Kingdom Come: Deliverance - Recenzia

Kingdom Come: Deliverance - Recenzia

 

A je to tu! Po našich prvých dojmoch, ktoré sme vám sprostredkovali v deň vydania, konečne prinášame aj finálny pohľad na prvotinu českého štúdia Warhorse, o ktorom si konečne môžeme urobiť celkový obraz.

Cesta k finálnemu vydaniu hry však nebola taká jednoduchá. Niektorí možno stratili aj akúkoľvek nádej, avšak po neúspechu v podobe hľadania distribútora, skvelej Kickstarter kampani a komplikovaného vývoja, môžeme konečne prehlásiť, že stredoveké RPG Kingdom Come: Deliverance je tu, medzi nami, a darí sa mu.

Jindřich je klukem vesnickým

Už od celkového úvodu nám hra ukazuje o čo v nej až do konca pôjde. Kingdom Come predstavuje reálnu podobu života v českom stredoveku, s celou svojou surovosťou a každodennou rutinou. Príbeh sa sústreďuje okolo mladého kováčovho syna Jindřicha, ktorý v jeden úplne obyčajný deň stratí všetko, na čom mu dovtedy záležalo.

Chtiac-nechtiac, dostane sa do konfliktu mocností, ktoré si v krajine vybavujú svoje účty. Spory dvoch bratských panovníkov sa vyostrili do nezmyselného krviprelievania a drancovania, ktoré odplynili životy mnohých ľudí, vrátane toho vášho.

V tomto momente som si uvedomil, že Jindřich nebude predstavovať žiadneho hrdinu a práve jednoduchým a pozvoľným tempom si to postupne uvedomíte aj vy. Neovládate vlastne ani taktiku boja, preto sa všetko musíte postupne učiť.

Hra vás však v žiadnom prípade nevodí za ruky. To, čo platilo v iných podobných hrách, by ste tu hľadali márne. Ste človek z mäsa a kostí a tomu musíte podriadiť aj svoje správanie. Spočiatku som mal problém vžiť sa aj do hlavnej postavy, teda do roly kováčovho syna. Stále som totiž čakal na nejakú iskru, ktorá mi umožní vžiť sa do jeho kože, no nakoniec som sa toho nedočkal.

Aj keď autori jasne stanovili pravidlá, ktoré by vás mali nútiť k stotožneniu sa s hlavnou postavou, budete s tým mať, pravdepodobne, problém. Je to škoda, pretože ak sa pozrieme na iné ústredné postavy, zistíme, v niektorých prípadoch pôsobia naozaj realisticky a a nie je problém zhltnúť každé jedno ich slovo. Možno to bol ale len môj osobný problém a vy si Jindru nakoniec obľúbite.

Vráťme sa na chvíľku k úvodu hry, ktorý sa tiež odkláňa od bežne zabehnutých koľají a vy v ňom celkom strácate akúkoľvek príležitosť na preskúmanie otvoreného svetu české prostredia v 15. storočí.

Prvé hodiny hrania patria striktne nalinkovaným pasážam a vy musíte plniť želania vývojárov. Toto mi spočiatku trocha vadilo, avšak postupne som si uvedomoval, že takto je to vlastne dobré a pre mňa samotného aj životne dôležité.

Ani samotné preniknutie do príbehu vám nebude robiť žiadny problém a určite v ňom pocítite rukopis Daniela Vávru, čo je skvelé. Až nastane situácia, v ktorej ste konečne vhodení do otvoreného sveta, určite sa v ňom stratíte, za to vám ručím.

Skyrim a Zaklínač sú jednou vecou, Deliverance však niečo celkom iné

Hrateľnosť a mechaniky značne odbočujú od bežných RPG hier. Už len z dôvodu, podotýkam, plne funkčného systému bez fantasy prvkov a príšer, ktoré sú akýmsi znakom RPG hier, je jasné, že Kingdom Come: Deliverance hrá na celkom inú nôtu.

Spôsob rozprávania príbehu je svojím spôsobom lineárny, čo spôsobuje intenzívnejší herný zážitok, no na strane druhej nemáte pocit uzatvorenia, nie ste frustrovaní, čo sa aj mne osobne veľmi páčilo.

Napriek tomu, že sú postupy miestami zbytočne zdĺhavé a únavné, a to hlavne vo svojich úvodoch, nepovažujte to za žiadne zásadné mínus, rozhodne to má svoje opodstatnenie.

Ako som už povedal, nečakajte žiadne dungeony, fantasy veci a príšery. Tu hrá prvú ligu reálnosť a obraz života v danom období. Viem si predstaviť, že sa niektorí z vás pozastavia nad otázkou, čo takýto otvorený svet vlastne ponúkne a či to môže byť zábavné. Áno, môže, ale záleží na tom, čo od toho očakávate – a práve toto je miesto, na ktorom sa láme chlieb.

Namiesto spomínaných všakovakých tradičných vecí z iných fantasy RPG hier je vašou odmenou skúmanie prostredia, nedotknutej prírody a impozantných hradov. Každé miesto je veľmi špecifické a ponúka vedľajšie úlohy, ktoré vás zabavia na dlhé hodiny, keďže sa dokážu rozvetviť na niekoľko ešte zaujímavejších pasáži.

Cestou vyhladnete

Jedným z kľúčových prvkov hry je jeho reálnosť, ktorá sa zameriava nielen na samotné okolie, ale predovšetkým na vás. Jindřich nie je žiadny nadprirodzený hrdina, je z mäsa a kostí a tomu sa musíte prispôsobiť. Tak, ako vo vašom reálnom živote, aj tu musíte jesť, piť a spať. Toto všetko však dokáže byť niekedy otravné a vy si musíte už dopredu premyslieť, či ste schopní sa vydať tou či onou cestu.

Autori však zašli ešte ďalej, keďže sa počas svojich potuliek dokážete dokonca zašpiniť a to sa netýka len oblečenia, ale napríklad aj tváre. Toto všetko nie je len estetickým prvkom, pretože neraz zistíte, že sa na vás ľudia pozerajú úplne inak, keď ste špinaví a inak, keď je zas zjavné, že sa o seba staráte.

Veci si môžete očistiť a tvár umyť napríkladv kadi s vodou, prípadne to vybavíte v kúpeľoch za pomerne značný poplatok naraz. Kúpele vám dokonca pomôžu k úplnému zregenerovaniu zdravia, avšak môžete si navoliť, o čo máte záujem a to je skutočne super.

Zaujímavé je tiež vrstvenie oblečenia, keďže hra umožňuje nosiť na sebe niekoľko vrstiev. Neobliekate si predsa zbroj na holé telo.

Tieto veci jasne ukazujú už niekoľkokrát omieľanú reálnosť života, navyše som ostal doslova šokovaný, keď som si pred jedným questom odložil mäso, aby som nezostal hladný a na moje počudovanie som sa neskôr pri jeho konzumácii otrávil. Dôvod? Mal som ho vo vreckách odložené príliš dlho, pokazilo sa.

Ani cestovanie nie je prechádzka ružovou záhradou. Spočiatku šliapete pekne po vlastných, neskôr dostanete koňa a možnosť zrýchleného cestovania, no v každom prípade budete riešiť prakticky všetko len behom. Problémom je pritom často samotný kôň. Práve tu môžeme vidieť, že to nie je úplne dotiahnuté do konca, keďže na koni cestujete v podstate len vy a len málokedy aj samotní obyvatelia. Problematický je aj pathfinding a nepomohli mu ani aktualizácie.

Tieto veci na vás môžu pôsobiť frustrujúco, keďže sa hra ukladá po dlhšej dobe, prípadne po ukončení nejakej úlohy. Môžete so systémom trochu vykašľať, ak si nájdete pohodlnú posteľ a vyspíte sa – vtedy sa hra uloží.

Iste, je tu možnosť uložiť hru aj manuálne v menu, no k tomu potrebujete nápoj „Sejvovici“, ktorá vám umožní ukladať hru. No ani v tomto momente nemáte vyhrané, keďže po vypití nápoja budete v podstate na určitú chvíľu opití, čo so sebou občas prinesie problémy. Spočiatku to možno budete vnímať ako problém, no postupne sa tomu prispôsobíte a ja rozhodne patrím k tým hráčom, pre ktorých táto vychytávka môže ostať, i keď autori uvažujú o zmene tohto systému.

Menšie príbehové klišé

V úvode som spomínal, že v príbehu je cítiť Vávrov rukopis, čo nemôžem spochybniť. No aj napriek tomuto je v určitých pasážach cítiť predvídateľnosť a príbehové klišé hlavného príbehu. Netvrdím však, že by vás mal nudiť. Nechcem nič prezrádzať, keďže by som vás nerád obral o herný zážitok, no v každom prípade rátajte s rôznymi zvratmi a prekvapeniami.

O poznanie lepšie sú na tom vedľajšie úlohy, ktoré vďaka svojmu osobitnému významu perfektne dopĺňajú hlavný príbeh. Pokiaľ pôjdete do hĺbky, dozviete sa množstvo zaujímavých informácií o živote v danom období ,o panovníkoch či miestnych obyvateľoch.

Riešenie hlavných či vedľajších úloh vsádza predovšetkým na rozhovory. Budete skúmať a spovedať miestnych a razom zistíte, že prakticky akákoľvek činnosť sa odzrkadľuje vo vašich rozhodnutiach, ktorým budete musieť čeliť. Systém questov je preto, dovolím si povedať, jedným z najprepracovanejších, aké som kedy videl.

Postupne zistíte, že akékoľvek riešenie úloh je možné previesť prakticky bez toho, aby ste museli niekoho zabiť, teda až na jednu výnimku, tú však teraz nebudem špecifikovať.

Ideálne je teda viesť dialógy tak, aby ste svoju karmu dostali na tú správnu úroveň, o čom vás hra pravidelne informuje.

Iste, občas sa stane, že budete nutné niečo ukradnúť, prípadne prelomiť zámok na truhlici, aby ste sa niekam posunuli, no sú to viac-menej nútené veci. Pokiaľ ide o samotné kradnutie, musíte byť obozretní aby vás nikto nevidel, pretože je z toho problém a rovnako tak aj predaj kradnutých vecí, keďže nie každý obchodník ich od vás kúpi.

Gamepad náš každodenný

Otváranie truhlíc je v tejto hre kapitola sama o sebe. Predovšetkým za to môže fakt, že na gamepadoch je to o poznanie ťažšie. Musíte nájsť správnu polohu, v ktorej je možné otáčať zámkom a súbežne, v správnom momente, sa pokúsiť o odomknutie. Toto chcú vývojári ešte prepracovať, takže je možné, že sa to zmení.

Keď už som pri tom gamepade, tak ho rozhodne môžem odporučiť, aj keď hráte PC verziu. V skratke, oveľa lepšie sa mi hra ovládala týmto spôsobom, ako kombom myš a klávesnica. Využil som to predovšetkým v prepracovanom systéme súbojov.

Práve toto je posunuté na úplne inú úroveň, než na akú ste zvyknutí. Musíte zadávať presný smer útoku a rovnako tak musíte vystihnúť správny moment, kedy zaútočiť a kedy sa brániť. Zžiť sa so súbojovým systémom vám trochu potrvá, ale ako som hovoril, hra na vás ide pomaly a všetko sa postupne naučíte.

Ja osobne som preferoval moment prekvapenia a prikrádania sa, než na niekoho priamo zaútočiť. Boj jeden na jedného je celkom fajn, prípadne zvládnutie dvoch nepriateľov naraz. Len čo ich však je viac, nastáva skutočný problém a miestami i chaos, v ktorom to neraz končí nejasnou smrťou.

Ani to prikrádanie sa však nemusí byť výhra, keďže problém robí predovšetkým umelá inteligencia. Tá sa správa miestami ozaj hlúpo a vy žasnete, že je niečo také možné. Zarazila ma situácia, ktorú som spomínal aj v prvých dojmoch, v ktorej leje ako z krhly a vy vidíte obyvateľov relaxovať pri ohníku a kotlíku guláša.

Nároky na železo

Dokážem, samozrejme, pochopiť, že hra žije spolu s vami, faunou, flórou a obyvateľmi, keďže všetko je počítané v reálnom čase a to si žiada svoju daň. Navyše, grafické spracovanie je na vysokej úrovni a minimálne tak návšteva lesa je nezabudnuteľným zážitkom.

Modely sú spracované vynikajúco a samotné vyobrazenie pre nás známeho prostredia je skutočne na špičkovej úrovni. Technológia CryEngine, ktorá hru poháňa, vyniká predovšetkým v spomínaných lesoch, kde je kladený dôraz na detail na skutočne vysokej úrovni.

To isté platí aj o zvukových efektoch a sprievodnej hudbe. Tá plynulo reaguje na situácie a bez nejakých zásadných skokov perfektne sekunduje dianiu na obrazovke. Ešte doteraz mi znejú tie tóny v ušiach. O skladbu sa postaral český skladateľ Ján Vltava a pre mňa je to jeden z najlepších soundtrackov, aké som kedy mal možnosť v hre počúvať.

Horšie je to so samotnou optimalizáciou, ktorá nepatrí do kategórie úspešných. So snímkovými prepadmi majú problémy aj majitelia najvýkonnejších zostáv. Navyše, nie je to len problém so situáciami, v ktorých je na obrazovke rázom množstvo objektov a efektov. Prepady spozorujete aj v zdanlivo jednoduchých rozhovoroch, čo nie je nič príjemné.

Ja som nechal hru optimalizovať v GeForce Experience a na zostave s procesorom Intel Core i5-4590, 16GB DDR3 operačnej pamäte a grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB) mi navolil softvér stredné detaily v rozlíšení 1080p.

V tejto konfigurácii sa hra hýbala v rozmedzí 35-55fps, no aj tak vedela miestami prepadnúť aj pod 30 snímok za sekundu.

O týchto problémoch však vývojári vedia a snažia sa ich opraviť, respektíve dostať ich do čo najviac uspokojivého stavu.

Bugfest

Pôvodne som to chcel hre natrieť, čo sa týka samotných chýb v hre, Mal som možnosť hrať ju už pred jej pred vydaním, keďže som pracoval s novinárskou kópiou a tých chýb tam bolo požehnane. Predovšetkým to boli problémy s rozhovormi, nedostatky pri úlohách a cyklické chyby. Následne však vyšiel Day One Patch s nejakými menšími záplatami a musím potvrdiť, že v tomto ohľade ide o značné zlepšenie.

Pre mňa je to niečo ako malý zázrak, že v našich končinách vznikol mamutí projekt, akým je bez pochýb RPG hra a zásade veľmi úspešná hra. Do dnešného dňa sa predalo zhruba milión kópií a vývojári sú určite viac než spokojní.

Na hre stále aktívne pracujú a pokiaľ trend aktualizácií bude pokračovať, tak väčšinu technických problémov chalani a dievčatá z Warhorse určite vyriešia.

Dabing

So samotným vydaním sa čoraz častejšie skloňovalo slovo dabing, presnejšie ten český. Mnoho fanúšikov si nedokázalo predstaviť českú hru zasadenú do českého obdobia, bez českého dabingu.

Autori to vyriešili skvelou lokalizáciou textov do češtiny, no dabing chýba. Toto je niečo, čo rozhodne nechcem kritizovať, navyše tam je stále šanca, že sa českého dabingu dočkáme. Mne však naozaj vadil ten anglický akcent, ktorý mi miestami rezal uši.

Naše hodnotenie

S hrou Kingdom Come: Deliverance som si dával na čas, čo možno nelahodilo nášmu šéfstvu, avšak musím úprimne povedať, že som sa snažil vychutnať si hru a ohodnotiť ju čo najlepšie. Keď som si spísal plusy aj mínusy a uvažoval som o nich, vychádzalo číslo, ktoré v našom bodovacom systéme udeliť nemôžem. Viem, že veľa hráčov má v obľube, ak sú hry pohodlné a taktiež sa hrajú jednoducho, toto však nie je môj príklad a vždy bažím po inovatívnych veciach. Nemusia to byť úplne zásadne zmeny, ale akákoľvek snaha o ňu je pri hrách drahým artiklom. Kingdom Come: Deliverance ponúka niekoľko inovatívnych vecí a nie je to hra pre úplne každého. Avšak ukazuje, že aj hra takéhoto štýlu môže vo svete preraziť a prerazila. Kupujte!

Klady

 • skvelá atmosféra
 • príbeh, najmä v prípade vedľajších úloh
 • nezabudnuteľný soundtrack
 • súbojový systém

Zápory

 • optimalizácia
 • občasné problémy s úlohami
 • postava Jindřicha je nepresvedčivá
 • začiatok sa príliš naťahuje

Informácie o hre

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance 2018

Realistické RPG od českých vývojárov, odohrávajúce sa v českej kotline. Žiadni draci, žiadne kúzla. Iba drsný stredovek ako sa patrí. Hra vás vezme na cestu stredovekou Európou v čase nepokojov a neistoty. V otvorenom svete budete jazdiť na koni, plniť rôznorodé úlohy a bojovať v zatiaľ najreálnejšom virtuálnom šerme všetkých dôb.

 • Platforma: PC
 • Žáner: RPG
 • Výrobca: Warhorse Studios
 • Distribútor v GB: Deep Silver
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk