RECENZIA: Sonic Origins mala byť trefa do čierneho, no je skôr trefa do hnedého

RECENZIA: Sonic Origins mala byť trefa do čierneho, no je skôr trefa do hnedého

 

Po dlhšom čase tu máme opäť znovuvydanie klasických hier Sonic, tentokrát v kolekcii Sonic Origins. V tej sa nachádzajú štyri tituly, konkrétne sú to Sonic The Hedgehog, Sonic The Hedgehog 2, Sonic CD a Sonic 3 & Knuckles, hoci v hre je poradie troška iné – Sonic CD je uvedený ako druhá hra, pričom v poradí vyšla ako tretia. To z dôvodu, že príbehovo je zasadený medzi prvý a druhý diel. K vyššie spomenutým štyrom kúskom boli pridané nové herné módy, odomykateľné bonusy a nové možnosti. A úplne nezmyselné DLC.

Nová kolekcia bola pripravovaná pri príležitosti uvedenia prvého filmu so Sonicom v hlavnej úlohe, ktorý vtrhol do kín pred 2 rokmi. Podľa dostupných informácií chceli tvorcovia priniesť novým potenciálnym fanúšikom modrého ježka, ktorých by film prípadne „vytvoril“, Sonicove začiatky, no nechceli sa spoliehať len na klasickú emuláciu. Chceli priniesť niečo modernejšie. Preto Sonic Origins neobsahuje len hacknuté romy pustené cez emulátor, ale ide o pravé porty bežiace priamo na reálnom hardvéri prostredníctvom enginu Retro Engine.

Tu hneď prichádzame k prvému problému. Toto nie sú tie pravé Sonicove začiatky. Sonic Origins totiž aj napriek svojmu názvu neobsahuje tie úplne klasické prvé verzie vydané na konzolu Sega Genesis. Každá z tu prítomných hier síce môže byť hraná v dvoch módoch – Anniversary a Classic – no ani v jednom prípade nejde o pôvodné verzie. V prípade Anniversary je to, samozrejme, logické, keďže výročná edícia (31. výročie série) si zaslúži niečo špeciálne, preto sú úpravy vykonané v hrateľnosti vítané, no ak si od módu Classic sľubujete ten úplne najpôvodnejší Sonic zážitok, nedostanete ho.

Classic mód púšťa hry vo formáte 4:3 a obsahuje obmedzený počet životov. Anniversary mód prehráva tituly v modernom 16:9 a obmedzené životy boli odstránené, pričom niektoré hry môžete hrať aj s dodatočnými postavami ako Tails alebo Knuckles. Je nutné podotknúť, že táto kolekcia má svoj základ v mobilných verziách, ktoré bežia na Retro Engine a boli vydané pred niekoľkými rokmi, nie v pôvodných verziách vydaných na SEGA Genesis (okrem Sonic 3, verzia v Sonic Origins bola vytvorená úplne od podlahy štúdiom Headcannon). A keďže už tie verzie obsahovali určité zmeny, prirodzene sa dostali aj do tejto novej kolekcie. Nájdeme tu napr. schopnosť Drop Dash, ktorá v origináloch nebola a ktorá má pôvod vo skvelom Sonic Mania. K tomu musím dodať, že ak nie ste Sonic fanatik, zmeny si asi ani nevšimnete, a ak ste so Sonicom doteraz nemali tú česť, tak vám zvláštne nebude pripadať absolútne nič a hry si bez problémov nádherne užijete. Tieto verzie sa totiž samé o sebe hrajú výborne. Len z technického hľadiska tie názvy Origins alebo Classic dosť zavádzajú.

Okrem spomenutých módov môžete v každej hre spustiť mód Boss Rush, v ktorom budete bojovať proti všetkým bossom pekne rad za radom. Existuje tu veľmi fajn možnosť hrať príbehový mód, ktorý síce nie je nič iné ako všetky tituly spojené do jedného celku pre jeden komplexný zážitok, no vyskúšať súvisle prvých štyroch Sonicov ako jednu hru je fakt zaujímavé. Škoda len toho, že po prejdení každej hry sa vám spustia záverečné titulky, čo kazí dojem „jednej“ hry. Podľa môjho názoru by bolo lepšie, keby všetky záverečné titulky boli umiestnené až po konci celého príbehového módu. Našťastie, tvorcovia vynechali úvodné hlavné obrazovky jednotlivých kúskov.

Jednou z najväčších noviniek v Sonic Origins sú misie. Tento mód ponúka hráčom rôzne výzvy, ktoré majú dokončiť – napr. zničiť 5 húseníc v leveli Scrap Brain Zone v prvom Sonicovi. Funguje to však tak, že hra vás sama premiestni do konkrétnej časti hry. Následne ešte musíte úroveň dohrať do konca. Niektoré výzvy sú zamerané na čas, za ktorý musíte konkrétne levely prejsť. Nejde o nič zásadné, to určite nie, ale takýto druh bonusov patrí do podobných kolekcií a preto sa rozhodne nesťažujem.

Okrem samotných hier, ktoré aj v roku 2022 potvrdzujú svoj nadčasový level dizajn, sa mi na Sonic Origins najviac páči kopec bonusov a krásne animované sekvencie pred jednotlivými hrami a po nich. Animácie majú úroveň animovaného 2D filmu, resp. seriálu a podľa mňa sú vrcholom Sonic Origins. Odomykateľných bonusov je tu celé priehrštie. Za mince môžete získať náhľad na rôzne skice, obrázky, artworky, nové videá, hudbu a ďalšie veci. Ak vás podobné záležitosti zaujímajú, určite si prídete na svoje.

Grafika Sonic Origins je niečo, s čím mám po Sonic Mania dosť problém. Sonic Mania totiž jednoducho vyzeralo excelentne. Prepracovaná grafika si zachovávala pôvodnú atmosféru, len bola živšia, farebnejšia a roztopašnejšia. K tomu ste si mohli navoliť aj parádny CRT mód, ktorý, dovolím si povedať, emuloval originálny CRT vizuál takmer dokonale vierohodne. Sonic Origins sa hlási ku koreňom a tak je asi aj logické, že bude vyzerať skôr ako pôvodné hry, čo je vlastne aj škoda. Vedel by som si predstaviť Classic mód v pôvodnej Genesis grafike, no Anniversary už v krásnej grafike Sonic Mania. Šokovala ma tu však absencia akéhokoľvek obrazového CRT filtra. Čo je horšie, grafika hier sama o sebe nie je ostrá a preto vyzerajú mierne rozmazane. Nie veľmi, ale určitý blur tam je a je úplne zbytočný. Hra umožňuje zapnúť si antialiasing, no to neodporúčam, keďže blur sa len omnoho viac zvýrazní a tým pádom vizuál ešte viac degraduje.
Keďže hra už vyšla a ja som si, prirodzene, všimol názory aj iných ľudí, ku kritike patrili remasterovaná, resp. zmenená hudba a vizuálne bugy. Keďže nie som až taký fanúšik série, aby som si všimol nejaké maličkosti, ktoré by iní mohli nazvať bugmi, nemôžem povedať, že som nejaké zvláštnosti postretol. Ak však aj áno, tak moje vedomosti o hrách so Sonicom nie sú natoľko vyspelé, aby som mohol rozoznať, že šlo o bugy. To isté platí aj o zremasterovanej hudbe. Vynovená muzika pôvodných krásnych zneliek sa mi páčila, no priznám sa, že na to, aby som odhalil, že nejaká skladba nepochádzala z originálnych hier, ale z iných verzií vydaných neskôr, v žiadnom prípade nemám kompetenciu.

Najhoršie na Sonic Origins sú dodatočné prídavky v podobe dvoch DLC, ktoré nadeľujú nové herné módy a bonusy. Ja sa pýtam načo? Už samotný Sonic Origins stojí neskutočných 40 eur, čo je podľa mňa veľmi prehnaná suma, tak z akého dôvodu musí SEGA pýtať ďalších 8 eur za obe DLC dohromady? Skutočne tu ide o to, aby čo najviac vyžmýkala hráčov? Veď Sonic Origins má byť oslava pôvodných hier, výročná edícia, v žiadnom prípade by nemala obsahovať obsah, ktorý je odomknuteľný len za reálne peniaze. Veď táto kompilácia mala obsahovať úplne všetko a v tej najlepšej možnej kvalite. Sonic Origins je teda svojím spôsobom nekompletná hra, hoci už len zo svojej podstaty by takou nemala byť.

Nakoniec len upozorním, že najlepšie je hrať tieto hry s ovládačom. Samozrejme, je tu možnosť ovládania kombináciou k+m, avšak viete, aké je to hrať plošinovky na klávesnici či prostredníctvom myši. Musím ale oceniť podporu kurzora v hlavnom menu, ktorým sa dajú bez problémov ovládať všetky položky v ňom. Škoda len toho generického windowsáckeho kurzora. Nejaký pekný s motívom Sonica by bol rozhodne vhodnejší.

Naše hodnotenie

Po vyspelej Sonic Mania tu máme omnoho menej vyspelý Sonic Origins. To, čo mala byť okamžitá trefa do čierneho a oslava Sonica, sa zmenilo na niečo, čo viem pomenovať len ako nesúrodý mišmaš. Sonic Origins neponúka hry ani v pôvodných verziách a ani vo vylepšenej forme zo Sonic Mania. Nedostanete tak ani úplne pôvodné verzie a ani poriadne viditeľné vylepšenia. Odomykateľných bonusov je tu dosť a nové kreslené animácie sú podmanivé, no čo robí ten zvyšok obsahu, ktorý je zamknutý za stenou spoplatnených DLC? V takto drahej kompilácii je to doslova svätokrádež.

Klady

 • štyri skvelé nadčasové plošinovky
 • kopec odomykateľných bonusov
 • krásne animované sekvencie
 • určité prídavky v hrateľnosti
 • podpora klávesnice a myši

Zápory

 • obludne prehnaná cena
 • obsah zamknutý za DLC
 • Classic mód nie je tak celkom klasický
 • Anniversary mód mal obsahovať výraznejšie novinky
 • rozmazaná grafika a chýbajúce grafické nastavenia

Informácie o hre

Sonic Origins

Sonic Origins 2022

 

 • Platforma: PC
 • Žáner: Plošinovka
 • Vývojár: Team Poponchi
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk