Európska komisia pokutovala Valve a ďalších za tzv. geo-blocking

Európska komisia pokutovala Valve a ďalších za tzv. geo-blocking

 

Praktika sa skončila.

Ešte nedávno bolo zvykom, že ak ste si kúpili hru v niektorom regióne Európskej Únie, tak ste ju mohli hrať/aktivovať iba v daných konkrétnych krajinách. Napríklad ja osobne si spomínam, že Dishonored mal pre náš región samostatnú verziu označenú ako Dishonored RHCP. Táto praktika sa nazýva geo-locking a vývojári sa jej používaním snažili, aby ste si digitálne hry kupovali v regióne v ktorom žijete a aby ste nemohli kupovať „lacné hry“ z iných regiónov.

Bohužiaľ pre týchto vydavateľov je však táto praktika proti pravidlám voľného trhu a za konanie vydavateľov z rokov 2007 – 2018 rozdala komisia ešte niekoľko pokút. Tých sa dočkala spoločnosť Valve, ako vlastník platformy Steam a päť ďalších herných vydavateľov, ktorí geo-blocking využívali.

Najväčšiu pokutu dostal vydavateľ Focus Home a to vo výške 2,88 milióna €. Mastná pokuta sa ušla aj spoločnosti ZeniMax (Bethesda) a to vo výške 1,66 milióna €. Valve dostalo pokutu vo výške 1,6 milióna €, Koch Media 977 tisíc €, Capcom 396 tisíc € a Bandai Namco 340 tisíc €. Všetky spoločnosti okrem Valve spolupracovali pri vyšetrovaní a to prispelo k jemnému zníženiu pokuty.

Celkovo sa praktiky geo-blokingu dotýkali vyše 100 PC hier rôznych žánrov.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk