ROG: RISE BEYOND - Novinky a plány na rok 2020 aj ďalej

ROG: RISE BEYOND - Novinky a plány na rok 2020 aj ďalej

 

V dnešnej komplikovanej dobe, keď sa na ľudí z každej strany tlačia negatívne správy treba aj trochu pozitívnosti a vďaka tomu, že svet IT nikdy nespí, prichádzajú ROG novinky naozaj vhod. Ani správy zo sveta technológií však nie sú imúnne voči obmedzeniam, ktoré práve ľudia zažívajú, takže prvotne plánovaná akcia, na ktorej sme mali mať možnosť zoznámiť sa s novinkami a novými produktami naživo, sa nanešťastie presunula do virtuálneho sveta.

Minulý rok sme si naživo pozreli predstavenie naozaj prevratného produktu ROG Mothership, pokrok na poli prispôsobiteľnosti, výkonu a takisto neutíchajúcu inováciu po stránke zmenšovania rozmerov a znižovania váhy prenosných počítačov. Na čo sa môžu hráči a počítačový nadšenci tešiť tentokrát?

ROG kolekcia pre rok 2020 neprichádza s absolútne uleteným nápadom ako Mothership, avšak prilieta na neutíchajúcom víre menších aj väčších vylepšení, ktoré sú dokopy možno úctyhodnejšie ako jedno extrémne výkonné zariadenie.

Herný svet pre každého

Už dávno si spoločnosti v IT sektore začali uvedomovať, že hráči môžu pochádzať z každej možnej časti demografie aj geografie. Čo však až teraz potvrdzujú prieskumy a tvrdé čísla je fakt, že zastúpenie ženského pohlavia už predstavuje takmer 50% hráčskeho osadenstva. Už dávno nie sú hry a tým pádom aj herné produkty výsadou iba niekoľkých nadšencov, o ktorých sa často hovorilo ako o mužoch zatvorených v pivniciach rodičovských domov. Nie, hráči a hráčky začínajú už od útleho veku a hoci je podľa ROG najväčší percentuálny podiel stále medzi 21 – 50 rokmi, je zaujímavé vidieť, že 7 – 8% hráčov celosvetovo má viac ako 50 rokov. Najrozličnejšie vekové kategórie a takmer rovnocenné rozloženie medzi ženami a mužmi znamená, že pri dizajnovaní a ponuke produktov treba premýšľať a brať na zreteľ viacero faktorov. Vďaka tomu však produkty značky ROG plánujú potešiť viac ľudí svojimi produktami priamo pre nich určenými.

Prítomnosť a budúcnosť ROG

Takmer každá spoločnosť svoje úspechy hodnotí najmä číslami predajov a podielom na trhu. To je, samozrejme, logické, a preto nebolo žiadnym prekvapením, keď sa zástupcovia ROG pochválili, že v globálnych predajoch sú ich notebooky a modely s dedikovanými RTX kartami celkovým lídrom. V mnohých krajinách je ROG na špičke predajov herných notebookov a pochváliť sa môžu aj druhými a tretími priečkami v iných krajinách. Nie je sa však veľmi čomu čudovať, pretože pri ROG zariadeniach si už hráči mohli zvyknúť na kvalitné prevedenie, výkonné komponenty a už spomínané každoročné inovácie. Minulý rok to bola stále menšia hrúbka a váha zariadení pri zachovaní obstojných teplôt, revolučné zariadenia ako ROG Mothership, či zakomponovanie 300Hz displejov.

Tento rok udržuje trend zvyšovania mobility, no v ROG sa chceli zamerať aj na prevratné moderné technológie. Preto sa v predstavovaných novinkách častejšie objavovali procesory Intel Core i9, grafické karty Nvidia RTX Super, ale aj úplné novinky ako WiFi 6, možnosť jednoducho vypnúť dedikovanú grafickú kartu, nabíjanie pomocou USB-C alebo viac M.2 úložiska pri vypustení podpory 2,5-palcových diskov. ROG ako jeden z mála prináša rýchlejšie moduly RAM, čiže tam, kde niektoré značky šetria a ponúkajú 2444 až 2933 MHz, budú v ROG modeloch dostupné až DDR4-3200MHz Dual Channel kúsky. Asi najväčší a najpríjemnejší krok pre šikovnejších používateľov a tých, ktorí svoje zariadenia radi udržujú výkonné aj niekoľko rokov, je zjednodušený prístup do ROG notebookov za pomoci špeciálnej skrutky, ktorá po odskrutkovaní zdvihne spodný plastový kryt, a tak je jednoduchšie ho odmontovať bez potreby špeciálnych tenkých plastových nástrojov.

Teraz ale prejdime k samotným predstaveným modelom:

Zephyrus S15 a S17: Menší, ľahší, rýchlejší / Veľký, a pritom tenký

Nové Zephyrus S15 a S17 modely prinášajú napriek svojim veľkým obrazovkám väčšie možnosti mobility. Vďaka prepracovanému systému aktívneho chladenia a použitia tekutého kovu namiesto tradičnej termálnej pasty bolo možné tieto notebooky vyrobiť tenšie, a pritom neohroziť teploty. Vo vnútri ponúknu oba kúsky procesory až do Intel Core i7-10875H s ôsmimi jadrami a šestnástimi vláknami, v spojení s grafickými kartami NVIDIA GeForce RTX až do 2080 SUPER Max-Q. V spojení s ROG Boost, vďaka čomu zvládnu karty automatické pretaktovanie až 1540MHz pri 115W budú konkurovať aj naozaj výkonným stolným počítačom. Pri oboch notebookoch potešia tiež 1080P monitory s 300Hz obnovovacou frekvenciou, odozvou 3ms a Pantone validáciou farieb.

Zephyrus M15: Výkon v spojení s mobilitou

Nový Zephyrus M15 ponúka telo z vystuženého magnézia pri hrúbke iba 18,9 mm a váhe pod 1,9 kg v troch farebných prevedeniach – „Prism“ šedej, „Prism“ čiernej a „Brushed“ čiernej. K dispozícii bude s Pantone validovaným 240Hz/3ms 1080P displejom alebo v 4K Adobe RGB prevedení. So 144Hz frekvenciou alebo s 240Hz obrazovkou a 3ms odozvou. Nechýba podpora nabíjania cez USB-C a technológia NVIDIA Optimus, ktorá zvyšuje výdrž batérie. 76Wh batéria dosiahla v interných testoch viac ako osemhodinovú výdrž na jedno nabitie. GU502 má grafickú kartu až do GeForce RTX 2060, takže ponúka dostatok herného výkonu pre dosiahnutie trojciferných hodnôt snímok za sekundu v obľúbených hrách. Vďaka efektívnemu chladeniu je možné pretaktovať grafickú kartu až na 1435 MHz pri 90W v režime Turbo.

Strix G15 a G17: Štýlovo do súbojov

Strix G15 a G17 sú určené pre milovníkov FPS a akčných hier, ktorí si však potrpia aj na dizajn. Oba modely, G15 aj G17, ponúkajú prémiové materiály, premyslený dizajn a výkon, ktorý v rýchlych a akčných hrách poskytne majiteľom výhodu oproti konkurencii. Či už ide o 15,6”, alebo 17,3-palcový model, pri ultra tenkých rámikoch, displejoch s vysokou obnovovacou frekvenciou 240Hz a 3ms odozvou v spojení s grafickou kartou RTX 2070 Super a 8C/16T procesorom Intel Core i7-10875H hráčom jednoducho musia zaplesať srdcia.

Strix Scar 15 a Scar 17: Zaútoč, omráč, pokor nepriateľov

Grafický výkon zabezpečujú karty radu GeForce RTX až do modelu 2070 Super pri Scar 15 a 2080 Super v Scar 17. Ešte zaujímavejším možno bude procesor Intel Core i9-10980HK s ôsmimi jadrami a šestnástimi vláknami. 300Hz/3ms displej s rozlíšením 1080P bude neskutočnou zbraňou v arzenáli každého fanúšika FPS, či iných hier s rýchlym spádom. Poteší aj minulý rok predstavená Keystone funkcionalita, možnosť osadiť notebook až trojicou M.2 diskov a tiež RGB podsvietenie nielen každého jedného klávesu, ale aj celého šasi notebooku.

ROG Zephyrus Duo 15: Nová šialenosť zo stajne ROG

Pokiaľ ste začiatkom článku nadobudli pocit, že ROG tento rok iba mierne inovoval a nepriniesol žiadne prekvapenie, možno vás sklamem. Tak, ako minulý rok redaktorom takmer vyrazil dych koncept ROG Mothership, prichádza tento rok nový pokus o evolúciu, alebo možno až revolúciu na poli notebookov. Je pravda, že s myšlienkou dvoch alebo aj viacerých displejov v mobilnom zariadení už prišiel rad spoločností a niektoré kúsky sú možno aj dostupné pre bežných smrteľníkov, zatiaľ žiaden koncept neprináša také komponenty, ako plánovaný ROG Zephyrus Duo 15. V kompaktnom tele sa ukrýva nielen hlavná, 15,6-palcová obrazovka s pomerom strán 16:9 a možnosťou vybrať si medzi 1080P/300Hz/3ms, alebo 4K Adobe RGB panelom, ale v spodnej časti aj sekundárna 14” widescreen obrazovka, rozdeliteľná do dvoch 16:9 sekcií. V spojení s procesormi až do Intel Core i9 desiatej generácie a grafickými kartami RTX Super sa naozaj bude na čo tešiť.

Bližšie informácie, ako presné dátumy vydania, alebo ceny predstavených zariadení vám prinesieme, akonáhle budú oficiálne známe.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk