• Hlavná stránka
  • PC
  • Novinky
  • Steam Deck síce sľubuje AAA hry vo vrecku, no tie najpopulárnejšie hry na ňom možno nespustíte
Steam Deck síce sľubuje AAA hry vo vrecku, no tie najpopulárnejšie hry na ňom možno nespustíte

Steam Deck síce sľubuje AAA hry vo vrecku, no tie najpopulárnejšie hry na ňom možno nespustíte

 

Valve však sľubuje zlepšenie.

Ak patríte k šťastlivcom, ktorí sa dostali k objednávke zariadenia Steam Deck, ktoré spoločnosť Valve predstavila minulý týždeň, tak sa už určite neviete dočkať, kedy si svoje obľúbené hry budete môcť zahrať...napríklad na toalete, alebo vo vlaku, alebo inde na cestách.

Valve sľubuje, že Steam Deck umožní hranie AAA hier v handheld rozlíšení a s upravenými detailmi, no pre potreby 7-palcového displeja by to malo byť viac ako dosť. Bohužiaľ, keď sa však pozrieme na sľub AAA hier vo vrecku, tak narazíme na problém.

Steam Deck totiž v základe funguje na SteamOS, čo je operačný systém postavený na Linuxe. A to v praxi znamená, že podpora hier bude značne obmedzená. Valve síce má k dispozícii funkciu zvanú Proton, no ani toto riešenie nie je nepriestrelné. Teda, nie v súčasnosti. Proton totiž používa Wine vrstvu kompatibility, ktorá by mala zabezpečiť, aby Windows hry fungovali na SteamOS bez potreby natívneho Linux portu, no ako upozorňuje databáza ProtonDB, tak v súčasnosti má táto databáza obrovské herné diery.

ProtonDB totiž jasne ukazuje, že na zariadení, ktoré využíva SteamOS si v súčasnosti z TOP 10 najpopulárnejších hier na Steame nezahráte hry ako PUBG, Apex Legends, Destiny 2 či Rainbow Six: Siege. Pri pokuse o zapnutie týchto hier sa dočkáte buď chybovej hlášky, alebo vás hra nepustí do multiplayerových zápasov, čo je pri multiplayerových hrách celkom prúser. Rebríček TOP100 obsahuje aj ďalšie nefunkčné hry ako napríklad Dead by Delight, DayZ, SMITE, Paladins, Fall Guys či Hunt: Showdown.

Našťastie však Valve o probléme vie a Steam Deck bude podľa ich vlastných slov vydaný s novou verziou SteamOS a zároveň spoločnosť pracuje aj na „vylepšení schopností Protonu pre fungovanie hier a anti-cheat softvéru tým, že budeme spolupracovať priamo s vývojármi.“

Uvidíme teda, ako sa Valve podarí vylepšiť Proton do vydania Steam Decku. Momentálne však herná podpora Protonu hovorí sama za seba, takže by sme určite automaticky neočakávali, že spustíte Destiny 2 hneď ako vám Steam Deck pristane doma. Samozrejme, stále tu existuje možnosť vykašľať sa na SteamOS a nainštalovať si do zariadenia Windows, no zatiaľ nikto nevie, čo to urobí s výkonom v hrách ktorého veľmi na rozdávanie nie je. 

Zdroj: Valve

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk