Valve: Steam Deck rozbehol všetky hry, ktoré sme na ňom skúšali minimálne na 30FPS

Valve: Steam Deck rozbehol všetky hry, ktoré sme na ňom skúšali minimálne na 30FPS

 

(Nie až tak) Master Race.

Valve pred časom predstavilo svoj pokus o prienik na pole handheldov s názvom Steam Deck. V skratke ide o vreckový počítač, ktorý poháňa Steam OS, vďaka ktorému si svoje obľúbené Steam hry môžete zahrať na cestách. Zároveň však bude zariadenie otvorené (môžete si tam nainštalovať Windows alebo iných digitálnych klientov).

Veľké obavy však panujú ohľadom výkonu. Valve sa síce očividne snažilo, no muselo brať ohľad aj na solídnu výdrž batérie a taktiež aj na priaznivú cenu. Výsledkom sú tak komponenty v podobe 4-jadrového Zen 2 procesora, 16GB LPDDR5 pamäte a RDNA 2 grafického čipu s teoretickým výkonom 1,6 TFLOP.

Na druhej strane je však dôležité podotknúť, že tento výkon potrebuje poháňať displej, ktorý má iba 800p a teda hry nebudú až tak nenažrané po výkone ako v prípade hrania v 4K. A Valve programátor Pierre-Loup Griffais tvrdí, že všetky doteraz skúšané hry sa im podarilo rozbehnúť tak, aby to splnilo ich základný cieľ – hranie v natívnom 800p a 30FPS.

Podľa nich je hranie v 800p a 30FPS tou spodnou hranicou, ktorú by mala spĺňať každá hra a zatiaľ všetky hry, ktoré Valve testovalo „konzistentne splnili alebo predčili túto hranicu.“ Griffais dodal, že Steam Deck bude obsahovať integrovaný FPS limiter, aby si užívateľ vedel predĺžiť výdrž batérie tým, že zníži framerate v ktorom budú jednotlivé hry fungovať.

„Ak si ľudia cenia vysoké frameraty a vysoké rozlíšenia na iných platformách, tak si myslím, že tento obsah sa škáluje na 800p a 30FPS veľmi dobre.“

Podľa inžiniera Valve Yazana Aldehayyata im v budúcnosti pomôže aj to, že architektúra na ktorej funguje Steam Deck je podobná konzolám Xbox Series X/S a PlayStation 5: „Nie sme jediným hardvérom s touto architektúrou. Každý užívateľ, ktorý ju používa a každá optimalizácia, ktorú vývojári pripravia spôsobia, že táto architektúra sa posunie vpred. Takže osobne si myslím, že sme na tom veľmi dobre.“

Steam Deck príde na trh v decembri a jeho cena začína na 419€.

Zdroj: Valve

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk