ESET NOD32 s herným módom - Recenzia

ESET NOD32 s herným módom - Recenzia

 

Dobrý antivírus nie je nikdy zlý. Kto ho nemá, nevie, že ho potrebuje, až kým nie je neskoro, zatiaľ čo ľudia chrániaci sa kvalitným antivírusovým programom zase netušia, že ich ochraňuje, až kým nejde do tuhého. Jednou z nepríjemností, s ktorými sa hráči s túžbou po ochrane doteraz stretávali, je spomalenie samotného počítača. Žiaden hráč nechce byť v zápale boja pripravený o život alebo o body iba kvôli tomu, že sa antivírus rozhodne akurát skenovať systém alebo naďabí na potenciálnu hrozbu na otvorenej karte prehliadača. V slovenskej spoločnosti ESET však myslia aj na hráčov, a tak do celosvetovo uznávaného antivírusového systému NOD32 zabudovali aj hráčsky mód.

Veľa softvérových riešení sa snaží osloviť hráčov pridaním herného módu – či už ide o samotný operačný systém Windows 10, rôzne aplikácie na „zrýchlenie“ počítača, alebo o už spomínaný antivírus. Nakoľko sa radím medzi ľudí „dôveruj, ale preveruj“, neostala informácia o hernom móde v NOD32 iba v akceptovanej rovine, no poriadne som si túto funkciu preveril.

Ako to funguje?

Podľa informácií na stránkach ESET-u je herný režim pridaná funkcia programov ESET Smart Security a ESET NOD32 Antivirus verzie 5.x a vyšších. Štandardne je aktivovaný, keď ESET deteguje beh aplikácií zobrazených na celej obrazovke, a keď beží, odloží naplánované úlohy (aktualizácie vírusovej databázy alebo naplánované kontroly počítača), deaktivuje zobrazovanie okien s upozorneniami a minimalizuje využívanie procesora programom ESET na zvýšenie výkonu systému. Zjednodušene povedané, pri náročnejších úlohách na celej obrazovke by sa mal automaticky zapnúť herný režim, ktorý bude zabraňovať akýmkoľvek zásahom do herného alebo iného používateľského zážitku. Jeho zapínanie a vypínanie sa dá, samozrejme, nastaviť manuálne a presne to som aj využil počas testovania.

Testovací počítač

Na odskúšanie funkcionality herného režimu sa bežná konfigurácia našej Gamesite „testovačky“ bežiacej na Intel platforme nehodila, nakoľko procesor i7-6700K a 16GB RAM si dokážu poradiť aj s tými najnáročnejšími úlohami. S cieľom tohto testovania podstúpil testovací počítač „downgrade“, bol osadený cenovo dostupným procesorom Intel Pentium G4560 a bola mu ukradnutá polovica RAM. Predtým ako čitatelia začnú krčiť nosmi nad spomínaným procesorom, by som iba rád poznamenal, že ide pre hráčov o jeden z najzaujímavejších procesorov, nakoľko za 60€ ponúka dve fyzické jadrá s hyperthreadingom (to znamená štyri logické jadrá) pri takte 3.55GHz a výkonom sa veľmi približuje najnovším i3 procesorom, ktoré stoja minimálne dvojnásobok. Ako stabilný základ, ktorý však príliš neovplyvňoval výkon a výsledky, poslúžila osvedčená matičná doska Gigabyte Aorus Z270 Gaming 7 a na dotvorenie bežnej, cenovo dostupnej, hernej konfigurácie do nej bola osadená grafická karta Sapphire Radeon R9 380 s 2GB VRAM. Pri týchto testoch nešlo o čo najlepšie výsledky, ale o overenie funkčnosti herného módu, a na to sa slabší hardvér perfektne hodil.

Metodika testovania

Na otestovanie NOD32 aj so zapnutým herným módom bolo potrebné vytvoriť kontrolnú skupinu a možnosť porovnať všetky výsledky. Odrazovým mostíkom bol Windows Defender, antivírus zabudovaný v samotnom operačnom systéme Windows 10 Pro 64bit, na ktorom beží testovací počítač. Ďalšie dva antivírusové systémy boli vybrané náhodne zo zoznamu globálne najpoužívanejších: Avira a Quick Heal Total Security vo free verzii. Podľa informácií sa líšia od platených verzií iba občas vyskakujúcimi pop-up oknami a chýba im pár prémiových funkcií, ktoré však nemajú dopad na samostatnú funkcionalitu. Všetky antivírusy sa testovali ako syntetickými testami, tak aj v hrách. Nakoniec sa testovali pri kopírovaní súborov z harddisku na systémový SSD disk počas bežnej prevádzky aj počas skenovania systémového disku. V priebehu testov sa vypli všetky programy okrem tých najnutnejších a testy sa opakovali päťkrát s prestávkami. Ich výsledky boli spriemerované. Okrem kopírovania súborov boli všetky testy na NOD32 urobené aj v bežnom režime, aj so zapnutým herným režimom.

Výsledky

Ako ukazujú grafy nižšie, výsledky antivírusov v normálnom móde nie sú žiadnym veľkým prekvapením. Skenovanie disku pri testovaní malo na čísla definitívne negatívny dopad, ale čuduj sa svete, herný režim NOD32 naozaj fungoval. V bežnom režime sa, až na bleskovo rýchly sken systémového disku, výsledky pohybovali blízko ostatných antivírusov, ale pri zapnutom hernom režime sa NOD32 aj počas vyťaženia skenovaním naozaj preukázal a konkurenciu nechal ďaleko za sebou.

Naše hodnotenie

Kto by to bol povedal, v ESET-e asi naozaj vedia, čo robia. Herný režim funguje a potenciálnych zákazníkov môže tešiť vedomie, že ich počítače sú chránené jedným z najlepších antivírusov sveta a pritom nie je ich výkon príliš obmedzovaný. Samozrejme, každý používateľ počítačov môže mať iné preferencie, možno radi ostanú na verzii antivírusu, ktorý je zadarmo, alebo už majú zakúpený produkt od inej spoločnosti. Pre nadšencov a zapálených hráčov, ktorí však antivírus odkladali kvôli obavám z nižšieho výkonu, bude fungujúci herný mód možno poslednou kvapkou, ktorá ich dokáže presvedčiť o kúpe.

Klady

 • herný režim, čo naozaj funguje
 • rýchlejší oproti bežnej konkurencii
 • overená bezpečnosť

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

ESET NOD32 2017

 • Orientačná cena: 39,90 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ESET

Zobraziť viac Kúpiť

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Z270X Gaming 7
 • Procesor: Intel Pentium G4560 Kaby Lake
 • Pamäť: Adata XPG Z1 DDR4 8GB
 • Chladenie procesora: NZXT Kraken X52
 • Pevný disk: Adata SU800 256GB
 • Grafická karta: Sapphire Radeon R9 380 2G
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650W
 • Skrinka: NZXT S340
Korekcia: Majka Danihelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk