj sami prirodzene nabindovať, a kurzor zabezpečuje pohodlné orientovanie sa v hlavnom menu, či pri rôznych in-game situáciách. Grafika v tejto hre je veľmi dobrá a na pohľad sa mi zdala krajšia ako v Judgmente, hoci aj tu je badať množstvo textúr s nízkym, či až veľmi nízkym rozlíšením. Nakoniec musím oceniť aj soundtrack, pretože hudba je tu majstrovsky spracovaná.

V recenzii som už spomenul niekoľko vecí, ktoré sa mi nepáčili, v porovnaní s ostatnými, no ešte musím viac priblížiť problematiku cutscén: hra trpí ich veľkým množstvom. Nevadia mi cutscény, keď sú dobre spravené a nevyskytujú sa tak často, aby začali byť otravné, no Lost Judgment sa do tejto kategórie nemôže zaradiť. S približujúcim sa koncom sa počet cutscén zvyšoval a začali byť dokonca úmorné, z dôvodu, že môžete hrať minimálne, kým sa spustí ďalšia cutscéna. Toto je problém, ktorý sa objavuje hlavne počas príbehových misií.

Naše hodnotenie

Lost Judgment dokáže byť brutálny, emotívny, zábavný, donúti vás premýšľať. Je to skutočne vynikajúca hra a zároveň jedna z najlepších akčných hier, aké som za posledné roky hral. Lost Judgment vylepšuje predchodcu po každej stránke, a hoci nové prvky nie sú až také dobré, ako by mohli byť, vynikajúci príbeh, excelentný súbojový systém a kvalitný vedľajší obsah posúvajú tento titul v rámci žánru medzi úplnú extratriedu. Spoločnosti Sega je taktiež treba poďakovať za výborný prístup k portu, keďže PC verzia sa ovláda skvelo a ide úplne bez problémov.

Klady

 • vynikajúci príbeh s presahom
 • skvelý súbojový systém
 • množstvo kvalitného vedľajšieho obsahu
 • skvelé nové minihry
 • našlapaný soundtrack

Zápory

 • stealth a parkúr sú nedotiahnuté prvky
 • automaty totožné s predchodcom

Informácie o hre

LOST JUDGMENT

LOST JUDGMENT 2022

 

 • Platforma: PC
 • Žáner: akčná adventúra
 • Vývojár: Ryu Ga Gotoku Studio
 • Vydavateľ: SEGA
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Simona Tlacháčová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk