Epic Games prerobil na prvej vlne Epic Games Store exkluzivít viac ako 130 miliónov dolárov

Epic Games prerobil na prvej vlne Epic Games Store exkluzivít viac ako 130 miliónov dolárov

 

Rozpočet jednej AAA hry.

Spoločnosť Epic Games pri snahe o vstup na pole digitálnej distribúcie na PC trhu veľmi rýchlo pochopilo, že ak nechce skončiť ako GOG, tak musí ponúkať obsah, ktoré v iných digitálnych obchodoch nenájdeme. A nakoľko v tom čase mali vďaka Fortnite hlboko do vrecka, tak začali tlačiť peniaze do vreciek vývojárov a vydavateľov a zabezpečovali si večné, alebo časovo obmedzené exkluzivity, pričom prvou veľkou bola hra Metro Exodus.

Bol to však drahý špás, čo dokazujú interné dokumenty spoločnosti Epic Games, ktoré boli odhalené ako súčasť súdneho procesu Epic vs. Apple. Podľa nich totiž Epic Games prišiel v prvej vlne Epic Game Store o 131 miliónov dolárov. To bol rozdiel medzi tým, koľko za exkluzivitu zaplatili vydavateľovi/ vývojárov a koľko sa im podarilo získať späť vďaka predaju.

Bohužiaľ v tomto internom dokumente sú názvy hier vyčiernené, no vďaka dátumom vydania sa komunite podarilo odhaliť niektoré názvy hier. Vývojári Metro Exodus tak napríklad dostali za časovú exkluzivitu svojej hry 37 miliónov dolárov, pričom Epicu očakával, že naspäť dostane aspoň 14,8 milióna dolárov, no nakoniec sa im podarilo vyzbierať iba 11,6 milióna dolárov. Rovnako zle dopadla hra Anno 1800 alebo World War Z. Za exkluzivitu niektorej z nich zaplatil Epic 35 miliónov dolárov a očakávali, že naspäť dostanú 14 miliónov dolárov, no nakoniec získali iba 12,1 milióna. 

Prakticky jediné hry, kde sa im „oplatilo“ investovať do exkluzivity boli Satisfactory a Dauntless, kde sa im podarilo dostať sa do plusu. Zatiaľ čo celkovo na prvú vlnu exkluzivít minuli 217 miliónov dolárov a očakávali, že späť získajú 86 miliónov dolárov, tak v realite získali späť iba 56 miliónov dolárov. Samozrejme, dáta sú z roku 2019, takže je možné, že ďalšie hry sa posunuli do zelených čísel, no určite nie na toľko, aby túto stratu vyrovnali. 

No, ako to už býva, ak spoločnosť chce niečo vybudovať, tak musí byť pripravená v prvých rokoch „krvácať“ peniaze. Našťastie, Epic Games patrí medzi spoločnosti, ktoré si to môžu dovoliť a to vďaka extrémnej popularite hry Fortnite, ktorá prináša Epicu miliardy dolárov ročne.

Zdroj: EpicGames

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk