Valve si od vývojára vyslúžilo žalobu za zneužívanie monopolného postavenia Steamu

Valve si od vývojára vyslúžilo žalobu za zneužívanie monopolného postavenia Steamu

 

Nejak sa nám s nimi roztrhlo vrece.

Opäť tých 30%. Zatiaľ čo v týchto dňoch prebieha spor medzi Applom a Epic Games, ktorý sa týka povinného odvodu pre App Store, tak ďalšia spoločnosť, ktorá vyfasovala žalobu s podobnou témou je prevádzkovateľ služby Steam, spoločnosť Valve. A žalobcom je vývojárske štúdio Wolfire Games, tvorcovia hry Overgrowth.

Štúdio argumentuje, že na Steame je predávaných až 75% hier na PC v USA čím má Valve efektívny monopol, ktorý „používa na to, aby si odoberal neoprávnene vysoký odvod zo všetkých platieb, ktoré prechádzajú ich obchodom – 30%.

Zároveň štúdio dodáva, že Valve využíva svoju dominantnú pozíciu na trhu, aby „zneužívali vydavateľov a konzumentov.“ Problematickou je hlavne tzv. Steam Key Price Parity Provision, ktorú musia podpísať všetci vývojári a vydavatelia, ktorí chcú vydávať svoje hry na Steame. Tá hovorí o tom, že vývojári nemôžu predávať hry na iných digitálnych obchodoch lacnejšie, ako na Steame.

Ak teda vývojár predáva svoju hru na Steame za 50€ a Valve si z toho odoberie 30% tak vývojárovi zostane z jednej predanej kópie 35€. Ak však predáva rovnakú hru na Epic Games Store, tak by ju technicky mohol predávať za nižšiu sumu kvôli tomu, že Epic Games si z každej transakcie berie iba 12%. Vývojári by tak mohol hru na EGS predávať o viac ako 10€ lacnejšie a zostalo by mu rovnaké množstvo tržby. Táto klauzula však takéto správanie zakazuje.

Ak vývojári túto klauzulu poruší, tak Valve má právo „odobrať kľúče“ alebo „zablokovať možnosť generovania nových kľúčov.“ Valve taktiež výslovne žiada vývojárov, aby sa „vyhli situácii, kedy zákazníci dostanú horšiu cenovú ponuku na Steame.“ Konkurenčné platformy tak nemajú možnosť prilákať zákazníkov nižšími cenami, inak riskujú, že im Valve hru z obchodu stiahne.

Šéf Wolfire Games David Rosen to okomentoval slovami, že podľa neho nemali na výber, iba podať žalobu, pretože zákazníci a vývojári hier sú poškodení správaním štúdia Valve: „Viem o tom, že iní vývojári, ktorí znížili ceny svojich hier v iných obchodoch boli kontaktovaní spoločnosťou Valve, ktorá im povedala, že ak nezvýšia ceny hier v iných obchodoch, tak im stiahnu hru z predaja.“

„Keď som sa rozprával s inými vývojármi o problémoch so Steamom, tak tí mi hovorili o monopole a o tom, že sa s tým nedá nič urobiť. Preto ma zaujímalo, či niekto skontroloval, či Valve neporušuje protimonopolné zákony. Preto som sa porozprával s právnikmi a podali sme žalobu.“

„Verím tomu, že biznisy môžu vrámci zákona robiť čokoľvek. No ak jedna spoločnosť dosiahne na trhu určitú moc, protimonopolný zákon zakazuje týmto spoločnostiam aby zneužívali svoje postavenie na potlačenie konkurencie. Veríme, že Valve berie hráčom slobodu toho, koľko môžu zaplatiť za hry na svojej platforme. Veríme, že berú možnosť obchodom konkurovať nižšou cenou pretože si berú nižší odvod. A veríme, že berú vývojárom slobodu na používanie rôznych obchodných modelov. A podľa mňa mnoho obchodov zlyhalo práve kvôli tomu, že Valve zneužíva svoje postavenie a ovplyvňuje ceny hier v iných obchodoch.“

Zdroj: GamesIndustry.biz

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk